کد خبر:3901
پ
۸۷۸۴۳۲۸۷C5154

مراسم نکوداشت حاج نصیر قشلاقی رحیمی در خورموج

حمید زارعی در نکوداشت حاج نصیر قشلاقی رحیمی که شب گذشته با حضور نزدیک به دو هزار نفر از عشایر قشقایی و مسئولین و مردم دشتی در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزارشد گفت: مردان عشایر مردانی غیور هستند که خون سلحشوری در رگ هایشان می جوشد و در اکثر وقایع سیاسی یک قرن اخیر و […]

حمید زارعی در نکوداشت حاج نصیر قشلاقی رحیمی که شب گذشته با حضور نزدیک به دو هزار نفر از عشایر قشقایی و مسئولین و مردم دشتی در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزارشد گفت: مردان عشایر مردانی غیور هستند که خون سلحشوری در رگ هایشان می جوشد و در اکثر وقایع سیاسی یک قرن اخیر و حتی اتفاقات تاریخی نقش اساسی و پررنگی داشته اند.
سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی دشتی افزود: در دوران سلطنت قاجاریه پس از فتح هرات توسط قوای ناصرالدین شاه قاجار، دولت انگلستان برای تهدید دولت ایران بندربوشهر را مورد حمله قرار داد و عشایر قشقایی به کمک سربازان و دلیرمردان دشتی وتنگستان شتافتند ودر برابر قوای انگلیس ایستادگی کردند و حماسه ها آفریدند.
وی ادامه داد: خوشنودیم در فصل تسبیح آفرینش وقنوت درختان با ذکر یا مقلب القلوب والابصار با همکاری انجمن آوای سبز و اداره امور عشایری دشتی و همت جوانان فرهیخته قشقایی از تلاشهای صادقانه وماندگار رادمردی از عشایر غیور قشقایی تجلیل می کنیم.
وی اضافه کرد: حاج نصیر قشلاقی با زیبایی وجدان یک انسان پاک و مصفا، وفادار به نیاکان وگذشته ،شعله فروزان کانون یک ایل با اندیشه سازنده ،هوشی سرشار و روحیه ای بیدار مصدر حلاوتی شورانگیز و پرمعناست که شهر بی حصار قلب ها را تسخیر کرده است و سر ماندگاریش مقام اخلاقی معرفتی و پایه معنویت و تربیت روحی ایشان است.
زارعی خاطرنشان کرد: حاج نصیر مقامات معرفت را پله پله صعود کرده و فارغ از قیل وقال و تهی از خودخواهی شهسوار تند پروازی است که ارابه شهود را با تمام قلمرو و متعلقاتش به تسخیر خود درآورده است.
مدیر کل امور عشایر استان بوشهر نیز با قدردانی از برگزار کنندگان برنامه گفت: نگاهی به تاریخ ایران این نکته را روشن می‌کند که بدون مطالعه تاریخ اقوام، ایلات و عشایر به درستی نمی‌توان تاریخ ایران را شناخت.

فرش دست بافت ۸ گره ای سیمرغ رونمایی شد
مشاهده خبر...

فرهمند آقایی افزود:ایل قشقایی و جامعه عشایر ، یک جامعه مولد می‌باشد که با کمترین توقع و امکانات بیشترین تولیدات و بازدهی را دارد.
وی اضافه کرد: حاج نصیر قشلاقی رحیمی برای جامعه ایل قشقایی منشا خیر وبرکت بوده و نامش در جامعه ایل قشقایی چون خورشیدی می درخشد.
جامعه شناس خورموجی نیز گفت: ایل قشقایی در تاریخ پرشکوه ایران جایگاه ممتازی دارد و وارث پهنه ای از تاریخ هستند که کورش کبیر وحافظ وسعدی درآن سرزمین بوده و باعث مسرت است دربرهه ای از تاریخ در نوروز باستان به بهانه نکوداشت بزرگ مردی از این ایل دور هم جمع شده اند.
اصغر منصوری نسب ادامه داد:این انسانهای تاریخ ساز چنان از استقلال ما دفاع کردند که صفحات درخشانی به نام آنان ثبت است و روزگاری که دکتر مصدق برای ملی شدن صنعت نفت قیام کرد اولین گروه که تاآخرین لحظه دوشادوش او بودند قوم نام آور قشقایی بود و روزی که مصدق به عنوان استاندار فارس نیز از فرمان حکومت سرپیچی کرد اولین قومی که تا آخرین لحظه از وی دفاع کرد قشقایی ها بودند.
وی یادآورشد: برای هیچ انسانی عزیزتر از زن وفرزند وجود ندارد ولی قشقایی های قهرمان برای پاسداری از ایران جان و فرزندشان را تقدیم کردند و بهمن بیگی هویت دیگری برای آنان رقم زد و نشان داد بخارای من ایل من است وبرای یافتن باید الفبا آموخت و به صحنه مبارزه باید با قلم رفت .
وی تصریح کرد: قشقایی ها در طول تاریخ مقابل هیچ حاکم ظالمی تسلیم نشدند و همیشه پشتیبان حق بوده و امروز پاسداشت حاج نصیر قشلاقی رحیمی پاسداشت تاریخ قشقایی هاست.
نماینده مردم دشتی وتنگستان در مجلس شورای اسلامی نیز طی ارسال پیامی که خوانده شد گفت: تاریخ پرفراز و نشیب ایران خود گواه صادق است که قشقایی های قهرمان فخرآفرینان تاریخ ایران برای رشد وبالندگی و نجات میهن ازدست اهریمن چه جان فشانی ها وچه مبارزات ممتازی داشته اند و برای این سرزمین پر گهر ، گهر جان را تقدیم نموده اند.
حجت الاسلام سید محمد مهدی پورفاطمی افزود: شناخت تاریخ ایران با همه ابعاد آن بدون شناخت و رشادت های عشایر نام آور وقشقایی های قهرمان ممکن نمی باشد.
وی ادامه داد: صولت الدوله قشقایی با فرزندان تاریخ سازش فارس و جنوب ایران که در آن زمان شعاع جغرافیایی گسترده ای داشت از خطراتی نجات داد که اگر نبود رشادت های آنان معلوم نبود سرنوشت تاریخ ما چه می شد و می توان استنباط کرد که حفظ مرزهای ملی ایران و مبارزه با بیگانگان و استعمار واستبداد داخلی و حفظ هویت ایلی که اصیلترین سنت ایرانی است از برنامه های اساسی قشقایی ها بوده است.
پورفاطمی خاطرنشان کرد: امشب همه اهل و اعتبار قوم وایل نام آور و مردم شریف دشتی جمع همایونی یافته اند تا پاس داشت مردی باشند که همه وجه و یا حاصل عمر او خدمت به خلق واصلاح ذات البین و پاسداری از سنت بزرگ ایل واعتبار تاریخی آن شخص شخیص ارفع امجد جناب مستطاب انورایل آقای رحیمی باشند که دارای سلسله النسب فرزانگی مثال زدنی است که در گذرگاههای تاریخی واجتماعی وفرهنگی چشم داشتی جز خدمت صادقانه به ایل نام آور خودش نداشته است.
وی اضافه کرد: در وصف او نمی توان به قلم بیش از این نگاشت بلکه بایست به دل رجوع کرد که او رحیم ایل و ترازوی صفا وکمال انسانیت است و فرزند نام آور او جناب کوثر رحیمی هم که معرف صالح این تبار است معلمی شریف و بزرگی اصیل برای ایل و تبار و هم برای مردم دشتی است ومن با همه وجود بر پدر وپسر درود می فرستم.
در ادامه پس از سخنرانی اسدالله مردانی،کیهان ایمانی،یزدان بخش هنری و قرائت مقاله دکترمنوچهر کیانی و شعر خوانی نوذر رضایی رحیمی، ارسلان میرزایی، حاج مسیح رحیمی رضایی، پخش مستند کوتاهی ساخته سید کریم موسوی و اجرای موسیقی ترکی به سرپرستی محمد جاویدی و اجرای ساز ونقاره از طرف نماینده مردم دشتی وتنگستان در مجلس شورای اسلامی ، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی دشتی و نهادهای خصوصی و اشخاص حقیقی از حاج نصیر قشلاقی رحیمی تجلیل شد.

بزرگداشت زنده یاد محمد نادری دره شوری(وردشت سمیرم)
مشاهده خبر...

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید