کد خبر:4450
پ
۴۹b832b28938ffe3d5ba225c4f4216e5

فرش دستباف قشقایی فارس در فهرست سازمان جهانی ثبت شد

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی،سید مهدی میرصالحی`اظهار داشت: دو محصول مهم ایران شامل انار ساوه و رطب بم کرمان و فرش دستباف مناطق اردکان، ایلام، ترکمن جرگلان و بجنورد، کردی خراسان شمالی، چهارمحال بختیاری، سرد رود آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، قشقایی فارس، گبه فارس، لرستان، مود بیرجند، قهستان خراسان جنوبی، ورامین و […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی،سید مهدی میرصالحی`اظهار داشت: دو محصول مهم ایران شامل انار ساوه و رطب بم کرمان و فرش دستباف مناطق اردکان، ایلام، ترکمن جرگلان و بجنورد، کردی خراسان شمالی، چهارمحال بختیاری، سرد رود آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، قشقایی فارس، گبه فارس، لرستان، مود بیرجند، قهستان خراسان جنوبی، ورامین و سنقر کلیایی کرمانشاه، در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری به نام ایران به ثبت بین المللی رسید.

وی با بیان این که اسناد ثبت جهانی این محصولات، دیروز- سه شنبه- به ایران رسید، خاطرنشان کرد: این محصولات استراتژیک مطابق با معاهده بین المللی لیسبون که جمهوری اسلامی ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۰ به آن ملحق شد، به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسید. میرصالحی ادامه داد: فرآیند ثبت این محصولات از اوایل سال گذشته با مطالعه امکان سنجی برای هر کالا و محصول شامل تنظیم اظهارنامه و تشکیل پرونده آغاز شد و پس از این که هر یک از آنها به ثبت ملی رسید، وارد مرحله تشکیل پرونده ثبت جهانی شد. وی توضیح داد: گزارش کارشناسی این محصولات شامل جزییات تمام ویژگی آنها مطابق اظهارنامه لیسبون تهیه و تنظیم شد و به همراه مستندات لازم از سوی دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت به سازمان جهانی مالکیت فکری ارسال شد. به گفته مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرآیند ثبت محصولات در وایپو به طور معمول بین هفت تا هشت ماه به طول می انجامد که پرونده محصول ابتدا در این سازمان مورد بررسی قرار می گیرد و سپس به تمام کشورهای عضو لسیبون ارسال می شود و درصورتیکه اعضا نسبت به محصول مورد نظر، ادعا یا اعتراضی نداشته باشند سند ثبت جهانی محصول در وایپو صادر می شود. در سال های گذشته نیز فرش دستباف ۱۵ منطقه مختلف ایران در وایپو به ثبت رسید. سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل متحد است. وایپو در پی امضای توافقنامه‌ای در استکهلم در سال ۱۹۶۷ «برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان» تأسیس شد و مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد. هم‌اکنون ۱۸۴ کشور عضو وایپو هستند و این سازمان ۲۴ معاهده بین‌المللی را مدیریت می‌کند که یکی از آنها موافقتنامه لیسبون (ویژه حمایت از اسامی مبدأ و ثبت بین‌المللی آن‌ها) است.

اوجاق در بین عشایرقشقایی از حرمت و قداست برخوردار است
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • علی اصغر علیزاده ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ / ۱۱:۰۲ ق٫ظ
  0 0

  سلام.اگه میشه یه عکس از سند ثبت شده توی سایت بذارید.خیلی مهمه که ببینیم دقیقا چی و به نام کی ثبت شده.ممنونم

  • قشقایی ۶ تیر ۱۳۹۵ / ۱:۲۲ ب٫ظ
   0 0

   پیگیری خواهد شد،اما متاسفانه تاکنون سندی در اختیار خبرنگاران قرار نگرفته است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید