• برابر با : Wednesday - 17 April - 2024
کل اخبار 1627
1

رشد چشمگیر مخاطبان تئاتر در ماه جاری

  • کد خبر : 13880
  • 11 دی 1348 - 0:00
رشد چشمگیر مخاطبان تئاتر در ماه جاری

توجه به آمار اعلام شده از فروش و مخاطبان مجموعه تئاترشهر و تماشاخانه ایرانشهر نشان از رشد روز افزون مخاطبین تئاتر داده نوید رسیدن هنر نمایش به روزهای اوج خود را می‌دهد.

خبرگزاری فارس ـ گروه تئاتر: گزارش‌های هفته‌ای فروش و آمار مخاطبین سالن‌های تئاتری زیرمجموعه اداره کل هنرهای نمایشی که پیش از این منتشر شده بود نشان از رشد مخاطب تئاتر و البته رونق دوباره گروه‌های تئاتری و حضور هنرمندان روی صحنه است.

همه اینها نشان می‌دهد که تئاتر بعد از روزهای سخت کرونایی و همچنین شرایط دشوار سال گذشته حالا به حالت عادی رسیده و در حال تجربه روزهای خوب خودش است، برای تایید این اتفاق فارغ از نگاه به آمار اعلام شده از سوی اداره کل هنرهای نمایشی و همچنین تماشاخانه ایرانشهر کافی است سری به مجموعه‌های نمایشی شهر بزنید، برخی مجموعه‌ها مانند تماشاخانه سنگلج به دلایل مختلف در این رونق سهمی ندارد و  باید با بررسی دلایل آن مخاطب را تماشاخانه  خود دعوت کنند.

حالا آمار هفتگی فروش و تماشاگران نمایش‌های به صحنه رفته در مجموعه تئاتر شهر و تماشاخانه سنگلج تا پایان روز جمعه ۲۷ مرداد سال ۱۴۰۲ مشخص شده است.

تئاتر شهر، به سمت اوج

نمایش «بک تو بلک» به کارگردانی سجاد افشاریان که از روز ۲۶ مردادماه در تالار اصلی با ظرفیت ۵۷۹ تماشاگر و قیمت بلیت ۱۵۰،۱۰۰ و ۲۰۰ هزار تومان اجرای خود را آغاز کرده با مجموع ۳ اجرا و میزبانی از ۱ هزار و ۷۲۵ مخاطب (با احتساب بلیت تمام بها، نیم بها، تخفیف دار و مهمان ) ۲۷۷ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان فروش داشته است.

این نمایش پیش فروش بلیت‌های خود را چند هفته قبل از آغاز اجراهای عمومی شروع کرده بود و اخبار پر شدن سالن و اتمام بلیت‌هایش نیز نقل مجالش تئاتری بود، نمایش سجاد افشاریان حالا ۳ اجرای ابتدایی خود را پشت سر گذاشته و در این اجراها تقریبا تمامی صندلی‌ها را پر کرده است، نمایش‌هایی که درخور سالن اصلی مجموعه تئاترشهر اینگونه مخاطب جذب می‌کنند.

«بک تو بلک» اجراهای بعدی خود را هم پر کرده و تمامی بلیت‌هایش را فروخته است، به‌نظر اخبار پر بودن سالن‌های این نمایش ادامه خواهد داشت.

نمایش «ژنرال مجهول» به کارگردانی میرعلیرضا دریابیگی که از روز چهارشنبه ۲۱ تیر ماه  در تالار چهارسو با ظرفیت ۱۳۲ نفر و قیمت بلیت ۱۳۰ هزار تومان روی صحنه رفته، با مجموع ۲۹ اجرا و ۲ هزار و ۴۳۲ تماشاگر با فروشی معادل ۲۲۲ میلیون و ۳۹۱ هزار تومان به اجرای خود پایان داد. 

این نمایش در آمار قبلی هزار و ۹۴۹ مخاطب داشت و حالا بعد از ۶ اجرای دیگر ۴۸۳ مخاطب را به سبد خود افزوده است، این نمایش در نهایت با میانگین ۸۴ مخاطب در هر سانس به اجراهای خود پایان داد.

نمایش «حرفه‌ای» به کارگردانی وحید منتظری نیز که از ۲۲ تیر ماه  اجرای خود در تالار چهارسو با ظرفیت ۱۳۲ نفر و قیمت بلیت ۱۳۰ هزار تومان آغاز کرده با مجموع ۲۶ اجرا و ۲ هزار و ۹۷۵ تماشاگر به فروشی معادل ۳۰۷ میلیون و ۶۳۲ هزار تومان رسیده و تا ۳ شهریورماه به اجرای خود ادامه خواهدداد.

مشاهده خبر...
جزییات سومین فستیوال «آینه دار»

این نمایش هم اجراهای خود را تقریبا با سالنی پر روی صحنه برده است، در هفته گذشته این نمایش با ۶ اجرا ۶۳۶ مخاطب داشته و میانگین ۱۰۶ صندلی از ۱۳۲ صندلی تالار چهارسو را پرکرده است.

نمایش «هیدن (پنهان)» به کارگردانی کوروش شاهونه نیز که از ۲۷ تیر ماه  اجرای خود را در تالار قشقایی با ظرفیت ۹۶ نفر و قیمت بلیت ۱۳۰ هزار تومان آغاز کرده، با ۳۹ اجرا و جذب ۳ هزار و  ۶۴۴ تماشاگر (با احتساب ارائه بلیت تمام بها، نیم بها، تخفیف دار و مهمان) به فروشی معادل ۴۰۵ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان دست پیدا کرده  و تا ۳ شهریورماه روی صحنه خواهدبود.

این نمایش هم در این هفته هزار و ۱۲۶ مخاطب را تنها در ۱۲ اجرا به تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر کشانده است، این نمایش با وجود دو اجرایی بودن هیچ‌وقت با سالنی خالی مواجه نشده است.

نمایش «ساپو» به کارگردانی محمدامین سعدی نیز که از روز ۱۶ مردادماه در تالار سایه با ظرفیت ۷۲ نفر و قیمت بلیت ۱۱۰ هزار تومان به صحنه رفته، تا روز ۲۷ مردادماه با مجموع ۱۰ اجرا، توانسته ۶۶۴ تماشاگر را به سالن بکشاند و با فروشی معادل ۶۴ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان به اجرای خود پایان دهد.  

 نمایش «شازده کوچولو ۲۰۲۳» به کارگردانی نیما گودرزی هم که از ۲۰ تیرماه در کارگاه نمایش با ظرفیت ۲۶ نفر و قیمت بلیت ۷۰ هزار تومان روی صحنه رفته است؛‌ با مجموع ۲۹ اجرا  و حضور ۷۵۶ تماشاگر به فروشی معادل ۴۱  میلیون و ۳۰۰  هزار تومان دست پیدا کند و به اجرای خود ادامه دهد. 

ساخته نیما گودرزی بارها تمدید شده و هربار هم اجرایی موفق را تجربه کرده است.

با این آمار باید گفت تئاترشهر روند صعودی خود را ادامه داده و حتی پایان نمایش بی مخاطبی چون «جریان» بر رشد مخاطب این مجموعه کمک کرده است، با توجه به آمار اعلامی نمایش‌های: «بک‌توبلک» ۱۰۰٪، «شازده‌کوچولو۲۰۲۳»۱۰۰٪،‌ «هیدن»۹۸٪، «ساپو» ۹۲٪، «حرفه‌ای» ۸۷٪ و «ژنرال مجهول» ۶۴٪ با استقبال مخاطبان رو‌به‌رو شده‌اند.

تماشاخانه ایرانشهر،‌ همان همیشگی

پیش از این آمار فروش و تعداد تماشاگران نمایش‌های «نویسنده مرده است»، «آخرین سه‌شنبه سال»، «چه» و «ط …» که از ابتدای تیر تا بیستم مرداد ۱۴۰۲ در سالن‌های سمندریان و ناظرزاده‌ کرمانی به صحنه رفتند، مشخص شده بود.

مشاهده خبر...
تریم‌های جدید نیسان قشقایی ۲۰۱۶

نمایش «نویسنده مرده است» به کارگردانی بهنام شرفی که از تاریخ ۱۲ تیر تا ۲۰ مرداد در سالن ناظرزاده کرمانی با ظرفیت ۲۱۲ صندلی و قیمت بلیت ۱۷۰ و ۱۵۰ هزار تومان به صحنه رفته است؛ با ۳۱ اجرا و میزبانی از ۴۷۲۷ تماشاگر، به فروشی معادل ۶۴۹.۵۳۵.۰۰۰ تومان دست پیدا کرده است.

نمایش «آخرین سه‌شنبه سال» به کارگردانی الهام شعبانی نیز که از ۱۴ تیر در سالن ناظرزاده کرمانی به صحنه رفته است؛ با قیمت بلیت ۱۷۰ و ۱۴۰ هزار تومان و ۳۱ اجرا تا تاریخ ۲۴ مرداد توانست با میزبانی از ۳۴۸۷ تماشاگر به فروش ۴۱۳.۱۳۶.۵۰۰ تومان دست پیدا کند.

نمایش «چه» به کارگردانی مهران رنجبر از تاریخ ۱۲ تیر و طی ۳۱ اجرا تا تاریخ ۲۰ مرداد در سالن سمندریان با ظرفیت ۱۸۴ صندلی و قیمت بلیت ۱۵۰ و ۱۲۰ هزار تومان با میزبانی از ۳۶۳۸ تماشاگر فروشی معادل ۴۰۴.۱۱۰.۰۰۰ تومان داشته است.

نمایش «ط…» به کارگردانی مجید رحمتی که از روز ۱۳ تیر در سالن سمندریان با ظرفیت ۱۵۰ صندلی به صحنه رفت؛ با ۳۰ اجرا تا تاریخ ۲۰ مرداد توانست با میزبانی از ۲۷۹۹ تماشاگر به فروشی معادل ۲۵۶.۹۲۰.۰۰۰ تومان دست پیدا کند.

در نتیجه در این تماشاخانه نمایش‌های «نویسنده مرده است» با ۷۲ درصد، «آخرین سه‌شنبه سال» با ۵۲ درصد، نمایش «چه» با ۶۴ درصد و نمایش «ط …» با ۳۸ درصد مخاطب همراه بوده است.

این تماشاخانه از نظر درصد پرکردن سالن‌های خود کمی عقب‌تر از تئاتر شهر ایستاده اما باز هم آمار اعلامی نشان از رونق تئاتر در آن دارد.

روزهای بد تماشاخانه سنگلج

نمایش «پرده در پرده» به کارگردانی رویا اسدی هم که از تاریخ ۱۰ مرداد ماه در تماشاخانه سنگلج با ظرفیت ۲۳۶ نفر و قیمت بلیت ۶۰هزار تومان رو صحنه رفته است؛با مجموع ۱۶ اجرا و حضور ۴۲۷ تماشاگر ( احتساب بلیت تخیف دار و مهمان) به فروشی معادل ۲۴ میلیون و ۲۶هزارو چهارصد تومان دست یافت.

نمایش «شب روی سنگ فرش خیس» نیز به کارگردانی میکاییل شهرستانی که از ۹مرداد در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است؛ با ظرفیت ۲۳۶ نفر و قیمت بلیت ۸۰هزار تومان با مجموع ۱۶ اجرا و حضور ۸۸۶ نفرتماشاگر ( احتساب بیلت تخفیف دار و مهمان) به فروشی معادل ۷۱ میلیون و ۶۵۲ هزار تومان دست یافت.

دو نمایش تماشاخانه سنگلج مخاطب قابل قبولی نداشته و نمایش «پرده در پرده» با ۱۱ درصد مخاطب و نمایش «شب روی سنگ فرش خیس» با ۲۳ درصد مخاطب شکست قابل توجهی را تجربه کرده‌اند.

پایان پیام/


لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=13880

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.