کد خبر:7192
پ
photo_2017-10-06_21-22-36

نشست هم اندیشی قشقایی ها و محیط زیست در شیراز برگزار شد

به گزارش پابگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،با حضور جمعی از فعالین فرهنگی ، اجتماعی فعالین و علاقه مندان حوزه محیط زیست نشست هم اندیشی قشقایی ها و محیط زیست در شیراز بر گزار گردید . در این مراسم که به همت گروه فرهنگی یاشیل جاغداش برگزار گردید. دکتر منوچهر کیانی محقق و نویسنده قوم قشقایی با تشریح […]

به گزارش پابگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،با حضور جمعی از فعالین فرهنگی ، اجتماعی فعالین و علاقه مندان حوزه محیط زیست نشست هم اندیشی قشقایی ها و محیط زیست در شیراز بر گزار گردید .
در این مراسم که به همت گروه فرهنگی یاشیل جاغداش برگزار گردید.
دکتر منوچهر کیانی محقق و نویسنده قوم قشقایی با تشریح اکوسیستم های مختلف و لزوم حفظ و نگهداری از محیط زندگی گونه های جانوری و گیاهی گفت حفظ مراتع وجنگل که قوم قشقایی با ان درارتباط بوده‌اند بطورسنتی و اگاهانه ازجانب این قوم انجام گردیده وقشقایی ها طبق یک عادت دیرینه واصولی به اندازه رفع نیازهای خود ازجنگل و طبیعت بهره میبرده اند و حتی بااستفاده از ابتکاری جالب منحصر بفرد با بستن برز گیاهان به بدن حیوانات خود باعث تکثیر گونه‌های مختلف گیاهی در طبیعت میشدند وی با انتقاداز رفتارهای نا مسئولانه بعضی شرکتهای نفتی و راه سازی گفت :حفر چاههای نفتی دردل طبیعت ،ایجاد راههای ماشین رو،تاسیس کارخانه های مختلف بدون توجه به تاثیرات مخرب این اقدامات از مهمترین علت های نابودی محیط زیست واختلال در اکوسیستم جانوری و ازبین رفتن گونه های گیاهی می باشد.
دکتررجایی پناه گفت:ثاثیرعوامل حرکتی بر ساختارهای طبیعی زیست محیطی عامل تعیین کننده ای برحفظ وقوام ویا تخریب طبیعت دارد وی افزود درچند دهه گذشته که راههای ماشین رو کمتر بودودسترسی به طبیعت اسانی امکان پذیر نبود خسارت به محیط زیست بسیار اندک بود
این جامعه‌شناس قشقایی با تشریح نوع زندگی عشیره ای گفت این یک تصور غلط است که جامعه عشایر بادامها ی کلان خود محیط زیست راتخریب میکنند آنها با تامل بسیار خوبی که با طبیعت دارند به اندازه نیاز برداشت کرده ودر عوض با کشت وزرع تکثیر گیاهان جنگلی درحفظ محیط زیست موثرند.

قشقایی می تازد
مشاهده خبر...

استاد امرالله یوسفی با دیدگاهی متفاوت درمورد محیط زیست رفتار مسولانه حفظ حقوق دیگران زیبا دیدن و زیبا زندگی کردن را تخریب نکردن محیط زندگی خود و دیگران دانست. وی با بیان جملاتی چند از استاد بهمن بیگی درعشق و علاقه طایفه دره شوری به اسب همگان را به دیدن مراسمی از اسب های زیبا ی این طایفه که در اواخر ماه جاری برگزار میشود دعوت کرد.
کامیز نجفی در معرفی و بر شمردن اهداف گروه فرهنگی یاشیل داداش گفت ،گروه دوستداران محیط زیست قشقایی با پیام و در خواست بعضی از دوستداران طبیعت و بزرگان قوم با هدف حفظ و نگهداری از طبیعت و اگاهی بخشی عمومی به عنوان یک گروه مردم نهاد اغاز بکار نموده و با توجه به جهانی بودن جنبش محیط زیستی و انس و الفت دیرینه قوم قشقایی به طبیعت نسبت به جوامع دیگر سعی کردیم به نام قشقایی در این حرکت جهانی حضور داشته باشیم.
گفتنی است این مراسم که به میزبانی دکتر کیانیان از فعالین فرهنگی و علاقمند به طبیعت برگزار گردید که در شروع مراسم با سخنرانی و خواندن مقاله ای مرتبط با محیط زیست نظرات و دیدگاه های خود رابیان داشت.

وی که همواره از بانیان مراسم های این چنینی میباشد در حاشیه ی این نشست ضمن گفتگو با خبرنگار برنامه اغور ال گفت ،من به طبیعت گردی و محیط زیست علاقه زیادی دارم و با توجه به تجربه ای که خودم از بازدید طبیعت نقاط مختلف کشور عزیزمان ایران داشته ام .،متاسفانه به حفظ محیط زیست کمتر توجه میشود . و این انگیزه ای شد که با قرار گرفتن در کنار کسانی که به پاکی محیط زیست اهمیت میدهند و یاری رساندن به آنها حرکتی را برای فرهنگ سازی شروع کنیم وی برای درامان ماندن از بسیاری بیماریهای خطر ناک و لاعلاج ،استفاده نکردن زیاد از شوینده های شیمیایی و جایگزینی شوینده های طبیعی به جای آن ،استفاده از میوه های ارگانیک و طبیعی را توصیه کرد .

مهر خاور ،ماه مغرب
مشاهده خبر...

خبرنگار: همت کاظمی

کلیدواژه : بهمن بیگیقشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید