- پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب - https://www.sardarjonoub.ir -

گبه و فرش قشقایی جهانی شد

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،فرش دستباف و گبه قشقایی در سازمان جهانی مالکیت معنوی ثبت شد.

به گزارش سردار جنوب،رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس گفت: فرش دستباف قشقایی و گبه فارس در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) ثبت شد .

نیکرام منطقی گفت: این گواهی بین المللی هفدهم بهمن ماه در آیینی با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران و مدیران ارشد استان در محل نمایشگاه دائمی بین المللی گلستان شیراز هم زمان با افتتاح سیزدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان فارس رونمایی می شود .
منطقی افزود: فرش شش منطقه جغرافیایی استان فارس شامل آباده لری باف،فرش عرب،قشقایی،گبه،کشکولی پیشتر ثبت ملی شده بود .
رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه کشورهای پاکستان،هند،نپال در تولید گبه و صادرات فعال هستند، بیان کرد: با توجه به اینکه این محصول ریشه در ایران و استان فارس دارد با ثبت جهانی آن می توان از عرضه محصولات سایر کشورها با عنوان گبه به بازارهای بین المللی جلوگیری کرد.
وی گفت : سازمان جهانی مالکیت معنوی وایپو wipo یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است که با امضای تفاهم نامه ای در استکهلم سوئد در سال ۱۹۶۷ برای ثبت و تشویق آثار خلاقانه با هدف حمایت از مالکیت معنوی در جهان تاسیس شده است.
منطقی اضافه کرد: با ثبت معنوی و جهانی این دو نوع فرش به نام استان فارس امکان جعل و کپی برداری از این محصول وجود ندارد و رونق صادرات را نیز به همراه خواهد داشت .
زندگینامه سردار شهید امام قلی عزیزی(قشقایی)
مشاهده خبر...
[1]