Tuesday, 26 October , 2021
0

بزرگترین ماه گرفتگی سال فردا رخ می‌دهد

  • کد خبر : 1524
  • ۰۵ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۶
بزرگترین ماه گرفتگی سال فردا رخ می‌دهد

شورای مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اعلام کرد: ورود لبه ماه به سایه زمین در ساعت ۴ و ۳۷ دقیقه بامداد دوشنبه رخ می‌دهد‌. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ شورای مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اعلام کرد: ورود لبه ماه به سایه زمین در ساعت ۴ و ۳۷ دقیقه بامداد دوشنبه رخ می‌دهد و […]

شورای مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اعلام کرد: ورود لبه ماه به سایه زمین در ساعت ۴ و ۳۷ دقیقه بامداد دوشنبه رخ می‌دهد‌.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ شورای مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اعلام کرد: ورود لبه ماه به سایه زمین در ساعت ۴ و ۳۷ دقیقه بامداد دوشنبه رخ می‌دهد و در ساعت ۵ و ۴۱ ثانیه، سایه زمین تمام قرص ماه را می‌پوشاند و ماه‌گرفتگی کلی آغاز می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: در ساعت ۶ و ۵۳ دقیقه ماه‌گرفتگی کلی تمام شده و ماه شروع به خروج از سایه (باز شدن) می‌کند و پایان ماه‌گرفتگی در ساعت ۷ و ۵۷ دقیقه بامداد دوشنبه است.

براساس این گزارش این گرفتگی که در سراسر کشور قابل رؤیت است به‌جز شرق آسیا و بخشهایی از آسیای میانه، اقیانوسیه و بخش کوچکی از آلاسکا از سراسر دنیا قابل رؤیت است.

سعید حسین مروی کارشناس علمی مرکز علوم ستاره شناسی تهران در گفتگو با خبرنگار گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: معمولا ۳ الی ۴ بار در سال خسوف و ۲ الی ۳ بار کسوف اتفاق می‌افتد که می‌توان علت سرخی ماه را بازتاب نور از لایه‌ ضخیم جو زمین به سمت ماه و جذب بخش آبی طیف نور دانست.

وی دلیل بزرگتر شدن ماه از حد معمول را این گونه بیان کرد: هنگام طلوع هم خورشید و هم ماه به افق نزدیک می‌شوند که سبب خطای دید شده و ماه بزرگتر از حد معمول دیده می‌شود.

این کارشناس در خصوص عدم خورشید گرفتگی در هر ماه گفت: خورشید گرفتگی هنگامی اتفاق می‌افتد که ماه بر روی گره‌های مدار باشد در صورتی که اگر گره‌ی مدار نباشد بالاتر از گره یا پایین‌تر آن سایه ماه یا سایه‌ی زمین نمایان نمی‌شود.

مشاهده خبر...
تارنوازی که استاد علمای مشهور شد+عکس

وی در پایان خاطر نشان کرد: فاصله‌ی ماه تا زمین به طور میانگین ۴۰۰ هزار کیلومتر است و نزدیکی ماه به زمین به طور میانگین ۳۹۰-۳۸۰ هزار کیلومتر که دورترین حالت فاصله ماه به زمین حدود ۳۹۰ هزار کیلو متر است.

بر اساس این گزارش تمام افرادی که از ماه‌گرفتگی اطلاع پیدا ‌کنند اگر در منطقه‌ای باشند که آن ماه‌گرفتگی قابل رؤیت است، نماز آیات بر آن‌ها واجب می‌شود.

از زمانی که ماه‌گرفتگی شروع می‌شود تا زمانی که به نهایت می‌رسد‌، ‌این نماز باید با نیت ادا خوانده شود؛ اما از هنگامی که ماه گرفتگی شروع به بازشدن می‌کند، تا پایان‌ماه گرفتگی نماز آیات باید با نیت مافی‌الذمه خوانده شود و پس از ماه گرفتگی باید با نیت قضا خوانده شود.
نماز آیات به واسطه چهارچیز بر مسلمان واجب می‌شود:
۱- کسوف (اگرچه به مقدار کمی باشد)
۲- خسوف (اگرچه به مقدار کمی باشد)
۳- زلزله
۴- رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و مانند اینها در صورتی که بیشتر مردم بترسند.
اما؛
چگونه نماز آیات بخوانیم؟
نماز آیات دو رکعت است و هر رکعت پنج رکوع دارد و دستور آن این است که انسان بعد از نیّت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد، دوباره یک حمد و یک سوره بخواند، باز به رکوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوّم نماز را هم مثل رکعت اوّل به جا آورد و تشهّد بخواند و سلام دهد.
در نماز آیات، انسان مى‏تواند بعد از نیّت و تکبیر و خواندن حمد، آیه‏هاى یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون اینکه حمد بخواند، قسمت دوّم از همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همینطور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید، مثلاً به قصد سوره توحید بگوید:
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ».
و به رکوع رود، بعد بایستد و بگوید:
«قُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ».
و دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید:
«اللَّهُ الصَّمَدُ».
باز به رکوع رود و بایستد و بگوید:
«لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ».
و برود به رکوع و سر بردارد و بگوید:
«وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً اَحَدٌ».
و بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سر برداشتن، دو سجده کند.
چیزهایی که در نماز یومیه واجب و مستحب است، در نماز آیات هم واجب و مستحب می‌باشد، ولی در نماز آیات مستحب است به جای اذان و اقامه سه مرتبه به قصد امید ثواب بگویند: “الصلاه “.
چیزهایى که نماز آیات براى آنها واجب است، در هر شهرى اتفاق بیفتد فقط مردم همان شهر باید نماز آیات بخوانند و بر مردم جاهاى دیگر واجب نیست.

هر یک از رکوع‌هاى نماز آیات رکن است که اگر عمداً یا اشتباهاً کم یا زیاد شود نماز باطل است.

مشاهده خبر...
بزرگداشت زنده یاد محمد نادری دره شوری(وردشت سمیرم)
لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=1524

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.