کد خبر:5384
پ
۲۲۳۷۷۶۸

فعالیت ۴ هیئت مذهبی ایل قشقایی در عزاداری محرم در استان بوشهر

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر گفت: برای نخستین بار هیئت‌های مذهبی ایل قشقایی در قالب ۴ هیئت مذهبی در مناطق عشایری ایل‌شهر، پشت‌پر، خیرک‌شکرک و حاجی‌آباد استان بوشهر تشکیل شد. به گزارش سردار جنوب،نوشاد نوشادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه عشایر ارادت خاصی به […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر گفت: برای نخستین بار هیئت‌های مذهبی ایل قشقایی در قالب ۴ هیئت مذهبی در مناطق عشایری ایل‌شهر، پشت‌پر، خیرک‌شکرک و حاجی‌آباد استان بوشهر تشکیل شد.

به گزارش سردار جنوب،نوشاد نوشادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه عشایر ارادت خاصی به ائمه اطهار(ع) به ویژه شهدای دشت کربلا دارند اظهار داشت: مراسم سوگواری در میان عشایر اهمیت خاصی دارد به‌گونه‌ای که در سوگ شهادت ائمه اطهار(ع) مراسم پر سوز و گدازی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مراسم با شکوه عشایر در آیین عزاداری ائمه اطهار(ع) نشان از عشق و ارادات آنان به خاندان نبوت است گفت: مراسم سوگواری عشایر از یک‌سو نشانه انس و الفت آنها با اهل بیت (ع) و از  طرف دیگر نشانگر همبستگی اجتماعی آنها است که همپای دیگر مسلمانان با عشق به ولایت در این مراسم‌ها حضور پرشوری دارند.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر با بیان اینکه مراسم عشایر استان بوشهر در تاسوعا و عاشورا دارای ویژگی‌های خاصی است خاطرنشان کرد: عزاداری عشایر در روز تاسوعا و عاشورا حال و هوای دیگری دارد و بسیار پرشورتر از بقیه ایام محرم برگزار می‌شود.

نوشادی با اشاره به اینکه هیئت عزاداری ایل قشقایی در استان بوشهر تشکیل شد تصریح کرد: برای نخستین بار هیئت‌های مذهبی ایل قشقایی در قالب ۴ هیئت مذهبی در مناطق عشایری ایل‌شهر، پشت‌پر، خیرک‌شکرک و حاجی‌آباد استان بوشهر تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه مراسم تاسوعای حسینی در مناطق عشایری استان بوشهر برپا است گفت: ارادت عشایر به شهدای دشت کربلا به ویژه حضرت عباس(ع) از اعتقاد قلبی آن‌ها نشات می‌گیرد.

مراسم عروسی سنتی قشقایی + عکس
مشاهده خبر...

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر با اشاره به اینکه در ایام عزاداری سید و سالار شهیدان و یاران با وفایش عشایر مراسم خاصی برگزار می‌کنند خاطرنشان کرد: عشایر هنگام ماه محرم در مناطق سکونتی خود پرچم عزای حسین(ع) و ابوالفضل(ع) برافراشته می‌کنند و با تجمع همراه با عزاداری در یکی از امام‌زاده‌های نزدیک محل سکونت خود مراسم عزاداری برگزار می‌کنند.

کلیدواژه : قشقایی
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • مهدی ۲۰ مهر ۱۳۹۵ / ۴:۰۰ ب٫ظ
    0 0

    ایل قشقایی همیشه با ارزشترین ایل های ایران عزیز بوده و از زمان های قدیم شاهنامه خوانی و مراسم عاشورایی دو خصلت جدا نشدنی این ایل و قوم عزیز بوده و هست . زنده باد ایران بزرگ با تمام اقوامش به دور از هر مذهب و زبانی
    همه بایک نام و نشان به تفاوت هر رنگ و زبان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید