کد خبر:2546
پ
n00217109-b

انقلاب اسلامی در شیراز

به گزراش پایگاه خبری،تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی،در این اثر تلاش شده تا در کنار معدود کتاب‌ها و بررسی‌های منتشرشده، رکن اصلی پژوهش برپایه‌ی اسناد و مدارکی استوار شود که بیشتر در سال‌های اخیر در دسترس پژوهشگران قرار گرفته‌اند. در زمینه‌ی اسناد و مدارک، به اسناد و گزارش‌های دولتی در ارتباط با این تحولات می‌توان اشاره […]

به گزراش پایگاه خبری،تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی،در این اثر تلاش شده تا در کنار معدود کتاب‌ها و بررسی‌های منتشرشده، رکن اصلی پژوهش برپایه‌ی اسناد و مدارکی استوار شود که بیشتر در سال‌های اخیر در دسترس پژوهشگران قرار گرفته‌اند. در زمینه‌ی اسناد و مدارک، به اسناد و گزارش‌های دولتی در ارتباط با این تحولات می‌توان اشاره کرد که بخش اصلی آنها در قالب گزارش‌های سری و محرمانه‌ی ساواک در مورد فعالیت‌های مخالفان و رویدادها و وقایع شیراز در دوران مزبور، در مرکز اسناد انقلاب اسلامی نگهداری می‌شود. همچنین از اسناد و گزارش‌های مضبوط در مراکزی چون سازمان اسناد ملی ایران، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه، اداره‌ی کل آرشیو، موزه و اسناد ریاست‌جمهوری، مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و مؤسسه‌ی مطالعات تاریخ معاصر ایران نیز در این بررسی استفاده شده است.

در این اثر که از پانزده فصل تشکیل شده است، از فصل نخست تا فصل ششم علاوه بر کلیاتی درباره‌ی موقعیت طبیعی و اوضاع جغرافیایی شیراز در مسیری گذرا به پیشینه‌ی تاریخی شیراز از آغاز تا دهه‌ی ۱۳۴۰ شمسی پرداخته شده است. در فصل هفتم، ضمن بررسی چگونگی اجرای قانون اصلاحات ارضی در فارس، شورش‌های ایلات قشقایی، سرخی، ممسنی و بویراحمد مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل هشتم رویدادهای شیراز و جهت‌گیری علما و روحانیون در قبال درگذشت آیت‌الله بروجردی، لایحه‌ی انجمن‌های ایالتی و ولایتی، واقعه‌ی فیضیه‌ی قم و قیام مردم شیراز در ۱۵ خرداد و دستگیری علما و روحانیون مؤثر در قیام و پیامدهای آن مورد توجه قرار گرفته است.

در فصل نهم فعالیت رژیم پهلوی در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۶ بررسی شده است. برگزاری یازده دوره جشن هنر شیراز (۱۳۴۶ـ ۱۳۵۶)؛ برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در پاسارگاد، تخت‌جمشید و شیراز، تأسیس دانشگاه پهلوی در سال ۱۳۴۱ و توسعه‌ی سریع آن با توجه ویژه‌ی شاه به آن، فعالیت و نفوذ تشکیلات فراماسونری در شیراز از جمله‌ی این فعالیت‌ها می‌باشد.

کتاب دیوان اشعار اعظم الله امیر تیموری گورکانی (فارسی - ترکی)
مشاهده خبر...

فصل دهم کتاب نیز ضمن معرفی علما و روحانیون شیراز به نقش آنان در مبارزه علیه رژیم شاه پرداخته شده است. سپس فعالیت گروه‌ها و احزاب سیاسی و جنبش دانشجویی در شیراز مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل یازدهم پس از بررسی اوضاع سیاسی ـ اجتماعی شیراز، واکنش‌های مردم شیراز در قبال وقایعی چون درگذشت دکتر شریعتی، درگذشت سیدمصطفی خمینی، انتشار مقاله‌ی توهین‌آمیز روزنامه‌ی اطلاعات، قیام ۱۹ دی قم و ۲۹ بهمن تبریز مورد توجه قرار گرفته است.

اوج‌گیری حرکت مردم شیراز در سال ۱۳۵۷ و وقایع و رویدادهای پیش‌آمده در جریان اعتصابات و تظاهرات و درگیری‌های به‌وجودآمده بین مردم و نیروهای نظامی و انتظامی و چگونگی پیروزی مردم در روز ۲۲ بهمن در فصل‌های دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم مورد بررسی قرار گرفته است.

سرانجام در فصل پانزدهم تحولات سیاسی ـ اجتماعی شیراز در سال‌های اولیه‌ی پیروزی انقلاب مورد مطالعه قرار گرفته است. مهم‌ترین این رویدادها شامل بازگشایی سازمان‌ها و ادارات دولتی و انتصابات جدید، تشکیل نهادهای انقلابی در شیراز، دستگیری و محاکمه‌ی مقامات امنیتی و نظامی سابق، برگزاری همه‌پرسی و انتخابات خبرگان قانون اساسی، ریاست­جمهوری و مجلس شورای اسلامی و فعالیت و درگیری جریان‌های سیاسی و رویدادهای شیراز پس از برکناری بنی‌صدر از ریاست‌جمهوری و در دوران ریاست جمهوری شهید رجایی می‌باشد.

کتاب «انقلاب اسلامی در شیراز» در۱۲۰۰ صفحه با قیمت ۴۵۰٫۰۰۰ ریال از سوی انتشارت مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید