- پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب - https://www.sardarjonoub.ir -

{در محضر حافظ} همراه با اجرای موسیقی قشقایی در تهران

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی و به نقل از آبشار نیوز،عصر روز دوشنبه به همت دفتر تهرانِ انجمن دوستداران حافظ و با همکاری شهرداری منطقه ۳ نشست “در محضر حافظ”  در پردیس قلهک برگزار شد.در این نشست که با استقبال حافظ دوستان همراه بود، ابتدا دکتر الهام باقری به ارائه برنامه ها و تشریح فعالیتهای انجمن پرداخت.

به گزارش”  آبشار خبر “باقری بیان داشت: انجمن دوستداران حافظِ تهران در حوزه علمی، فرهنگی برنامه هایی از قبیل حافظ خوانی، زیبایی شناسی شعر حافظ، نقد ادبی، شاهنامه پژوهی، آشنایی با متون ادبی گذشته، آموزش داستان نویسی، آموزش بازیگری و … را به صورت مستمر برگزار می کند و سعی بر آن بوده که تمامی سلیقه ها را پوشش داده شود.
وی افزود: ما نیاز داریم نوجوانان ما نه تنها با حافظ، بلکه با  اکثر متون درخشان ادبی آشنا شوند. باید در نظر داشت که متاسفانه دیگر ما تولید کننده علم نیستیم و فرهنگ، صنعت و علم همگی به کشور وارد می شوند؛ اما خوشبختانه در عرصه ادبیات فارسی ما هنوز تولید کننده ممتاز هستیم و جهان طالب این متاع است. با دقت در قدمت و  سیر ترجمه متون ادب فارسی به زبانهای اروپایی می توان بر این نکته صحه گذاشت.
در ادامه ابراهیمی مسئول فرهنگی و اجتماعی سرای محله داوودیه به نمایندگی از مجموعه شهرداری، ضمن تاکید بر اهمیت نگاه فرهنگی از سوی شهرداری تهران، افزود: تلاش ما در جهت تبدیل شهرداری از یک نهاد صرفا خدماتی به نهادی با کارایی فرهنگی- اجتماعی است.
در ادامه دکتر بهادر باقری، دبیر اجرایی انجمن دوستداران حافظ، به ایراد سخنرانی خود در مورد زیبایی شناسی شعر حافظ پرداخت. وی ضمن بیان خطوط اصلی زیبایی شعر حافظ، افزود:
مهندسی واژگان و به گزینی، به ویژه ایهام، از مهم ترین ویژگی های شعر حافظ است. حافظ، دامنه ایهام را از معنا و مفهوم سنتی و کلاسیک آن فراتر برده و شگردهای خاصی آفریده است.
در ادامه چند تن از هنرمندان گروه موسیقی سازینه با سرپرستی پیمان بزرگ نیا (سازهای بادی) و همراهی دامون ششبلوکی (سازهای کوبه ای) و موسی موسوی (شاهنامه خوانی بختیاری) بر روی صحنه به هنرنمایی پرداختند.
پس از اجرای گروه سازینه، دکتر خیام جوکار به ارائه نکاتی پیرامون حافظ و موسیقی پرداخت. وی بیان داشت: می توان ادعا کرد حافظ، عمر خود را بر سر موسیقی نهاده است. اگر ما به موسیقی حافظ از چشم انداز فرمالیستهای روس بنگریم و موسیقی را جمع طنین و اصوات و معانی و دلالتهای مرتبط با هم بدانیم دیوان حافظ موسیقایی ترین متن ادب فارسی است؛ زیرا تمامی دلالتهای موسیقایی قبل از خود را به شکل هنری در این دیوان کم حجم معماری کرده است.
پس از سخنرانی دکتر جوکار، گروه موسیقی قشقایی با حضور دامون ششبلوکی (نقاره قشقایی) و کاوه آبخیز موصولو (کمانچه) به حافظ خوانی و اجرای قطعه ای از موسیقی ترکی قشقایی و تصنیف فروردین پرداختند.
در پایان برنامه از زحمات گروههای موسیقی تقدیر شد.

مشاهده خبر...
برنامه مسابقات هفته ۱۴ تا ۲۱ لیگ دسته دوم،گروه اول