کد خبر:7678
پ
N83299346-73001736
با حضور اعضاء شورای تهران صورت گرفت:

رونمایی از سردیس محمد بهمن بیگی در قلب پایتخت

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،آیین تغییر نام خیابان شصت و چهارم اسد آبادی و رونمایی از سردیس محمد بهمن بیگی، بنیانگذار آموزش عشایر در ایران با حضور اعضای شورای شهر تهران، رییس سازمان زیباسازی و شهردار منطقه شش برگزار شد. این آیین روز چهارشنبه با حضور شهردار منطقه ۶، تعدادی از اعضای شورای اسلامی […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،آیین تغییر نام خیابان شصت و چهارم اسد آبادی و رونمایی از سردیس محمد بهمن بیگی، بنیانگذار آموزش عشایر در ایران با حضور اعضای شورای شهر تهران، رییس سازمان زیباسازی و شهردار منطقه شش برگزار شد.

این آیین روز چهارشنبه با حضور شهردار منطقه ۶، تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار شد.
پس از آیین تغییر نام خیابان، مراسم بزرگداشت وی به مناسبت روز معلم در ایوان شمس برگزار شد.
بهمن‌بیگی ۲۶ بهمن ۱۲۹۸ خورشیدی در ایل قشقایی منطقه‌ای بین شهرهای خنج و فیروزآباد استان فارس به دنیا آمد و ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ در شیراز چشم از جهان فروبست.
«عرف و عادت در عشایر فارس»، «بخارای من ایل من»،« اگر قره‌قاچ نبود»، «به اجاقت قسم» و «طلای شهامت» ازجمله کتاب های تالیف بهمن بیگی است.

 

مسجدجامعی: بهمن بیگی عشایر را در میان فرهنگ و هنر ایران شناساند

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه عشایر از پدیده های ارجمند تاریخ ایران هستند و نام ایران با آن ها پیوند خورده است، گفت: در روایت های کهن هنگامی که اولین حکومت ایرانی از نهاوند تا دماوند تشکیل می شود و وقتی این سرزمین دچار مشکل می شود این عشایر بودند که سینه سپر می کردند و بازوان ستبر و  اندیشه بلندشان که کمتر دیده شده به کمک می آمده و این سرزمین مینویی را در هر شرایطی حفظ می کردند.

مسجدجامعی با بیان اینکه شوق در رزم عشایر را دیده ایم اما فکر و اندیشه آن ها را ندیده ایم گفت: زندگی در شرایط سخت، ویژگی روحی و شخصیتی  را در عشایر به وجود آورده بود که از جمله مهمترین این ویژگی ها عشق و محبت است.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: جامعه عشایر ایران در همه فراز و فرودها، هیچ گاه این معلم بزرگ خود را فراموش نکردند و پیوسته نام و خاطره و یاد او را تجدید می کنند و بزرگ می دارند.

مسجدجامعی با بیان اینکه بهمن بیگی وجه دیگری از زندگی عشایر را که کمتر دیگران به آن پرداخته بودند نشان داد، گفت: بهمن بیگی عشایر را در میان فرهنگ و هنر ایران شناساند و بزرگترین هنرمندان کشور ما در این رفت و آمدها در کنار ایشان بودند و بزرگانی همچون پرویز کلانتری، ابراهیم گلستان، ابراهیم حقیقی، عباس کیارستمی به بیان زیبای خودشان زندگی عشایر را به نمایش گذاشتند.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: بهمن بیگی بالاترین ظرفیت های ماندگار کشور را بسیج کرد تا توانست این حوزه را معرفی کند و هنرمندان و عکاسان و فیلمسازان کشور را با زندگی و طبیعت این سرزمین پهناور و کوه ها و دشت ها آشنا کرد.

فجر فاتح ائلکاکو و صدرنشین لیگ دسته یک فوتبال شد
مشاهده خبر...

مسجدجامعی با اشاره به شخصیت علمی هنری بهمن بیگی و مدارجی که طی کرده بود گفت: ایشان فارغ التحصیل رشته حقوق دانشگاه تهران بوده و به موسیقی و هنر علاقه وافر داشت و همچون تمام بزرگان خوشنویس ماهری بود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه به عقیده بهمن بیگی فعالیت های پلکانی و کوچک زیبا بود، گفت: بهمن بیگی با همین دیدگاه کمک های ارزنده ای برای جامعه داشت و عشایر ۱۲ استان کشور را زیر پوشش خود قرار داد و برای بسیاری از فارغ التحصیلان این حوزه بورس تحصیلی فراهم کرد.

مسجدجامعی با اشاره به اهدای جایزه اخلاق به پاس یک عمر فعالیت های مرحوم بهمن بیگی به خانواده ایشان گفت: بهمن بیگی را بنیانگذار آموزش نوین ایران می شناسند اما می خواهم بگویم بهمن بیگی بنیانگذار آموزش و پرورش نوین ایران، بنیانگذار فهم درست و شناخت درست از عمق معنا در زندگی عشایر، بنیانگذار اخلاق و مدنیت شهروندی در ایران و نگاهدارنده بنیان های اخلاقی در ایران بود و به همین مناسبت چند سال پیش جایزه اخلاق به همسر و خانواده محترم ایشان اهدا شد.

به گفته این عضو شورای شهر یکی از وجوه شخصیتی بهمن بیگی جوشش درونی بودکه به شکوه بیرونی منجر شد.

مسجدجامعی در پایان تصریح کرد: برای من باعث افتخار است که قدم کوچک دیگری برای بزرگداشت نام ایشان برداشتیم و نام ایشان ماندنی است و نام ایشان با نام ایران پیوند خورده و نام عشایر ایران با نام تاریخ ایران پیوند خورده و تاریخ ایران خواهد ماند چراکه ایران برای همیشه خواهد ماند.

 

امینی: دبیرخانه و بانک اطلاعاتی عشایر ایجاد شود

سید ابراهیم امینی، نائب رییس شورای شهر تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه بین زندگی و مرگ انسان رمز و رازی است گفت: عشق مرحوم بهمن بیگی به معلمی و با سواد کردن عشایر به عنوان مهم ترین و پر رنگ ترین رکن زندگی ایشان شناخته می شود و حتما حکمتی است که چنین شخصیتی در روز بزرگداشت مقام معلم فوت می کند.

امینی با بیان اینکه عشق خدمت به عشایر در بهمن بیگی ستودنی بود گفت: در شرایطی که عشایر به عنوان مهم ترین سرمایه و استعداد و پتانسیل انسانی کشور از داشتن مدرسه ابتدایی نیز محروم بودند بهمن بیگی با تلاش فراوان توانست امکانات آموزشی را برای آن ها تدارک ببیند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه مرحوم بهمن بیگی در راه عشق خود به تمام فرصت های مادی پیش رو همچون زندگی در پیشرفته ترین کشورها نه گفت، ادامه داد: بهمن بیگی گمشده خود را در میان عشایر پیدا کرده بود و تلاش کرد تا فرصت آموزش برای تمام جامعه عشایری کشور فراهم شود.

امینی با بیان اینکه نباید رسالت مرحوم بهمن بیگی فراموش شود به ایجاد دبیرخانه و بانک اطلاعاتی عشایر اشاره کرد و گفت: این دبیرخانه باید راه اندازی شده تا اطلاعات عشایر در حوزه های مختلف جمع آوری شده و تمام عشایر نیز باید تلاش کنند تا ادامه دهنده راه ایشان باشند.

فوتبال دسته دو/ قشقایی شیراز در لیگ دسته دو باقی ماند
مشاهده خبر...

نائب رییس شورای شهر با تقدیر از نامگذاری خیابانی در قلب پایتخت به نام این معلم بزرگ کشور گفت: نام بهمن بیگی در جوامع بین المللی فرهنگی خوش درخشیده و امیدواریم راهش ادامه داشته باشد.

 

نظری: جشن صدسالگی بهمن بیگی را برگزار کنیم

حجت نظری عضو دیگر شورای شهر تهران در این مراسم با بیان اینکه مسئولیت پذیری مرحوم بهمن بیگی باید سرلوحه کار جامعه ایران قرار گیرد گفت: دو سال پیشنهاد نامگذاری خیابان به نام بهمن بیگی را دادم که با موافقت اعضای شورای شهر همراه شد و امروز می خواهم به مناسبت جشن تولد ۱۰۰ سالگی استاد بهمن بیگی، بهمن ماه جشن بزرگی را برگزار کنیم و کمیسیون فرهنگی شورای شهر در این راستا هماهنگی های لازم را خواهد داشت.

 

حق شناس: بهمن بیگی پایه گذار یکی از نهادهای مهم آموزشی کشور بود

محمدجواد حق شناس، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز با بیان اینکه امروز تهران مفتخر است که نام بهمن بیگی بزرگ را در دل خود جای داده است گفت: شهر موجودی زنده است و بدون عشق و مهر و دوستی نمی تواند سرپا بماند و بهمن بیگی همواره به شاگردان و دوستدارانش یاد می داد که قبل از اینکه عالم و دانشمند باشند انسان باشند.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: بهمن بیگی نشان داد ریاضی، حقوق، آموخته های پزشکی و ادبیات و تمام علوم زمانی ارزش دارند که عشق به همنوع را اصل و اساس زندگی قرار دهیم.

 او با بیان اینکه بهمن بیگی می توانست مدرس یکی از بزرگترین دانشگاه های جهان باشد گفت: عشق به ایل و هموطن سبب شد تا در ایران بماند و پایه گذار یکی از نهادهای مهم آموزشی کشور باشد.

حق شناس با اشاره به اینکه سیستم آموزشی کشور نظام آموزشی شهر و روستا را می شناخت گفت: با پایمردی بهمن بیگی نظام آموزشی عشایر راه اندازی شد و بهمن بیگی با این خدمت ارزنده نامش را ماندگار ساخت.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تصریح کرد: اگر امروزه می خواهیم در صدر منطقه بایستیم و جایگاه واقعی خود را در دنیا داشته باشیم باید جایگاه و مقام رفیع معلم را به او بازگردانیم.

حق شناس با بیان اینکه معلم جامعه را به نقطه ایده آل رهنمون می سازد گفت: کار معلم مقابله با ظلمت است و همانطور که بهمن بیگی می گفت مشکلات ما در لا به لای الفبا خفته است و اگر می خواهیم بر مشکلات فائق آییم باید به سراغ دانش برویم.

صادقی در گچساران سوت می‌زند؛ شهریارپناه در شیراز
مشاهده خبر...

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در پایان تصریح کرد: ما باید فرهیختگان و سرمایه های جامعه را شناسایی و به مردم معرفی کنیم و در راه آگاه سازی جامعه قدم برداریم.

در این مراسم محمد رضا دهداری پور، شهردار منطقه شش با اشاره به یکی از جملات مرحوم بهمن بیگی «کلید مشکلات ما در لابه لای الفبا خفته است و من اینک شما را به یک قیام مقدس دعوت می کنم، قیام برای باسواد کردن مردم ایلات.»، گفت: مرحوم بهمن بیگی تمام هدف زندگی خویش را بر پایه آموزش مردم عشایر استوار ساخت چراکه این معلم به نام کشور، خوب دانسته بود که راه برون رفت از مشکلات و سختی ها به علت نبود آگاهی هست و بر همین اساس برای آگاه ساختن مردم از هیچ تلاشی فروگذار نبود‌.

شهردار منطقه شش تصریح کرد: وقتی نحوه خدمت رسانی مردمان دلیر سرزمینمان را نگاه می کنیم می بینیم چه خون دل ها برای آباد شدن این مرز و بوم ریخته شده و وظیفه ماست ادامه دهنده راه این بزرگوارانی باشیم که از زندگی شخصی خود گذشته و خود را وقف مردم کردند.

دهداری پور با بیان اینکه امروز خوشحالم خیابانی در منطقه شش به عنوان قلب فرهنگی پایتخت به نام این بزرگوار نامگذاری می شود، گفت: این نامگذاری سبب می شود یادمان بماند آنچه آدمی را عزیز و شریف می دارد خدمت رسانی به مردم میهن است.

شهردار منطقه شش تصریح کرد: منطقه شش به عنوان منطقه ای که بیشترین دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی و همچنین مراکز اداری و فرهنگی در آن فعالیت دارد به عنوان یکی از مناطق کلیدی شهر تهران در حوزه آموزش شناخته می شود و در همین راستا مدیریت شهری در منطقه شش با حمایت از استارتاپ ها، شرکت های دانش بنیان، مراکز علمی و دانشگاهی و دانشجویان سعی دارد در چارچوب وظایف خود، تاثیر گذار باشد.

دهداری پور با بیان اینکه آموزش مبنای توسعه بوده و اگر می خواهیم شهر و میهنمان در اوج شکوه باشد باید به صورت ویژه تر آن را مورد توجه قرار دهیم، گفت: امروز و این مراسم، فرصت مناسبی برای تک تک ماست تا بدانیم قدرت آموزش برای کشور ما بی انتهاست و به همین منظور پیشنهاد می دهم از تجارب پدر آموزش عشایر ایران بهره برده و کتاب های ایشان را که طراحی جدید این کتاب ها امروز در مراسم رونمایی شد، مطالعه کنیم.

شهردار منطقه شش در پایان گفت:مرحوم بهمن بیگی  برای ساختن زندگی بهتر برای مردم عشایر نشین زحمت کشید و مزد این زحمات خود را گرفت و به حق پدر آموزش ایل خوانده شد و حال نوبت تمام ماست تا در حوزه فعالیت های خود ادامه دهنده راه ایشان باشیم.

منبع
روابط عمومی شهرداری منطقه 6 تهران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید