• برابر با : Saturday - 25 June - 2022
0

خدمت به مستمندان ریشه در فرهنگ اصیل قشقایی دارد

  • کد خبر : 2874
  • 03 دی 1394 - 1:35
خدمت به مستمندان ریشه در فرهنگ اصیل قشقایی دارد

خدمت جناب آقای قاسم چهارده چریک رئیس محترم هیئت مدیره موسسه خیریه حضرت ابوالفضل العباس ع قشقاییهای امیدیه رسیدیم و از ایشان  خواستیم  موسسه خود را برای جوانان قشقایی معرفی کنند.​ یکی از کارهای بسیار مهم زندگی مؤمن که مورد تأکید خدا و رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمّه معصومین (صلوات […]

خدمت جناب آقای قاسم چهارده چریک رئیس محترم هیئت مدیره موسسه خیریه حضرت ابوالفضل العباس ع قشقاییهای امیدیه رسیدیم و از ایشان  خواستیم  موسسه خود را برای جوانان قشقایی معرفی کنند.​


یکی از کارهای بسیار مهم زندگی مؤمن که مورد تأکید خدا و رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمّه معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) است که همیشه باید در لیست برنامه های ضروری او باشد، مسئله ی برآوردن حاجات مؤمنین و گره گشایی از زندگی آنهاست. اهمیّت این موضوع در حدّی است که پی بردن به آن از حد ظرفیت عقل آدمی خارج است.در حدیثی از پیامبر عزیز اسلام (صلی الله علیه و آله) وارد شده است که حضرت فرمود: «هر کس دل مؤمنی را شاد کند، مرا شاد نموده و هر که مرا شاد نماید خدا را شاد نموده است.»۱ برابری شاد نمودن دل مؤمن با شادی خدا چیزی نیست که ما با عقل قاصر خود بتوانیم آن را درک نماییم.از دیرباز و در بین سنت های کهن قشقایی ها همیشه کمک به فقیران و گرفتن دست نیازمندان کاری پسنده بوده است و جایگاه خاصی داشته ،هنوز کسانی هستند که  دنباله رو این کار خدا پسندانه اند به همین بهانه گفتگوی داشتم با یکی از فرزندان قشقایی که زندگی خودرا وقف این کار کردند.

خدمت جناب آقای قاسم چهارده چریک رئیس محترم هیئت مدیره موسسه خیریه حضرت ابوالفضل العباس ع قشقاییهای امیدیه رسیدیم و از ایشان  خواستیم  موسسه خود را برای جوانان قشقایی معرفی کنند.

باسلام و عرض ادب؛
اینجانب قاسم چهارده چریک رییس هیئت مدیره موسسه خیریه حضرت ابوالفضل العباس  (ع) قشقایی های امیدیه هستم .در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۹۳با حضور استاد و نویسنده بزرگ قشقایی جناب آقای اسدالله رحیمی مردانی و جمع کثیری از ترک زبانان عزیز طی نشستی در مسجد المهدی عج شهرک مطهری امیدیه موسسه مذکور را با حوزه فعالیت مذهبی، فرهنگی و اجتماعی تاسیس وبا توجه به محدودیت های موجود فقط در زمینه امور خیریه فعالیت خود را شروع کردیم..

مشاهده خبر...
استاد دانشگاه کاشان، چهار نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی گرفت

?جناب آقای چهارده چریک اهداف موسسه به چه سمتی است ؟

اهداف این موسسه شامل :
? جمع آوری کمک ها و اعانات و تلاش برای کمک به نیازمندان
?جذب کمک های افراد خیر از طریق برگزاری مراسم مذهبی، فرهنگی و جشنواره های قشقایی به منظور کمک به مستمندان و ایتام
?کمک در جهت آموزش و تحصیل فرزندان مستمندان و افراد بی بضاعت
?فعالیت در زمینه پیشگیری و آگاه سازی در زمینه پیشگیری از معلولیت ها و اعتیاد میباشد.

در این مدت کوتاه از فعالیت موسسه با توجه به بزاعت و بنیه مالی افراد مستمند جامعه شهری و روستایی در محدوده شهرهای آغاجاری و امیدیه شناسایی و در حد امکان نسبت به کمکهای نقدی و غیر نقدی به آنان اقدامات لازم صورت پذیرفته است.

?چشم انداز و برنامه های آینده ی این موسسه را چکونه ارزیابی میکنید؟

     با برنامه ریزی های انجام شده ، چشم انداز و آینده موسسه امیدوار کننده است .
شایان ذکر است دراین موسسه برای اولین بار اقدام به آموزش زبان ترکی قشقایی شده که از نیازهای اساسی هم زبان های ما در منطقه است که توسط استاد عزیز قدمعلی بهرامی  (چهارده چریک) تدریس می شود.
همچنین از برنامه های فرهنگی که قرار است بزودی انجام شود، جشنواره قومیت ها در امیدیه در دهه مبارک فجر است که توسط موسسه خیریه حضرت ابوالفضل العباس ع قشقاییهای امیدیه برگزار خواهد شد.

?اعضای هیئت امنا و هیئت مدیره موسسه خیریه حضرت ابوالفضل العباس ع قشقاییهای امیدیه چند نفر هستند؟

اعضای هیئت امنا و هیئت مدیره ۱۵ نفر از افراد خیراندیش و دلسوز جامعه ی بزرگ قشقایی هستند که جناب آقایان
۱ – منوچهر احمدی نیا
۲ – ایرج رحیمی رضایی
۳-بیژن رحیمی
۴-سیف الله چریکی فرد
۵ – اسد الله طاهری
۶- علی عوض پور
۷ – محمد رضا عباسی لرکی
۸- پیمان گلابلی
۹ – نجف قلی لرکی
۱۰ – علی محمدی
۱۱ – حسین مرادی لرکی
۱۲ – منوچهر نوروزی لرکی
۱۳ – حبیب الله ولی پور
۱۴ – هوشنگ همتیان چهارده چریکی
۱۵ – قاسم چهارده چریک
این گروه را تشکیل میدهند.

مشاهده خبر...
فرش قشقایی را ذوق و هنر می بافت امروز این فرش را فقر می بافد.

?نیازو کمبودهای موسسه چیست؟

نیازها و کمبود های اساسی موسسه در حال حاضر را می توان به مشکل مکان فعالیت اشاره کرد که در صورتی که مسیولین مربوطه همت کرده و زمینی بابت ساخت مکان موسسه به ما اختصاص بدهند قادر خواهیم بود فعالیت های خود را توسعه دهیم.

?جناب آقای چهارده چریک چه سخنی با خوانندگان عزیز پایگاه خبری تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی دارید ؟

جا دارد از همه خیرین عزیزی که با حمایت های مالی ، موسسه خیریه را در پیشبرد اهداف خود یاری می کنند کمال تشکر و قدردانی را دارم.
در پایان نهایت سپاس را برای مصاحبه ای که انجام دادید دارم . امیدوارم شما و خوانندگان این پایگاه خبری همیشه موفق و پیروز باشید .

خبرنگار :   رضا معصومی*اهواز

http://www.qashqaie.ir/wp-content/uploads/2015/12/IMG-20151223-WA0041.jpg

لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=2874

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.