کد خبر:2146
پ
IMG-20151023-WA0144

قشقایی یا عشایر؟

واژه “عشایر به جای “قشقایی”یک مسئله فکری و اندیشه ای است،باید برای همه تفسیر گردد هزاران درود و خسته نباشید خدمت دوستان قشقایی  و آنهایی که نسبت به هویت قشقایی احساس مسئولیت کرده و قلم در دست گرفته و در جهت ترویج این فرهنگ غنی تلاش می کنند،درود خدا هر ثانیه بر شما باد. دوستان […]

واژه “عشایر به جای “قشقایی”یک مسئله فکری و اندیشه ای است،باید برای همه تفسیر گردد

هزاران درود و خسته نباشید خدمت دوستان قشقایی  و آنهایی که نسبت به هویت قشقایی احساس مسئولیت کرده و قلم در دست گرفته و در جهت ترویج این فرهنگ غنی تلاش می کنند،درود خدا هر ثانیه بر شما باد.
دوستان مدعی فرهنگ قشقایی  ،باید در ترویج تفکرمان تلاش کنیم،تفکری که ما را به شناخت و تکامل در کشور برساند و از هویت صرفا “عشایری “محض خارج کرده و آنرا در مقام یک قوم صاحب سبک و پیشرفته در زمینه های علمی، هنری، فرهنگی و غیره معرفی نماید. آیا تا به حال توجه کرده اید که چرا گفته می شود قوم لر، کرد، بلوچ و ……؟؟؟ ولی هنگام نام بردن از قشقایی گفته می شود ایل یا عشایر؟؟؟
آیا منظورشان این است که قشقالی از لحاظ کمیت و کیفیت کوچکتر از اقوام دیگر است و یا اینکه هنوز کوچ رو است؟؟
مبدع این واژه ایل یا عشایر چه کسی است؟
آیا ریشه یابی شده است؟؟
آیا تا به حال به این واژه و معنی قوم و ایل توجه کرده اید؟؟
وقتی گفته می شود قوم کرد، لر و غیره،و در کنار آن ایل قشقایی… یعنی جامعه قشقایی از بعد کمیت کوچکتر است. آیا کسی به کوچک تر بودن قوم خود افتخار خواهد نمود؟؟؟
عشایر به مردمانی گفته میشود که عموماً معیشت خود را از  دامداری اداره میکنند و  به همین دلیل معمولاً هر سال از ییلاق به قشلاق و بالعکس کوچ میکنند و دارای اقامتگاه ثابتی نیستند . آیا اکثریت جامعه قشقایی همچنان ایل و کوچ نشین هست؟؟؟
و اما قوم;گروهی از انسان‌ها که افراد آن دارای ویژگی‌های نیایی و اصل و نسبی یکسان یا مشترک اند. هم‌چنین گروه‌های قومی اغلب دارای مشترکات فرهنگی، زبانی، رفتاری و مذهبی هستند که ممکن است به آبا و اجدادشان برگردد و یا بر اساس عوامل دیگری به وجود آمده‌باشد.
به نظر شما دوران ایل گفتن به سر نیامده؟؟
دوران کوچکتر بودن از دیگر زبان ها و اقوام فرا نرسیده هست؟
آیا ما هنوز ایل هستیم یا قوم صاحب هویت و اعتبار در کشور!؟
سعی شود واژه ایل را به آرشیو برده و واژه قوم قشقایی را که اغلب هم یکجا نشین اند به کار ببریم.
نسبت به این موضوع توجه ویژه ای لازم است،اینکه وقتی می گوییم «قوم قشقایی» این مسئله در میان خود قشقایی ها شاید زیاد مهم محسوب نمی شود و باز همان ایل را ادامه می دهند. ولی نمی دانند که مفهوم ایل هرچه باشد در این عصر و زمانه دیگر کارایی قبل را ندارد زیرا ما باید بتوانیم هویت جدیدی را در طول هویت اصلی تعریف نماییم تا بتوانیم در معرفی قشقایی و نماد و هنر خود همچنان حرف برای گفتن داشته باشیم. مفهوم «ایل» بین من و شما و قشقایی ها بسیار کاربرد دارد ولی آیا در سطح و مقیاس کشوری هم کار برد دارد؟ آیا در سطح شهرهای دیگر هم به همان اندازه کاربرد دارد؟ آیا وقتی گفته می شود «قوم» آن گروه ماندگار تر است یا وقتی گفته می شود «ایل»؟
این مفهوم و اندیشه را البته تا زمانی که در بین قشقایی ها زندگی می کنیم چندان درک نخواهیم نمود و ممکن است کاربرد چندانی برایمان پیدا نکند اما وقتی با مکان، جغرافیا، شهر یا اقوام دیگر مواجه می شویم معنای آن «برجسته» می شود. برخی ها می گویند حالا چه ایل باشیم یا قوم چه فرقی می کند؟
بایستی گفت این مفهوم در سطح بالاتر معنی می یابد و دیگران هم با ذهن قوم که ماندگارتر و همچنان به روز تر است بهتر انس گرفته و آنرا درک می کنند. واضح است که وقتی در بین اقوام دیگر یا شهرهای دیگر گفته می شود «ایل قشقایی» همچنان ما را فقط در قالب قدیم و عشایری می دانند که بدون امکانات و از طریق کوچ و … زندگی و ارتزاق می کنیم.
خب حال چه کسی و یا چه کسانی باید این مسئله و مشکل را حل نمایند؟؟؟ واضح است که این کار یه مسئله فکری و اندیشه ای است،که باید برای جامعه قشقایی تفسیر گردد. اگرمن، شما و دیگر دوستان نتوانیم مسائل و مشکلات خود را حل نماییم مگر دیگران هم دلشان برای ما و قشقایی
خواهدسوخت؟؟؟

دیدار آلپ سون قشقایی و آرمان صدرا در روز جمعه ۷/۲۴
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
دیدگاه کاربران ۴ دیدگاه
 • کیامرث ولی زاده ۳ آبان ۱۳۹۴ / ۷:۵۵ ب٫ظ
  0 0

  بسیار عالیییییی . کاملا منطقی و درست
  امید است که به همت مردمان عزیز قشقایی ، هرچه سریع تر هویت گرفته شده قشقایی باز گردانده شود

 • وحید ۴ آبان ۱۳۹۴ / ۳:۴۰ ب٫ظ
  0 0

  متاسفانه جوانان قشقایی از تاریخ اجتماعی وفرهنگ وسیاسی خود قدرت تجزیه وتحلیل ندارد ودر برابر سخنان نامربوط دیگران علم دفاع از خود را ندارند وهمواره سکوت سکوت سکوت نگاه میکنند توصیه من اینست در وهله اول جوانان قشقایی باید تاریخ تورکها را به طور کامل بداند از زمان سومریان تا معاصر بعد بتواند همه چیز را به خوبی تجزیه وتحلیل کند که متاسفانه کتاب خوانی ومطالعه در باره تاریخ در حد صفر است وحقوق اینست که نتواند از حقوق خود وقشقایها دفاع کند

 • جلال ۵ آبان ۱۳۹۴ / ۷:۱۳ ق٫ظ
  0 0

  دقیقا من با نظر شما موافقم برخی سعی دارند دانسته یا ندانسته به کوچک کردن قشقاییها بپردازند که با حمیت و سعی و تلاش روز افزون بایستی با این نیرنگ مبارزه نمود و واقعیت انکار ناپذیر قوم بزرگ قشقایی را به همه قبولاند و فهماند.باتشکر

 • سهراب ۸ آبان ۱۳۹۴ / ۷:۰۲ ق٫ظ
  0 0

  متاسفانه عده‌ای در بین قشقایها تیشه به ریشه این قوم کهن میزنند ودایم واژه عشایر بکار می برند من از مسولین خواهشمندیم دیگر واژه عشایر بکار نبرید وقوم قشقایی برازنده تر است چون همه قشقایها یکجانشینی هستند وتعدادی اندک آنهم به خاطر منافع اقتصادی که برایشآن هست هم ساکنند وهم زندگی دامداری را در مقطعی در طول سال نگهداری میکنند اگر واژه قشقایی را عشایر بکار ببرید مطمین باشید کسی حمایت نخواهد کرد آن زمان لشکرکشی وجنگ وبرای حفاظت از مرزها بود… الان دیگر نیست باید با شمشیر قلم راه رفت وجنگید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید