کد خبر:278
پ
thumbnailCreator.ashx

احتمال ضعیف رؤیت ماه شوال در روز پنجشنبه

رئیس هیات امنای آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (علیه السلام)گفت:با توجه به پیش بینی های انجام شده نسبت به رؤیت ماه شوال احتمال دیدن هلال ماه در روز پنجشنبه ۲۵ تیر ماه مصادف با ۲۹ رمضان بسیار اندک است.     حجت الاسلام والمسلمین سید محی الدین طاهری امروز دوشنبه ۲۲ تیرماه در نشست […]

رئیس هیات امنای آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (علیه السلام)گفت:با توجه به پیش بینی های انجام شده نسبت به رؤیت ماه شوال احتمال دیدن هلال ماه در روز پنجشنبه ۲۵ تیر ماه مصادف با ۲۹ رمضان بسیار اندک است.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین سید محی الدین طاهری امروز دوشنبه ۲۲ تیرماه در نشست خبری راجع به رؤیت هلال ماه شوال ضمن اشاره به این مطلب که یکی از مسائل مهم که دغدغه مردم ،خبرگزاری ها و جراید است بحث رصد ماه شوال و رمضان میباشد بیان کرد:علی رغم اینکه از نظر علمی امکان دیدن هلال ماه شوال در روز پنجشنبه بسیار ضعیف است ؛ با توجه به حدیثی در شیعه مبنی بر اینکه «روزه را با دیدن ماه شروع کنید و با دیدن ماه افطار کنید»؛ رصد خانه آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (علیه السلام)، گروه خود را برای رصد به نقطه ای از استان اعزام خواهد کرد.

وی با یادآوری اینکه رصدخانه آستان قوی ترین و کارشناسی ترین مجموعه در جنوب کشور است،خاطر نشان کرد: این گروه تنها مجموعه ای در استان فارس بود که توانست در ابتدای ماه مبارک رمضان از هلال ماه عکس بگیرد .

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه این رصدخانه رکورد دیدن ماه را در حد جهانی داشته است، اظهار داشت:این گروه فعالیت خود را در نقطه ای از استان فارس با شرایط آب و هوایی مساعد ، که در آن نقطه رصد ابر و گرد و غبار وجود نداشته باشد،انجام میدهد.

وی با اشاره به اینکه این ماه رمضان طبق قرائن علمی ۳۰ روزه است افزود: تعداد ۱۰ تا ۱۵ تیم که همگی در دفتر سیاست گزاری ائمه جمعه نمایندگی دارند، در استان های جنوبی فعالیت دارند اما کارشناسی ترین گروه که در این باره به رکوردهای جهانی هم دست یافته همین رصدخانه آستان میباشد.

سیاست جدید چینی ها در رونق بازار مسکن استیجاری/رونق کاهش مالیات
مشاهده خبر...

وی در پایان با یادآوری اینکه امسال نسبت به سالهای گذشته حضور مردم در مناسبتهای مذهبی آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (علیه السلام)، بیشتر بوده است بیان داشت: انشاالله نماز عید فطر ساعت ۷:۳۰ صبح روز عید به امامت حضرت آیت الله ایمانی نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محترم شیراز در مصلی نماز جمعه (صحن امام خمینی شاهچراغ) برگزار میگردد و طبق معمول در بقاع متبرکه و مساجد شهر هم از جمله حرم مطهر حضرت سید علاءالدین حسین (ع) برگزار میشود.

در ادامه محمدرضا اسفندی ، مسئول تیم رصد آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (علیه السلام)، بیان داشت:ا گروه های مختلفی به رصدگاه های مناسب در سراسر کشور اعزام میشوند که اکثر این گروه ها زیر نظر ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) هستند.این گروه ها باید بتوانند پس از رؤیت هلال از آن عکسبرداری کرده و آن را به ستاد استهلال ارسال کنند.

وی با اشاره به اینکه امکان دیدن هلال ماه در بعدازظهر پنجشنبه خیلی سخت است اظهار داشت: اما در افقی عاری از گرد و غبار امکان رؤیت هلال ماه حتی با چشم غیرمسلح در غروب روز جمعه سی ام ماه مبارک رمضان وجود دارد.

اسفندی ضمن بیان اینکه امکان رؤیت هلال ماه بستگی به نوع هلال دارد افزود: بعدازظهر جمعه عدد مکث هلال ماه بین ۴۸ تا ۵۰ دقیقه است.

 

جهت مشاهده گزارش تصویری این نشست خبری اینجا را کلیک کنید

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید