کد خبر:2180
پ
IMG-20151027-WA0009

حضور دو بانوی فعال فرهنگی قشقایی در برنامه (جاده ی جوانی) رادیو فارس

خانم ها پریسا کاظمی و سحر کاظمی دو خواهر فعال در حوزه ی فرهنگ و هنر ایل قشقایی به بهانه ی۷سال حضور  مداوم در برنامه های فرهنگی ،هنری و رسانه ای در رادیو فارس برنامه   جاده ی جوانی حضور یافته و به سوال های  مجری برنامه با محوریت محرم و رسم و رسومات قوم قشقایی […]

خانم ها پریسا کاظمی و سحر کاظمی دو خواهر فعال در حوزه ی فرهنگ و هنر ایل قشقایی به بهانه ی۷سال حضور  مداوم در برنامه های فرهنگی ،هنری و رسانه ای در رادیو فارس برنامه   جاده ی جوانی حضور یافته و به سوال های  مجری برنامه با محوریت محرم و رسم و رسومات قوم قشقایی در روز عاشورا جواب دادند.
خانم پریسا کاظمی ضمن  تشریح کارهای فرهنگی خود بیان داشتند :ما توانسته ایم به همراه گروه خود حدودا ۲۵ تا۳۰برنامه زنده ی تلوزیونی به روی آنتن سیمای فارس برده و قسمت اعظمی از مفاخر خود و رسم و رسوماتمان را معرفی کنیم.
خانم کاظمی در جواب مجری برنامه پیرامون حفظ ارزش ها و سنت های ایل توسط جوانان و درجه اهمیت توجه آنها به این سنن ، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حوزه ی فرهنگ و اینکه کشور ما مورد هجوم  فرهنگی قرار دارد گفت:حساسیت برگشت جوانان به هویت خودشان بیش از پیش احساس میشود .
ایشان در آخر برنامه به درخواست مجری شعری در بیان مصیبت های حضرت زینب در واقعه ی کربلا قراءت کرده و یاد آور شد قشقایی ها به همه ی اءمه ارادت خاصی دارند و در این بین این ارادت و توسل به حضرت عباس شدیدتر است. و نشانه ی آن را حضور چندین هزار نفری قشقایی ها باشمایل ترکی قشقایی در روز تاسوعای حسینی دانستند.
خانم سحر کاظمی در ،بر شمردن رسومات و نذورات روز عاشورا بیان داشتند :در روز عاشورا قوم قشقایی کار های روز مره خود از قبیل ؛قالی بافی، پشم ریسی ،رنگرزی و ….را تعطیل میکردند و به عزاداری  می پرداختند،شب را با خواندن نوحه و مرثیه های ترکی بیدار مانده و به اصطلاح شب زنده داری میکردن

دربی برادران ترک زبان در آذربایجان با حضور تاج
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
دیدگاه کاربران ۳ دیدگاه
 • Esmail Hoseynzadeom ۵ آبان ۱۳۹۴ / ۷:۱۰ ب٫ظ
  0 0

  برای ما هم حضور این دوبانو بسیارمغتنم وارزشمند بود
  اسماعیل حسین زاده تهیه کننده

 • علی ۵ آبان ۱۳۹۴ / ۱۱:۵۸ ب٫ظ
  0 0

  خداقوت جناب حسین زاده عزیز….

 • شيرعلى كيانيان ۶ آبان ۱۳۹۴ / ۱۰:۳۶ ق٫ظ
  0 0

  درود بر بانوان جوان و فعال ایل بزرگ قشقایى که در راه اهداى فرهنگ قشقایى شب و روز در تلاش هستند.
  بخصوص سرکار خانم پریسا کاظمى و خواهر محترمشان.
  امیدوارم فرهنگ اصیل و پاک قشقایى انگونه که از سالیان هزاره تاریخى بوده بدون تغییر و تحول اساسى پایدار و به یادگار بماند.
  امیدوارم فعالان و مشتاقان قشقایى تاکید را بر الات و ابزار اصلى تشکیل دهنده یک فرهنگ اصیل قومى بگذارند تا دست به تغییر دادن و نوع اورى فرهنگى.
  زبان ترکى قشقایى که پایه و بنیان گزار اصلى فرهنگ قشقایى است باید تاکید شود و موسیقى اصیل قشقایى که پیام آور شادى و طراوت است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید