کد خبر:7671
پ
۱۵۶۳۴۴۴۱۰

رشته‌های سیاه‌ چادربافی و مسگری احیا می شوند

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب و به نقل از ایرنا، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: با توجه به پژوهش‌ها و مستند نگاری های انجام شده، ۲ رشته سیاه چادر بافی عشایر فارس و مسگری شیراز که در زمره رشته های منسوخ شده […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب و به نقل از ایرنا، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: با توجه به پژوهش‌ها و مستند نگاری های انجام شده، ۲ رشته سیاه چادر بافی عشایر فارس و مسگری شیراز که در زمره رشته های منسوخ شده هستند، احیا می شوند.

حیدر علی زاهدیان نژاد، یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بنا به تعریف شورای احیا و باز زنده سازی رشته های صنایع دستی، اگر در رشته هنری، تولیدات به زیر پنج کارگاه فعال برسد، عنوان منسوخ شده به آن رشته تعلق می گیرد.

وی ادامه داد: طرح احیای رشته سیاه چادر بافی عشایر فارس اسفند ماه ۹۷ در شورای احیا و باز زنده سازی به تصویب رسید و مستند نگاری پرونده احیای رشته مسگری شیراز نیز مراحل پایانی خود را سپری می‌کند.

زاهدیان نژاد، با اشاره به تخصیص پنج میلیارد ریال تسهیلات به ۲ استاد مسگری اظهار داشت: این میزان تسهیلات با هدف تولید مواد اولیه مسگری سنتی و ساخت ظروف مسی در نظر گرفته شده است.

او گفت: تا پایان سال گذشته،  ۱۵ رشته منسوخ شده در استان فارس احیا شد، که شیشه گری فوتی سنتی، اویی بافی، جاجیم بافی، طلا سازی سنتی، شیشه درمه بافی و رشته دوره چین بافی، دلوچه دوزی کازرون، مسگری و چاقو سازی نی ریز، معرق، معرق کاشی، دواتگری و میناکاری شماری از این رشته‌هاست.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس ادامه داد: ۱۲۰ رشته صنایع دستی از ایام گذشته در این استان وجود داشته که هم اینک از این تعداد بیش از ۸۵ رشته فعال است.

قشقایی های اصفهان ۸۰۰جلد کتاب به کتابخانه مرحوم محمد بهمن بیگی فتح آباد سمیرم اهدا کردند
مشاهده خبر...
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید