• برابر با : Tuesday - 28 May - 2024
کل اخبار 1627
0

استاندار فارس: با مهیا کردن امکانات از مهاجرت عشایر به شهرها پیشگیری شود

  • کد خبر : 3439
  • 19 بهمن 1394 - 12:21
استاندار فارس: با مهیا کردن امکانات از مهاجرت عشایر به شهرها پیشگیری شود

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: باید با فراهم کردن شرایط و امکانات از مهاجرت عشایر به شهرها پیشگیری شود چرا که شان و جایگاه عشایر فراتر از این است که بخواهند در شهرها حاشیه نشین شوند. به گزارش خبرنگار ایرنا سید محمد علی افشانی، عصر یکشنبه در آیین کلنگ زنی سکونتگاه عشایری در بخش سرافزر […]

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: باید با فراهم کردن شرایط و امکانات از مهاجرت عشایر به شهرها پیشگیری شود چرا که شان و جایگاه عشایر فراتر از این است که بخواهند در شهرها حاشیه نشین شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا سید محمد علی افشانی، عصر یکشنبه در آیین کلنگ زنی سکونتگاه عشایری در بخش سرافزر شهرستان قیر و کارزین در جمع عشایر این منطقه، همچنین فراهم کردن شرایط برای ارایه آموزش به جامعه عشایری این استان را یک ضرورت دانست و اظهارداشت: عشایر دارای فرزندانی باهوش و بااستعداد هستند که لازم است زمینه آموزش و تحصیل برای آنها مهیا شود.
وی ادامه داد: ایجاد فرصت آموزشی برای تمام دانش آموزان اولین نیاز آنهاست به همین سبب برای ساماندهی عشایر و خروج آنها از وضعیت کنونی، زمینه آموزش آنها و تحصیل و آموزش فرزندانشان فراهم خواهد شد.
استاندار فارس، بیان کرد: عشایر همواره به خوشنامی، سلحشوری، پاکی و صداقت اشتهار دارند و باید بر خود ببالند که از تمام خصلت های یک انسان شریف برخوردارند.
افشانی گفت: عشایر همواره در خدمت کشور، دین و میهن بوده اند و هیچ گاه در پرونده آنها نکته منفی وجود نداشته و هر کجا از عشایر صحبت می شود از آنها به عنوان انسان هایی ساده، راستگو و نیک کردار یاد می شود.
او اظهار کرد: برای همه مسئولان یک وظیفه است که برای این قشر هرآنچه می توانند خدمات رسانی کنند و امکانات و مایحتاج آنها را به بهترین نحو مهیا سازند.
استاندار فارس، با اشاره به جانفشانی ها و از خودگذشتگی های عشایر در دوران جنگ تحمیلی افزود: در آن دوران و در شرایطی که هنوز ارتش، سپاه و بسیج به دلیل نوپا بودن انقلاب هنوز سازمان نیافته بودند، شاهد بودیم که عشایر فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بخشی از استان بوشهر سلاح خود را برداشتند و به جنگ دشمن بعثی رفتند.
وی گفت: مردم هیچگاه ایثار، از خودگذشتگی، شهامت و شجاعتی را که عشایر در آن دوران از خود نشان دادند، فراموش نخواهند کرد.
افشانی، عشایر را قشری مولد، کم توقع و پرکار دانست و افزود: تمام آن ایثارها و از خودگذشتگی ها در دوران جنگ و همچنین تلاش و کوشش خستگی ناپذیر عشایر در عرصه های تولیدی، وظیفه ای سنگین بر دوش مسئولان قرار داده و آن خدمت همه جانبه به این قشر زحمتکش است.
وی، یکی از برنامه های دولت را اسکان سازمان یافته و داوطلبانه عشایر دانست و اظهار کرد: بر همین اساس، امروز و همزمان با دهه مبارک فجر شاهد آغاز عملیات اجرایی یکی از سکونتگاههای عشایری در منطقه سرافزر شهرستان قیر و کارزین هستیم که امیدواریم در آینده نزدیک با امکانات مناسب به بهره برداری برسد.
استاندار فارس اظهار کرد: مراتعی که امروز در اختیار عشایر برای چرای دام قرار دارد دیگر نمی تواند پاسخگوی استفاده دام ها باشد از این رو ضروری است با تدبیر و برنامه ریزی، قبل از بروز مشکلاتی همچون کم آبی، دام ها به شکل سازمان یافته از این مراتع استفاده کنند و جلو خروج آنها از مرتع نیز گرفته شود.
افشانی، توجه به بحث آبخیزداری منطقه سرافزر را امری ضروری دانست و گفت: یکی از مواردی که در ابتدای ورودخود به این استان قول پیگیری آن رادادم بحث آبخیزداری بودو ازسال ۹۵ فعالیت قابل ملاحظه ای برای مساله آبخیزداری این منطقه انجام خواهیم داد.
او اضافه کرد: موضوع دیگر که دنبال خواهیم کرد، بحث استفاده ازآب سد سلمان وتعیین میزان حقابه برای مردم این منطقه است و بدون شک به به هر میزان که حقابه در نظر گرفته شود به همان مقدار آب به این منطقه منتقل خواهد شد.
حقابه به معنای سهم مقرر ده، مزرعه، باغ، خانه و یا کسری از یک منبع آب، مانند رود، چشمه و یا قنات است.
وی، در مورد اتصال این منطقه به محور عسلویه استان بوشهر هم گفت: امیدواریم با گشایشی که پس از دستاورد بزرگ توافق هسته ای حاصل شده و بهبود شرایط در تامین منابع مالی، در حد توان بتوانیم این پروژه را فعال کنیم.
استاندار فارس، همچنین از عشایر این استان خواست که بر روی صنایع دستی خود بیش از گذشته تمرکز و سرمایه گذاری کنند تا بتوانند موضوع ایجاد اشتغال که یکی از مهمترین مسایل است در حوزه خود حل کنند.
افشانی بر لزوم تشکیل تعاونی ها توسط عشایر نیز تاکید کرد و گفت: اگر بتوانید اقدام به تشکیل تعاونی کنید، می توانید از تسهیلات با کارمزد سه یا چهار درصد بهره مند شوید.
شهرستان قیر و کارزین به مرکزیت قیر در ۱۶۹ کیلومتری جنوب غرب شیراز واقع است.

مشاهده خبر...
کتاب مرد یل + دانلود
لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=3439

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1
  1. استاندارد غلط کرد اگر تونست خودش وخانوادش یک روز در چادر عشایری زندگی کند درست است همه باید شهرنشین شود

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.