• برابر با : Sunday - 16 June - 2024
کل اخبار 1627
0

افتتاح ساختمان انجمن آثار و مفاخر فارس توسط همسر استاد محمد بهمن بیگی

  • کد خبر : 336
  • 27 تیر 1394 - 17:57
افتتاح ساختمان انجمن آثار و مفاخر فارس توسط همسر استاد محمد بهمن بیگی

رویداد نخست در دوره مدیریت تدبیر بر فرهنگ و ارشاد فارس ۲۳ تیرماه و با جضور جمعی گرانقدر از فرهنگوران و هنرمندان فارس در تاریخ نگار فرهنگی استان ثبت شد. ساختمان انجمن آثار و مفاخر فارس با حضور جمعی از هنرمندان، ادیبان، سرپرست استانداری فارس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس بهره برداری شد تا […]

رویداد نخست در دوره مدیریت تدبیر بر فرهنگ و ارشاد فارس ۲۳ تیرماه و با جضور جمعی گرانقدر از فرهنگوران و هنرمندان فارس در تاریخ نگار فرهنگی استان ثبت شد.

ساختمان انجمن آثار و مفاخر فارس با حضور جمعی از هنرمندان، ادیبان، سرپرست استانداری فارس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس بهره برداری شد تا این ساختمان در جوار آرامگاه شاه شجاع در نزدیکی دروازه قرآن ورودی شمالی شیراز به مامنی برای بزرگان و مفاخر شیراز تبدیل شود.

در این آیین امین و ابوالقاسم فقیری، ابوتراب خسروی، کوروش کمالی سروستانی و ناصر امامی از ادیبان برجسته و معاصر فارس و همچنین رحیم هودی و احمد سپاسدار از اهالی هنر نمایش و تئاتر و داریوش نویدگویی ناشر نمونه کشوری و عبدالعلی لهسایی زاده استاد دانشگاه شیراز و شمار دیگری از اهالی فرهنگ استان حضور داشتند.

روبان افتتاح این ساختمان را بانو سکینه کیانی همسر استاد محمد بهمن بیگی پدر آموزش عشایری در ایران برید.

چراغی که با افتتاح این عمارت روشن شد را مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بر آن باور است که باید در همه روزهای سال روشن باشد.

سخنان بهزاد مریدی در آیین گشایش ساختمان انجمن آثار و مفاخر فارس فصلی از ماموریت های این انجمن در رویدادهای فرهنگی استان را انعکاس می داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: از طریق این انجمن بزرگداشت بزرگان همچون حافظ شیرازی برگزار می شود و آنچه که شایسته سرزمین است در حق بزرگان فارس باید از طریق این انجمن به جا آید.

مریدی گفت: این مکان که کتابخانه و آرامگاه شاه شجاع درکنار بوستان کوهپایه در بلوار هفت تنان شیرازدربر می گیرد برای برپایی آیین ها و بزرگداشت اصحاب فرهنگ و ادب فارس و کشور و همچنین برگزاری شب های شعر و نشست های ادبی آماده است و از امروز دیگر چراغ این مکان خاموش نمی شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس همچنین از انتشار آثار مفاخر فارس سخن گفت و نوید مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تحقق این امر را داد.

بنا بر سازوکار طراحی شده، ریاست هیات امنای انجمن آثار و مفاخر به عهده استاندار فارس و دبیری این انجمن به عهده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

مشاهده خبر...
رای دیدار جنجالی قشقایی و زاگرس اعلام شد+تصویر نامه کمیته انضباطی

دکتر یوسف نیری از استادان برجسته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه، داریوش نویدگویی از فعالان حوزه فرهنگ و نشر استان و سیروس رومی نویسنده و محقق نام آشنای این دیار به عنوان سه عضو حقیقی انجمن فعالیت می کنند و حسن دهقان عضو خانه مطبوعات فارس نیز به سمت رییس دبیرخانه این انجمن منصوب شده است.

** پیوند نسل فردا با پیشینه تاریخی

رییس دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فارس درباره ماموریت اصلی این انجمن به خبرنگار ایرنا گفت: امروز گسست فرهنگی که بین نسل جدید و نسل گذشته شاهد هستیم، زمینه ساز آن بوده است که گاه آغوش جامعه به فرهنگ های بیگانه باز شود که مهمترین دلیل آن نا آشنایی با فرهنگ گذشته است؛ فرهنگی که نمادش مفاخر استان هستند.

حسن دهقان اظهار کرد:انجمن آثار و مفاخر فارس برای این راه افتاده است که با معرفی شخصیت بزرگان و آثارشان این گسست فرهنگی را از بین ببرد.

وی ادامه داد: هدف اصلی انجمن ایجاد و تقویت ارتباط نسل جدید با پیشینه پرافتخار خود در استان است و بزودی جزییات و مصادیق برنامه های انجمن در این زمینه اعلام می شود.

** اتقاقی ماندگار برای اهالی رسانه

و اما اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در دوره تدبیر و امید، کلید ساختمان ملکی خانه مطبوعات فارس را در ۱۷ مرداد روز خبرنگار به اهالی رسانه استان تقدیم می کند؛ اقدامی که این تلاشگران عرصه فرهنگ و اطلاع رسانی از آن سال ها به نیکی یاد خواهند کرد.

این خبر را مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس در جمع شورای مرکزی خانه مطبوعات فارس و مسوولین مطبوعاتی استان فارس اعلام کرد و گفت: نگاه دولت تدبیر و امید سرپا نگه داشتن، حفظ و تقویت خانه های مطبوعات است و تقاضا دارم برای کمک به جامعه مطبوعاتی در هر شهر از استان فارس یک خانه مطبوعات تأسیس شود.

مریدی گفت: برای نزدیکی بیشتر ارشاد با خانه مطبوعات و تبادل افکار و اندیشه ها و اجرای بهتر برنامه های ویژه رسانه های مکتوب و غیرمکتوب، در روز خبرنگار و به تقدس آن روز، محل جدید خانه مطبوعات تحویل داده می شود و به ثبت صاحبخانه های جدید خود خواهد رسید.

مشاهده خبر...
زبان من ، جهان من

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: با گسترش فضای فعالیتی، اعضای خانه می توانند کمیته های خود را فعال و کتابخانه رسانه های جنوب کشور را دوباره احیا کنند و به مکان اصلی خود بازگردند.

** بازتاب دو رویداد

این دو رویداد فرهنگی استان فارس در تابستان امسال با اظهارنظر و اعلام حمایت برخی از مفاخر استان تا به امروز همراه بوده است.

استاد ناصر امامی شاعر، نویسنده و محقق برجسته استان فارس با بیان این که کارهای فرهنگی بسیاری در شیراز باید انجام شود چرا که این شهر معدنی از استعداد است، گفت: راه اندازی انجمن مفاخر فارس مژده بزرگی به همه فرهیختگان فارس است.

از دیگر سو، دبیر شورای مرکزی خانه مطبوعات استان فارس در این باره به خبرنگار ما گفت: شاید بتوان گفت در دهه اخیر همیشه در حوزه فرهنگ همه اتفاقاتی که قرار برود بیفتد در شعار خلاصه می شد و بیشتر رویدادها به صورت ویترینی و نمایشی بود.

حسن دهقان اظهار کرد: همواره جمعی از فرهنگوران و هنرمندان دور هم جمع می شدند؛ این گردهم آمدن به نوبه خود اتفاق فرهنگی با آثار کوتاه مدت بود و خروجی ماندگاری که نسل های آینده را هم اقناع کند نداشت.

رییس دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فارس گفت: در یکی دو سال اخیر اتفاقات خوبی در حوزه فرهنگ روی داده است و از آن جمله تشکل های فرهنگی و صنفی و انجمن ها ساختارمند می شوند، برای آنها ردیف های اعتباری تعریف می شود و به آنها مکان اختصاص می یابد و در یک کلام، شاید برای اولین بار بعد از چند سال به معنای واقعی در جایگاه خود قرار می گیرند.

این فعال حوزه فرهنگ و رسانه دراستان فارس اظهار کرد:اختصاص مکان خاص به خانه مطبوعات استان و راه اندازی ساختمان انجمن آثار و مفاخر فارس در بلندمدت اهالی فرهنگ را در یک جای خاص گردهم می آورد و باعث شود اتفاقات فرهنگ ماندگاری بیشتری روی دهد که علاوه بر نسل حاضر، نسل آنیده هم از خروجی و نتایج فعالیت هایی که در این مکان ها صورت می گیرد نیز نفع می برند. ک/۴

گزارش: سیداحمد نجفی – ایرنا

لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=336

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.