کد خبر:1869
پ
۱۰۴۴۵۶۰۶_۱۴۴۲۱۷۶۵۵۶۰۳۹۸۷۸_۴۹۷۴۳۵۲۳۳۶۶۵۳۰۶۲۰۸۱_n

قشقایی کوچ رو فارس،به سمت قشلاق حرکت کردند

صادق نکوییان یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: کوچ پاییزه در فارس به لحاظ تنوع آب و هوا طولانی تر انجام می شود و عشایر از هفته اول مهرماه تا ۱۵ آبانماه از مناطق ییلاقی حرکت می کنند. وی اضافه کرد: عشایر فارس از مناطق ییلاقی اقلید ، بوانات ، آباده ، […]

صادق نکوییان یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: کوچ پاییزه در فارس به لحاظ تنوع آب و هوا طولانی تر انجام می شود و عشایر از هفته اول مهرماه تا ۱۵ آبانماه از مناطق ییلاقی حرکت می کنند.
وی اضافه کرد: عشایر فارس از مناطق ییلاقی اقلید ، بوانات ، آباده ، خرم بید ، مرودشت و سپیدان خارج و در مناطق گرمسیری لار، لامرد، گراش ، فیروزآباد، فراشبند، قیروکارزین و جهرم مستقر می شوند.
وی افزود: کوچ سنتی عشایر فارس در مسیر یک هزار کیلومتری است و در طول مسیر تامین آب شرب انسانی و دامی برای آنها توسط ۴۶ دستگاه آبرسان انجام می شود.
نکوییان ادامه داد: امور عشایر ۲۳ شرکت تعاونی با ۸۰ فروشگاه را در اختیار دارد که تعدادی از این فروشگاهها بصورت سیار در طول مدت کوچ ارزاق عمومی و علوفه مورد نیاز عشایر را تامین می کنند.
مدیرکل امور عشایر فارس بیان کرد: عشایر کوچرو به لحاظ دریافت خدمات بهداشتی در تنگنا هستند و ۸۵ درصد از جمعیت عشایری در محدوده پنج کیلومتری خانه های بهداشت قرار ندارند.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز درصدد تامین اعتبار برای ایجاد ۲۳ خانه بهداشت سیار با بهره گیری از بهورزان عشایری است.
نکوییان افزود: عشایر فارس با ۲۷ هزار و ۲۷۹ خانوار و ۱۵۰ هزار نفر جمعیت ، سه میلیون راس دام سبک (به معنای یک سوم دام استان )، را در اختیار دارند که این مهم سرمایه اثرگذاری در اقتصاد منطقه است.ک/

اولین جشنواره موسیقی قشقایی در شاهین شهر برگزارشد
مشاهده خبر...
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید