• برابر با : Thursday - 18 April - 2024
کل اخبار 1627
1

«از پست و بلند قشقایی» منتشر شد

  • کد خبر : 14027
  • 11 دی 1348 - 0:00
«از پست و بلند قشقایی» منتشر شد

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «از پست و بلند قشقایی: خاطرات مختارخان گرگین‌پور» به کوشش کاوه بیات به تازگی در ۴۹۶ صفحه و بهای ۳۳۰ هزار تومان توسط نشر نامک منتشر و راهی بازار نشر شده است. مختارخان گرگین‌پور (۱۲۸۵-۱۳۴۳ ش) یکی از نزدیکان و کارگزاران خاص اسماعیل‌خان سردار عشایر، صولت الدوله بود. خاطرات برجای […]

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «از پست و بلند قشقایی: خاطرات مختارخان گرگین‌پور» به کوشش کاوه بیات به تازگی در ۴۹۶ صفحه و بهای ۳۳۰ هزار تومان توسط نشر نامک منتشر و راهی بازار نشر شده است.

مختارخان گرگین‌پور (۱۲۸۵-۱۳۴۳ ش) یکی از نزدیکان و کارگزاران خاص اسماعیل‌خان سردار عشایر، صولت الدوله بود. خاطرات برجای مانده از او درباره چگونگی قدرت گرفتن صولت الدوله در یک کشاکش اساسی با دیگر مدعیان ریاست و حامیان داخلی و خارجی آنها در یک دوره بحرانی از تاریخ ایران در فاصله تضعیف سلطنت قاجار و شکل‌گیری نهضت مشروطه تا فرونشستن آتش جنگ اول جهانی، در قیاسِ با دیگر منابع و مآخذ موجود تفاوتی اساسی دارد.

برخلاف اکثر آن منابع و مآخذ که بیشتر اسناد و گزارش‌هایی رسمی یا خاطرات خوانین عمده را شامل می‌شوند، خاطرات مختارخان از یک منظر متفاوت، از جایگاه سطوح میانی سلسله مراتب ایلی نگاشته شده است و به دور از ملاحظات و تعارفاتِ روایات پیش‌گفته، از تحولات سیاسی و اجتماعی دوره مورد بحث تصویر واقعی‌تری ارائه می‌کند.

مشاهده خبر...
مردی از تبار شعر و ادب ایلم
لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=14027

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.