کد خبر:2864
پ
IMG-20151221-WA0019

زندگی یعنی خدا،خدا یعنی هنر

زندگی بدون هنر یعنی انسان بی احساس، فرزندان قشقایی آمیختگی عجیبی با هنر دارند . در این زندگی که هر روز به سمت مدرنیته و ماشینی شدن می روند هنوز جوانانی هستند که  گرفتار یکنواختی زندگی شهری نشده اند گفتگوی خودمانی داشتم با  جوانی که احساسش در شعر و سه تار غوطه ور است . […]

زندگی بدون هنر یعنی انسان بی احساس، فرزندان قشقایی آمیختگی عجیبی با هنر دارند . در این زندگی که هر روز به سمت مدرنیته و ماشینی شدن می روند هنوز جوانانی هستند که  گرفتار یکنواختی زندگی شهری نشده اند گفتگوی خودمانی داشتم با  جوانی که احساسش در شعر و سه تار غوطه ور است .

لطفا خواهش میکنم خودتون رو برای خوانندگان پایگاه خبری تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی معرفی کنید؟

با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز که زحمت کشیدید  این مصاحبه رو ترتیب دادید بنده فرهادهاشمی از طایفه عمله  ، تیره ی چهارده چریک  قشقایی هستم. در اردیبهشت سال ۷۱ در شهرستان ممسنی بدنیا اومدم.  و همیشه یکی  از افتخاراتم این بوده که فرزند قشقایی و عشایر زاده هستم .
دوره ابتدایی را در دبستان عشایری شهید باهنر منطقه ی پیازکار بابامنیر ، دوره ی راهنمایی را در مدرسه شهید جاوید رحیمی زاده ، دوره ی دبیرستان رو در دبیرستان امام خمینی بابا منیر از توابع نورآباد و ممسنی گذراندم ،سپس از دانشگاه اصفهان موفق به دریافت فوق دیپلم عمران شدم که در حال حاضر نیز نقشه بردار راه آهن یزد اقلید هستم .

از  قشقایی و زندگی عشایری پرسیدم .احساس زیبایش را چنین بیان کرد؟

عشایر ، کسی که به صدای بلبل و قمری و کبک و تیهو اخت کرده،، صدای آژیر ماشین و زنگ درب  و تلوزیون برایش جذابیت ندارد

من عاشق ایلم

چایی دود گرفته

نان داغ روی ساج

کره بوکول

موشتک

کسسیرمه.
من عاشق ایلم ، کوه و کمر ، قاسنی  و بولهر  ،  مورچالیق  ، گنگر

ارکستر ملی موسیقی قشقایی آغاز به کار کرد
مشاهده خبر...

آرامشی که در عشایر است در هیچ جای دنیا بچشم نمیخورد .عشایر انتهای آرامش و عشق است .

از هنرش و کارهایی که می کند پرسیدم .

در نوازندگی ساز اصیل قشقایی (سه تار) محارتهایی کسب کردم ، البته بصورت صماعی ، از نوارهای مرحوم استاد حبیب گرگینپور ، نکیسا و آغیر ائل مرحوم طهمورث خان کشکولی برای پیشرفت در موسیقی استفاده کردم و بحمدالله در این هنر کمابیش سر رشته ای دارم .وقتی دل تنگ میشم به سراغ سه تار میرم و یا با سرودن شعر تورکی دلی جلا میدم.
همون طوری که خدمتتون عرض کردم عشق به ایل و زندگی عشایر موجب شد بیشتر اشعاری که گفته و میگم از سرگذشتم در ایل حکایت دارد .

مثل

من داغلاردا گوءل باغی یام
بولبوللارینا ساقی یام
من قشقایی اوشاقیام
آغیر ائلدن نیشان واریم

  کمتر شعرهای عاشقانه سرودم  و اندکی هم در سوگ عزیزان از دست داده ام پدرم و برادر نازنینم که با رفتنشون سایه ی غم در دلم گسترانیدند.شعر گفتن همیشه بامن در این دنیای بزرگ همسفر بوده و من رو همراهی میکنه .

درپایان صحبتم توصیه ی من به جوانان عزیز و نازنین ایلم  قشقایی ، فقط و فقط :
تورکو اوءرگنینگز ، دانیشینگز ، یازینگز…تا  وار اولاگ

مجددا” سپاسگزارم از این لطفی که به بنده داشتید ، برای شما و همه ی عزیزان آرزوی موفقیت میکنم .

خبرنگار :   رضا معصومی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید