• برابر با : Monday - 26 February - 2024
کل اخبار 1627
1

محمود خان اسکندری کشکولی

  • کد خبر : 358
  • 31 تیر 1394 - 8:39
محمود خان اسکندری کشکولی

(متولد ۱۳۰۸ ایل قشقایی) وی فرزند اسفندیارخان از طایفه کشکولی ایل قشقایی، فعالیت هنری را در موسیقی بومی و ترکی قشقایی و شاهنامه خوانی در نوجوانی ، در محضر عمویش مرحوم اردشیرخان کشکولی شروع کردند و با پیشکسوتان هنرمند ایلی در ۱۲ سالگی آشنا شدند. از عاشیق های قشقایی ، استادان عاشق امامقلی، عاشق حمزه، […]

(متولد ۱۳۰۸ ایل قشقایی)
وی فرزند اسفندیارخان از طایفه کشکولی ایل قشقایی، فعالیت هنری را در موسیقی بومی و ترکی قشقایی و شاهنامه خوانی در نوجوانی ، در محضر عمویش مرحوم اردشیرخان کشکولی شروع کردند و با پیشکسوتان هنرمند ایلی در ۱۲ سالگی آشنا شدند.

از عاشیق های قشقایی ، استادان عاشق امامقلی، عاشق حمزه، عاشق اسماعیل و چندین عاشق دیگر در آشنایی وی با موسیقی قشقایی تاثیر گذار بودند. در موسیقی اصیل قشقایی از محضر مرحوم استاد حبیب خان گرگین پور و فرزندان هنرمندش و کیامرث خان جهانگیری آردکپان، کاکاخان بیگ خورشیدی، منصورخان بهمنی و حاج محمد حسین کیانی و سلطان علی بیگ دیزگانی و دیگر هنرمندان پیشکسوت بهره گرفتند. با استاد امیر بهادرخان کشکولی در سنین جوانی در رادیو شیراز برنامه اجرا نموده و آواز خواندند.
شاهنامه خوانی را در محضر غلامحسین خان کشکولی و پسرش عبداالله خان آموختند. مدتها نیز از محضر شاهنامه خوان معروف دشتی و دشتستان مرحوم حسن لشکری معروف به حسن اسفندیار و دیگر استادان آن زمان بهره ها بردند.
سابقه ی هنری: در همایش قومی ایل قشقایی در فرهنگسرای بهمن شرکت نموده و در سال ۱۳۷۲ اولین کنسرت موسیقی قشقایی را در شیراز برنامه ریزی و اجرا کردند. در تمام کنسرت های موسیقی که با حضور حبیب خان گرگین پور و فرزندانش فرود و فرهاد گرگین پور و دیگر هنرمندان برگزار می شد شرکت فعال داشتند.
در بزرگداشت فردوسی بزرگ و در صدا و سیمای فارس بارها شاهنامه خوانی کرده اند.
در سریال درد عشق ساخته هادی سیف و در مستند ( بنکو پستچی ایل ) ساخته کیومرث درم بخش در نقش بزرگ قبیله یا ایلخان ایفای نقش کرده و هم اکنون درسن ۸۴ سالگی در تمام برنامه های فرهنگی و هنری ایلی با شور و شوق حضور فعال دارند ، و با تشویق و ترغیب هنرمندان جوان ، همچنان نقش سازنده خود را در اشاعه فرهنگ فاخر قشقایی ایفا می کنند. در طول عمر ۸۰ ساله با هنرمندان زیادی آشنایی و مراوده داشته اند که اگر بخواهیم همه آنها را نام ببرم مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد و شاگردان زیادی را آموزش داده و هنوز هم آموزش می دهند. وی هنرمندی محبوب و وجود ارزشمندشان گرمی بخش تمام محافل ایل می باشد. در دومین همایش فرهنگ و هنر عشایر ایران که در آذر ماه ۱۳۸۸ در فرهنگستان هنر ایران، برگزار شد از ایشان تجلیل شایانی شد.

مشاهده خبر...
جشنواره رنگ ها; نمایی از اصالت و زیبایی سنت‌های ایل قشقایی در فارس

لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=358

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1
  1. سلام وعرض تسلیت به جامعه فهیم قشقایی به خاطر ازدست دادن هنرمندعزیز وبزرگ روحش شاد

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.