• برابر با : Friday - 14 June - 2024
کل اخبار 1627
0

حضور دو بانوی فعال فرهنگی قشقایی در برنامه (جاده ی جوانی) رادیو فارس

 • کد خبر : 2180
 • 05 آبان 1394 - 18:04
حضور دو بانوی فعال فرهنگی قشقایی در برنامه (جاده ی جوانی) رادیو فارس

خانم ها پریسا کاظمی و سحر کاظمی دو خواهر فعال در حوزه ی فرهنگ و هنر ایل قشقایی به بهانه ی۷سال حضور  مداوم در برنامه های فرهنگی ،هنری و رسانه ای در رادیو فارس برنامه   جاده ی جوانی حضور یافته و به سوال های  مجری برنامه با محوریت محرم و رسم و رسومات قوم قشقایی […]

خانم ها پریسا کاظمی و سحر کاظمی دو خواهر فعال در حوزه ی فرهنگ و هنر ایل قشقایی به بهانه ی۷سال حضور  مداوم در برنامه های فرهنگی ،هنری و رسانه ای در رادیو فارس برنامه   جاده ی جوانی حضور یافته و به سوال های  مجری برنامه با محوریت محرم و رسم و رسومات قوم قشقایی در روز عاشورا جواب دادند.
خانم پریسا کاظمی ضمن  تشریح کارهای فرهنگی خود بیان داشتند :ما توانسته ایم به همراه گروه خود حدودا ۲۵ تا۳۰برنامه زنده ی تلوزیونی به روی آنتن سیمای فارس برده و قسمت اعظمی از مفاخر خود و رسم و رسوماتمان را معرفی کنیم.
خانم کاظمی در جواب مجری برنامه پیرامون حفظ ارزش ها و سنت های ایل توسط جوانان و درجه اهمیت توجه آنها به این سنن ، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حوزه ی فرهنگ و اینکه کشور ما مورد هجوم  فرهنگی قرار دارد گفت:حساسیت برگشت جوانان به هویت خودشان بیش از پیش احساس میشود .
ایشان در آخر برنامه به درخواست مجری شعری در بیان مصیبت های حضرت زینب در واقعه ی کربلا قراءت کرده و یاد آور شد قشقایی ها به همه ی اءمه ارادت خاصی دارند و در این بین این ارادت و توسل به حضرت عباس شدیدتر است. و نشانه ی آن را حضور چندین هزار نفری قشقایی ها باشمایل ترکی قشقایی در روز تاسوعای حسینی دانستند.
خانم سحر کاظمی در ،بر شمردن رسومات و نذورات روز عاشورا بیان داشتند :در روز عاشورا قوم قشقایی کار های روز مره خود از قبیل ؛قالی بافی، پشم ریسی ،رنگرزی و ….را تعطیل میکردند و به عزاداری  می پرداختند،شب را با خواندن نوحه و مرثیه های ترکی بیدار مانده و به اصطلاح شب زنده داری میکردن

مشاهده خبر...
طنین صدای کودکان قشقایی گروه یاشیل در کربلا بگوش می رسد
لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=2180

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 3
 1. برای ما هم حضور این دوبانو بسیارمغتنم وارزشمند بود
  اسماعیل حسین زاده تهیه کننده

 2. خداقوت جناب حسین زاده عزیز….

 3. درود بر بانوان جوان و فعال ایل بزرگ قشقایى که در راه اهداى فرهنگ قشقایى شب و روز در تلاش هستند.
  بخصوص سرکار خانم پریسا کاظمى و خواهر محترمشان.
  امیدوارم فرهنگ اصیل و پاک قشقایى انگونه که از سالیان هزاره تاریخى بوده بدون تغییر و تحول اساسى پایدار و به یادگار بماند.
  امیدوارم فعالان و مشتاقان قشقایى تاکید را بر الات و ابزار اصلى تشکیل دهنده یک فرهنگ اصیل قومى بگذارند تا دست به تغییر دادن و نوع اورى فرهنگى.
  زبان ترکى قشقایى که پایه و بنیان گزار اصلى فرهنگ قشقایى است باید تاکید شود و موسیقى اصیل قشقایى که پیام آور شادى و طراوت است.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.