کد خبر:2527
پ
۶۴۱۳۲_۶۳۵۸۳۹۲۵۸۶۶۶۳۱۸۶۹۷_l-205×120

لالایی‌های قشقایی برای پاریسی‌ها

دامون شش بلوکی که چندی پیش آلبوم ˝موسیقی زنان قشقایی˝ را از طریق مرکز گسترش موسیقی ایرانی در پاریس منتشر کرده بود، خبر از انتشار زودهنگام آلبوم دیگری با عنوان ˝لالایی‌های قشقایی˝ از طریق همین موسسه داد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جمعیت جواان قشقای  به نقل از هنرانلاین ، شش بلوکی در ابتدا پیرامون […]

دامون شش بلوکی که چندی پیش آلبوم ˝موسیقی زنان قشقایی˝ را از طریق مرکز گسترش موسیقی ایرانی در پاریس منتشر کرده بود، خبر از انتشار زودهنگام آلبوم دیگری با عنوان ˝لالایی‌های قشقایی˝ از طریق همین موسسه داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جمعیت جواان قشقای  به نقل از هنرانلاین ، شش بلوکی در ابتدا پیرامون آلبوم “موسیقی زنان قشقایی” گفت: آلبوم فوق شامل آواهای مادرانه ایل قشقایی مانند لالایی‌ها، کارآواها، موسیقی‌های سوگ و عزاداری و … از دهه ۳۰ تا دهه ۶۰ است. در این آلبوم آثاری از بهترین نمونه‌های زنان هنرمند و شاخص ایل قشقایی مانند آفتاب، ماه پروین، زینت و پروین بهمنی گنجانده شده است.

وی در خصوص مجموعه در حال نشر “لالایی‌های قشقایی” نیز اظهار داشت: برخی از این لالایی‌ها قدمت بیشتری دارند و از آثار آرشیوی انتخاب و پالایش شده‌اند و کیفیت خیلی خوبی هم دارند. بقیه آثار هم یا در ایل و یا در استودیو ضبط شده‌اند.

شش بلوکی گفت: ما اعتقاد داریم که به تعداد زنان ایل قشقایی لالایی وجود دارد یعنی هر مادری می‌تواند لالایی را به شکل خاصی برای کودک خود بخواند. اما بعضی از این لالایی‌ها که در ارتباط با جریانات تاریخی هستند و یا لالایی‌هایی که توسط زنان خوش صدای ایل بارها و بارها خوانده شده‌اند از سطح یک لالایی فراتر رفته و به شکل یک مقام مشخص درآمده‌اند که از این دست می‌توان به لالایی بهمن و یا لالایی خاور بی بی اشاره کرد.

این هنرمند و پژوهشگر قشقایی تصریح کرد: با مجموعه موسیقی زنان قشقایی یک کتابچه فارسی و انگلیسی و با مجموعه لالایی‌ها نیز کتابچه دیگری با سه زبان فارسی، انگلیسی، فرانسه چاپ شده است تا اطلاعات جامعی در خصوص محتوای سی‌دی‌ها در اختیار خوانندگان و شنوندگان قرار دهد.

برگزاری جلسه ستاد یادواره شهدای عشایر فارس
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • سارا قشقایی ۴ آذر ۱۳۹۴ / ۱:۱۶ ب٫ظ
    0 0

    برای کودکان غزنه وفلسطین عراق وسوریه هم بخوانید وتورکمنها هم بخوانید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید