کد خبر:4616
پ
chorag

اقامتگاه بوم گردی عشایری- روستایی جورگ با امکانات ویژه افتتاح شد

به گزارش سردار جنوب،در مراسم افتتاحیه اقامتگاه بوم گردی عشایری – روستایی صالح مشتاقی فرماندار شهرستان سپیدان گفت: مزیت اصلی شهرستان سپیدان گردشگری است٬ اما متأسفانه در این شهرستان زیرساخت های گردشگری با مشکلات و معضلات بسیاری مواجه است اما خوشبختانه شاهدیم با عزم و حضور بخش خصوصی اقامتگاه های مناسب برای پذیرایی از گردشگران […]

به گزارش سردار جنوب،در مراسم افتتاحیه اقامتگاه بوم گردی عشایری – روستایی صالح مشتاقی فرماندار شهرستان سپیدان گفت: مزیت اصلی شهرستان سپیدان گردشگری است٬ اما متأسفانه در این شهرستان زیرساخت های گردشگری با مشکلات و معضلات بسیاری مواجه است اما خوشبختانه شاهدیم با عزم و حضور بخش خصوصی اقامتگاه های مناسب برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه ایجاد شده است که از آن جمله اقامتگاه بوم گردی عشایری روستایی جورگ می باشد اگر بخواهیم به تعریف دقیق این مکان بپردازیم بهترین زبان گویا٬ صدای آبی است که اینجا می شنویم اگر ما زیرساختی اینجا آماده نکنیم به مرور این طبیعت از بین می رود٬ یکی از معضلات امروز جامعه بیکاری است٬ بیکاری مقدمه همه بدی هاست٬ برای اینکه بتوانیم بر بیکاری غلبه کنیم باید همت بلند داشته باشیم همتی چون همت آقای کشکولی مدیریت اقامتگاه عشایری- روستایی جورگ داشته باشیم.
مشتاقی در ادامه افزود: در این فضا اشتغال برای تعدادی قابل توجه ای از اهالی ایجاد شده است٬ و امکاناتی که در این جا می بینیم باعث جذب بهتر گردشگران می شود٬ بسیاری از مکان های گردشگری معروف دنیا مثلا مکان های گردشگری مالزی که می گویند  بزرگترین مکان تفریحی دنیا را دارد٬ اینها بزرگترین مکان تفریحی نیستند بلکه به خاطر امکاناتشان است.
وی افزود: در حوزه گردشگری باید الگوسازی کنیم٬ این کارها را تشویق کنیم و دست در دست هم دهیم تا غول بیکاری را از پا در آوریم٬ ما در سپیدان ۲۰۰ مجتمع گردشگری داریم که بسیاری بدون مجوز فعالیت می کنند. اکثر این مجتمع ها چون در حریم راه و رودخانه ها هستند برای اخذ مجوز از طرف سازمان محیط زیست دچار مشکلات عدیده ای می باشند اما اقامتگاه های قانونی چون اقامتگاه بوم گردی عشایری- روستایی جورگ هم از نظر مکان و هم از نظر امکانات و نیز طبیعت منحصر به فرد بهترین شرایط را برای جذب گردشگران دارد.
مشتاقی گفت: ما جلسات متعددی در رفع موانع کسب و کار و ایجاد تولید داشته ایم. دعوت کردیم از معاونت برنامه ریزی استانداری آقای رحمانی و مدیر کل صنعت و تجارت و موانع کسب و کار و تولید را بررسی نمودیم٬ مشکل این است که هنوز نهادهای قانون گذار نتوانسته اند در این امر موثر باشند نماینده های محترم مجلس با ارائه طرح های مفید می توانند در این امر موثر باشند٬ با هماهنگی صندوق کارآفرینی می توان کارهای اینچنینی و ارزشمند انجام داد. بوم گردی به صورت سازمان یافته و منسجم می باشد. امیدواریم در آینده شاهد رشد بیشتر استان و شهرستان سپیدان در حوزه گردشگری باشیم٬ چون این شهرستان بزرگترین مزیتش گردشگری است و اینکه با حضور و همت بخش خصوصی و افراد علاقه مند و فعال در این حوزه افرادی چون بهنام محمدی کشکولی می توان شاهد رشد منطقه در این حوزه و همچنین ایجاد کسب و کار برای بسیاری از جوانان منطقه باشیم.
در ادامه بهنام محمدی کشکولی مدیرعامل اقامتگاه بوم گردی عشایری – روستایی جورگ شهرستان سپیدان گفت: فعالیت های اقامتگاهی بوم گردی با هدف توسعه پایدار٬ احیای فرهنگ ها و ارزش های بومی و سنتی٬ حفظ محیط زیست و کمک به اقتصاد جامعه محلی صورت می گیرد٬ در( اقامتگاه بوم گردی و کمپینگ جورگ) بخشی از زندگی بومی و متنوع کشورمان به صورت زندگی سنتی ایرانی در یک اقلیم خاص و طبیعتی زیبا و با تکیه بر مهمان نوازی و مهرورزی ایرانی تجربه می شود و این مجموعه تلاش می نماید که علاوه بر به تصویر کشیدن فرهنگ و هنر روستایی و عشایری و سنت های آنان٬ خدمات رفاهی شایسته ای برای اقامت شبانه روزی و پذیرایی از گردشگران  عزیز را در قالب تجربه یک زندگی بومی فراهم نماید. شایان ذکر است در مراسم افتتاحیه اقامتگاه بوم گردی عشایری روستایی جورگ احسان گلشنی(نماینده اکوتوریسم از تهران)٬ سلمان گورنگی(رئیس اتحادیه های صنایع دستی استان) و آقای امامی ( مدیرصندوق کارآفرینی استان فارس) و بانو سکینه کیانی(همسر استاد محمد بهمن بیگی) و آقای عباسی رئیس اداره فرش استان٬ رئیس اداره کار سپیدان٬ زهرا الحمدی معاونت صنایع دستی استان سخنانی را ایراد فرمودند.همچنین. در این مراسم جمعی از فعالین حوزه گردشگری و هنرمندان و فرهیختگان حضور داشتند و در بخش هایی از مراسم هنرمندان صنایع دستی به ریسندگی و بافندگی پرداختند. و نیز شاهد اجرای موسیقی زنده قشقایی توسط هنرمندان بودیم. لازم به ذکر است جورگ نام منطقه ای با مرکزیت روستایی به نام جورگ است که در ۷۵ کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع شده است و از مسیرهای بیضاء( جاده بهشت گمشده) و سپیدان ( جاده شش پیر) دارای دسترسی می باشد و این دسترسی به علت واقع شدن در نزدیکی بزرگراه جدید شیراز- اصفهان در آینده  تسهیل خواهد شد. محدوده روستای جورگ حدود ۲۰ کیلومتر مربع و به شکل بیضی وسعت داشته و مرزهای شمالی و جنوبی آن به رشته  کوه های کم ارتفاع و از شرق به روستای ممو از بلوک بیضا و از غرب به منطقه شش پیر محدود می شود. روستا بخشی از شکل قدیمی خود را حفظ کرده اما اخیرا بخش دیگری از آن س اختار جدید به خود گرفته است.

سردارشهید طمراس چگینی
مشاهده خبر...

 

کلیدواژه : بهمن بیگیقشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید