- پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب - https://www.sardarjonoub.ir -

توهین به قومیت ها تا به کِی؟/سیاست حمایت و عدم برخورد قاطع با توهین کنندگان تا به کِی؟

“توهین به هر قومیت و نژادی محکوم است و هیچ شخصی حق ندارد زبان و نژاد قومی دیگر را مورد تمسخر قرار دهد” این جمله‌ای است که همگان بر آن باور دارند و نمی‌خواهند به شخصیت‌شان بی‌احترامی شود اما نمی دانیم چرا در ایران اسلامی بارها باید شاهد جریحه دار شدن احساس قومیت های مختلف علی الخصوص ترک زبانان توسط عده ای منفعت طلب و مغرض باشیم.

این وضعیت تا به کجا باید ادامه یابد؟ آیا وقت آن نرسیده است که دولت مردان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قوانینی سخت و محکم برای جلوگیری از این اتفاقات عمدی (شما بخوانید سهوی) تصویب نموده و اجرا نمایند؟

روزنامه بومی “طرح نو” که یکی از نشریات اجتماعی-فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی محسوب می‌شود در تاریخ سی‌ام تیرماه سال جاری در شماره ۸۶۸ خود مطلبی با عنوان “هفت خوان رستم” درج نمود که برخی از کلمات به کار برده شده در آن باعث ناراحتی ترک زبانان ایران زمین گشت و موجی از اعتراضات مردمی را در فضای مجازی و حقیقی به دنبال داشت.

با افزایش تشنجات در فضای مجازی، مدیرمسئول روزنامه فوق طی گفت‌وگویی با خبرنگاران ضمن پذیرش اشتباه رخ داده و معذرت خواهی از مردم، گفت: “بنده نیز تُرک هستم و از مفاد درج شده در روزنامه به علت عدم حضور در تبریز اطلاعی نداشتم؛ با روزنامه نگاری که متوجه این حساسیت‌ها نشده برخوردهای لازم صورت گرفت و از نشریه اخراج شد”

اما سوال اینجاست که آیا مردمی که هربار پس از توهین به زبان و شخصیتشان با یک عذرخواهی ساده از حق خود گذشته اند، اینبار هم باید از حق خود بگذرند؟ این توهین ها و عذرخواهی ها و سیاست عدم برخورد قاطع با توهین کنندگان تا چه زمانی بایستی ادامه یابد؟

مشاهده خبر...
نیازمندان چشم به مهر شما دوخته اند(حسینیه قشقایی های اهواز))

آنچه که مسلم است قلبِ هر تُرک زبانی از توهین به قومیتش به درد می‌آید و نه تنها تُرک ‌زبانان بلکه بلوچ، عرب، کرد و سایر قومیت‌ها نیز اهانت به زبان‌شان را محکوم می‌کنند.

اقوام مختلف در کشور علی الاخصوص ترک زبان که طی چند سال اخیر به شدت مورد آماج توهین های مختلف قرا گرفته اند، انتظار دارند مسئولین با هنجارشکنان برخورد قاطعی داشته باشند و هر توهینی را اعم از عمدی و غیرعمدی محکوم نموده و اقدامات قانونی را در این راستا انجام دهند تا حداقل از این پس شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

جمعیت مردم نهاد جمعیت جوانان قشقایی ضمن محکوم کردن این توهین به ترک زبانان ایران اسلامی اعم از قشقایی،آذری و ترکمن، خواستار برخورد قاطع مسئولین با خاطیان این اتفاق است؛ اگر مسئولین امروز دست به کار نشوند و اقدامات مبذول را به ثمر نرسانند، منفعت طلبانِ دشمن نظام جولان خواهند داد.

روابط عمومی جمعیت مردم نهاد جوانان ایل قشقایی