• برابر با : Sunday - 1 October - 2023
کل اخبار 1617
4

معرفی عشایر قشقایی استان بوشهر

 • کد خبر : 2217
 • 09 آبان 1394 - 18:22
معرفی عشایر قشقایی استان بوشهر

منشاء پیدایش عشایر بوشهر را که همگی از ایل بزرگ قشقائی هستند را باید در تاریخ قشقایی فارس جستجو کرد با توجه به آثار به یادمانده و مطالب نقل شده، ایل قشقایی قبل از دوره صفویه از قفقاز به شمال ایران نقل مکان کردند و در زمان شاه عباس ۹۹۸-۱۰۳۸(ش) به فارس کوچانده شده اند. […]

منشاء پیدایش عشایر بوشهر را که همگی از ایل بزرگ قشقائی هستند را باید در تاریخ قشقایی فارس جستجو کرد با توجه به آثار به یادمانده و مطالب نقل شده، ایل قشقایی قبل از دوره صفویه از قفقاز به شمال ایران نقل مکان کردند و در زمان شاه عباس ۹۹۸-۱۰۳۸(ش) به فارس کوچانده شده اند. در کتاب باورد تا ابیورد به نقل از مجمع التواریخ آمده است که جد بزرگ قشقایی ها را امیرقاضی شاه لوقشقایی می دانند که نامبرده جمعی از ترکان قشقایی را به دور خود جمع نموده و بر آنان ریاست می نموده است. نوه ایشان به نام جانی آقای قشقایی یکی از صاحب منصبان دربار شاه عباس بوده است. با وجود نظریه ها و اقوال مختلف در مورد تاریخچه قشقایی ها چنین استنباط می شود که آنان حضور هفتصدساله در ایران و مناطق مختلف آن دارند. دامنه های جنوبی زاگرس نیز از ابتدا محل استقرار قشقایی ها بوده است گرچه فارس را مرکز اصلی ایل می دانند؛ اما حضور آنان در پنج استان محدوده سلسله جبال زاگرس عینی است.

هم اکنون علاوه بر فارس که بخش عمده ازجمعیت ایل قشقائی را در خود متمرکز نموده است. در استانهای بوشهر-خوزستان-کهگیلویه و بویراحمد-چهارمحال بختیاری و اصفهان قشقایی ها به اشکال گوناگون (کوچرو و یکجا نشین) زندگی می کنند. بیش از۳۳۱۱ خانوار از آنان در استان بوشهر قلمرو قشلاقی دارند و ۱۹۰۰ خانوار استقرار دائم یافته اند. عشایر قشقایی بوشهر مشتمل بر پنج طایفه و ۳۸ تیره به شرح زیر می باشد.

ردیف طایفه تعداد تیره
۱ شش بلوکی ۱۷
۲ فارسیمدان ۵
۳ دره شوری ۱۰
۴ عمله قشقایی ۲
۵ کشکولی بزرگ ۴
مشاهده خبر...
تیلکی حکایتی

مناطق عمده استقرار دائم و نیز قشلاقی عشایر استان به ترتیب شهرستانهای دشتستان- دشتی- تنگستان- دیر- جم- دیلم می باشد. مناطق ییلاقی عشایر بوشهر در استان های فارس- اصفهان و چهارمحال بختیاری شامل شهرستانهای آباده- اقلید- مرودشت-شیراز-سمیرم-شهرضا-بروجن و بلداجی می باشد.

 (طوایف ایل قشقائی مستقر در استان بوشهر)
۱- طایفه شش بلوکی:
طایفه شش بلوکی از تیره های بسیار قدیمی و از همان ترکان عراقی یعنی مهاجران اولیه هستند. این طایفه از پرجمعیت ترین طوایف قشقایی است و بیشتر تیره های آن در استان بوشهر زندگی می کنند اکنون نیز بیش از ۱۸۰۰ خانوار از آنان در شهرستانهای مختلف استان از جمله دشتستان-دشتی – دیر و جم حضور قشلاقی دارند. تعداد قابل توجهی از آنان حدود ۸۰۰ خانوار از آنان نیز بطور پراکنده در شهرستانهای دشتی و دشتستان یکجانشین گردیده اند. ییلاق طایفه شش بلوکی بوشهر –استانهای فارس و اصفهان به ترتیب شهرستانهای آباده – اقلید- مرودشت –شیراز و سمیرم در استان اصفهان می باشد.
۲-طایفه فارسیمدان:
دومین طایفه قشقائی بوشهر از نظر خانوار، تعداد جمعیت و وسعت قلمرو فارسیمدانها هستند که بیش از ۸۰۰ خانوار از آنان در شهرستان دشتستان بخش ارم و مرکزی ساکن و حدود ۵۰۰ خانوار از آنها نیز کوچرو می باشند. خانوارهای طایفه فارسیمدان در شمال شرق شهرستان دشتستان استقرار یافته اند و با عشایر طایفه فارسیمدان استان فارس در شهرستان کازرون و کنارتخته هم مرز هستند. ییلاق، طایفه مناطق مختلف دنا در شهرستان سمیرم و گروهی هم در محدوده خان زنیان و قره آغاج شیراز دوره ییلاق را می گذرانند.
۳-طایفه دره شوری:
نام دره شوری از نام محل ییلاقی آنها (دره شور) در منطقه سمیرم اصفهان گرفته شده است و حدود ۱۰ تیره از خانوارهای عشایر کوچرو آن در شهرستانهای دشتستان- دشتی- دیلم –دیر و جم حضور قشلاقی دارند که با این شرائط حدود ۵۰۰ خانوار از آنان کوچرو و کمتر از۱۰۰ خانوار ساکن شهرها و روستاهای دشتی و دشتستان می باشند. ییلاق طایفه دره شوری، خان زنیان در شیراز و محمدآباد- سده و خسروشیرین در اقلید و بعضی ازتیره ها در شهرستان سمیرم و جنوب استان چهارمحال بختیاری زمان ییلاق را سپری میکنند.
۴-طایفه عمله قشقائی:
محل استقرار خانوارهای این طایفه در استان بوشهر منطقه دشت پلنگ در دشتی و روستاهای حنا شور و سرمک می باشد. تعدادی از خانوارهای تیره صفی خانی نیز در روستای پرجونگ و دهرود سفلی از بخش ارم دشتستان یکجانشین شده و عده ای نیز تحت عنوان عشایر کوچرو در اطراف روستاهای مذکور استقرار قشلاقی دارند. ییلاق عشایر صفی خانی در بخش سده شهرستان اقلید فارس می باشد.(در مجموع تعداد خانورهای این طایفه بیش از ۲۰۰ خانوار می باشد.)
۵-طایفه کشکولی بزرگ:
مناطق عمده استقرار طایفه کشکولی بزرگ در استانهای فارس و کهگیلویه و بویر احمد شهرستانهای نورآباد ممسنی – سپیدان و دوگنبدان می باشد. فقط حدود ۲۰۰ خانوار از تیره های طیبی – آغاجاری – علی عسکرلو-کوروش- از طایفه مذکور اخیراً بر اساس تغییر در مرز جغرافیایی و سیاسی استانها و الحاق بخشی از محدوده استقرار آنها به نقشه ی استان بوشهر جزء عشایر بوشهر به حساب می آیند. که ارائه خدمات زیر بنائی به آنها توسط اداره امور عشایر دشتستان صورت می گیرد. ولی تاکنون آمار و جمعیت آن در سرشماری رسمی عشایر کشور به جمعیت عشایر استان افزوده نشده است.
لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=2217

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5
 1. قشقایی یا کشکایی منتسب به شهر کش از شهر های سومری است. ..
  قشقایها از نسل تورکهایی هستند که ۵۰۰۰ سال قبل تاریخ وفرهنگ شان در شهر سومری اوروق (اوروک ) به ثبت رسیده است وبعدها بوسیله کتیبه های اورخون از دوران دولت گوی تورک اثرات ارزنده به جای مانده است
  اما جنوب غرب ایران از زمان سوریان کنگر ولی فارس قبلا کنگر میگفتند …. اینم از تاریخ نویسان ما که کورکورانه از همه تبعیت میکنند اما خودمان هرگز نتوانسته تحقیق درست انجام دهیم وهر کس برمی وجب وثوق خود تاریخ می نویسد…

 2. الان اینو نوشتید خیلی ذوق زده هستید درسته در زمان صفویان عده ای از ترکان آزربایجان را برای کمک به تورکهای جنوب یا همان کشکایها برای جنگ با پرتقالیها آمدند وبه کشکایی یا قشقایی پیوستند

 3. سلام…اسامی تیره ها خیلللی بیشتر از این ها هست…

 4. سلام بنده قشقائی استان فارسم
  قبلش برازجان بودم بعد اومدیم شیراز
  هر کجا هستید زنده باشید
  یاشاسین قشقایی میلتی
  پدرم کشکولی کوچک هست تیره یکتاپرست البته در تیر طایفه پدرم ایلونی هم هست
  مادرم کشکولی بزرگ تیره ایلان

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.