• برابر با : Tuesday - 24 May - 2022
0

در مراسمی از استاد اسدالله مردانی تجلیل شد

  • کد خبر : 7331
  • 10 آذر 1396 - 22:20
در مراسمی از استاد اسدالله مردانی تجلیل شد

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب ، به همت کانون فرهنگی اوجاق و با حضور مهندس علی اکبری نماینده مردم فارس در مجلس، مون استاندار ،اهالی فرهنگ و هنر ،و جمع کثیری از علاقمندان به فرهنگ قوم قشقایی از استاد مردانی و خانواده اش تجلیل گردید. در این بزرگداشت دکتر منوچهر کیانی نویسنده و محقق […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب ، به همت کانون فرهنگی اوجاق و با حضور مهندس علی اکبری نماینده مردم فارس در مجلس، مون استاندار ،اهالی فرهنگ و هنر ،و جمع کثیری از علاقمندان به فرهنگ قوم قشقایی از استاد مردانی و خانواده اش تجلیل گردید.
در این بزرگداشت دکتر منوچهر کیانی نویسنده و محقق قوم قشقایی با تجلیل از تلاش های استاد در جمع آوری و نگارش واژگان فراموش شده زبان قشقایی گفت : استاد مردانی زبان و واژه های گمشده قشقایی را به ما بازگرداند و کاری ارزشمند در راستای حفظ و احیای فرهنگ قوم قشقایی انجام داد وبزرگان چون استاد میرزایی و صفری کشکولی با تاثیر پذیری از اقای مردانی دراین زمینه کارهای بزرگی انجام دادند . وی گفت جای شکر دارد که جوانان امروز به زبان و فرهنگ و لغات قشقایی اهمیت میدهند و در این خصوص آثار خوبی نگاشته اند .
دکتر عبدالهی با اشاره به نزدیکی و همبستگی خود با استاد مردانی گفت ،من خود شاهد بودم که استاد چقدر برای پیدا کردن ریشه ی یک کلمه و ثبت آن حساس بود ،او همیشه آمادگی لازم برای صحبت و هم کلام شدن با افراد سالخورده و اگاه ایل را که هنوز با کلمات اصیل این زبان تلکم میکردند را داشت . وی با اشاره به دستاوردهای چندین ساله استاد مردانی تاکید کرد این استاد بزرگوار گنجی بزرگ از اطلاعات بومی و قومی در افراد ایل کشف کرد که میتواند یک الگو برای جوانان ما باشد تا با ادامه راه استاد از این فرهنگ غنی که حاصل تلاش در گذشتگان ما و بزرگواری چون استاد مردانی که عمر خود را صرف این راه نمودند ،حفظ و سیانت کنند.
این استاد دانشگاه با اشاره به استعداد ذاتی قشقایی ها گفت:جوانان ما هر گاه فرصتی برای رشد و نمو پیدا کردند تبدیل به افرادی تاثیرگذار در جهان گردیدند .پس بر ماست که فرزندانمان را ترغیب و تشویق به کارهای ارزشمند مثل پیگیری اثار هنرمندانمان نماییم.
استاد ارسلان میرزایی گفت : استاد مردانی پدر و اسطوره زبان ماست که عمر شان را صرف احیای زبان قوم قشقایی کردند ،.من از این استاد بسیار یاد گرفتم و توانستم به هزاران نفر بیاموزم. این شاعر قشقایی با اشاره به اصالت فرهنگ قوم گفت ،این فرهنگ همیشه در طول تاریخ مثل یک چشمه ی جوشان و روان جوشیده و در دل خود جوانان تربیت کرده که عشق و فداکاری و جانبازی در راه وطن و حفظ حرمت خاک میهن سرآمد بوده و در هر مصافی شهیدی گلگون کفن تقدیم نموده است.پس ما برای حفظ ماندگاری خود باید هویت خود را حفظ کنیم و قدم اول حفظ زبانمان می باشد.
استاد عوض الله صفری گفت :همانگونه که به ادبیات در جهان جایزه نوبل اهدا میشود فرهنگ و ادب قوم قشقایی هم به دلیل عرف و اعتقادات انسان دوستانه ای که در بطن خود دارد مستحق دریافت جایزه نول است . این نویسنده قشقایی تاکید کرد ،صداقت عامل شناخته شدن زبان قشقایی در دنیاست و ما به عنوان کسانی که در این زمینه فعالیت می کنیم به مردم بدهکاریم چرا که زبان آنها باعث شهرت و شناسایی ما شده است .
وی با انتقاد شدید از سودجویانی که از اثرات دیگران بدون اجازه اقتباس میکنند گفت ،اگر اقدامات اینچنینی کنترل نشود اعتماد از جامعه سلب میگردد .
اقای موسی لو مدیر کانون اوجاق که برای برپایی این مراسم زحمات زیادی را متقبل شده بود با اشاره به آیات تلاوت شده توسط قاری قران گفت استاد مردانی با تمسک به ایات شریف قران و برای حفظ و شناسایی هویت و زبان قوم خود همتی مجاهدان داشته است .
در حاشیه این مراسم استاد مردانی در گفتگو با گزارشگر برنامه اغور ایل با اشاره به ارزش های نهفته در دین و مذهب لزوم اشاعه و حفظ این ارزش ها .گفت ،پایبندی به اعتقادات دینی و مذهبی در کنار حفظ زبان و فرهنگ قومی کمک بسیار موثری است در راستای احیا هویت و ماندگاری فرهنگ و زبانمان که در کنار زبان عربی از قانونمند ترین زبان های نیست و زبان مشترک دنیای اسلام میباشد .
شایان ذکر است از این محقق زبان قوم قشقایی اثار ارزشمند ی چون قاشقایی سو^لوگو ،اتالار سو^ زو ،،اساناکلار، زبان ترکی قشقایی و شیوه نگارش آن ،خود آموز ترکی قشقایی و دستور زبان آن به چاپ رسیده است و مشغول نگارش کتابی است که برروی زبان های ترکی تاجیکی و عربی تحقیق شده و ارتباط این سه زبان بهم را بررسی میکند

مشاهده خبر...
ويترين «پروين بهمني» در موزه موسيقي ايران برپا می شود

این محقق زبان ،کلمه (آنا. :مادر ) در زبان ترکی را واژه ای مقدس بر شمرد و گفت ،آنا به معنی مادر همنام نام مبارک خداوند است و قسم خوردن به آفرینش و افرینندگی خدای مهربان است و در نزد ترکان قداست ویژه ای دارد .

در پایان این مراسم از کتاب های دومانلی دنیای ، اقای علی کاظمی و داراب خان اوجاقی ، مراد حیدری  و کتاب کوموجا پاشا ، عیسی دوغانلو
رونمایی شد. اجرای گروه های موسیقی اقای مسعود نامداری و گروه اوجاق و اجرای شعر خوانی نوذر رحیمی و تئاتر ترکی با کارگردانی اقای علیزاده از دیگر قسمت های این بزرگداشت بود .
اجرای برنامه به عهده اقای جاسم بهادری سکیز بود.

 

خبرنگار: همت کاظمی

لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=7331

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.