کد خبر:7671
پ
۱۵۶۳۴۴۴۱۰

رشته‌های سیاه‌ چادربافی و مسگری احیا می شوند

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب و به نقل از ایرنا، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: با توجه به پژوهش‌ها و مستند نگاری های انجام شده، ۲ رشته سیاه چادر بافی عشایر فارس و مسگری شیراز که در زمره رشته های منسوخ شده […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب و به نقل از ایرنا، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: با توجه به پژوهش‌ها و مستند نگاری های انجام شده، ۲ رشته سیاه چادر بافی عشایر فارس و مسگری شیراز که در زمره رشته های منسوخ شده هستند، احیا می شوند.

حیدر علی زاهدیان نژاد، یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بنا به تعریف شورای احیا و باز زنده سازی رشته های صنایع دستی، اگر در رشته هنری، تولیدات به زیر پنج کارگاه فعال برسد، عنوان منسوخ شده به آن رشته تعلق می گیرد.

وی ادامه داد: طرح احیای رشته سیاه چادر بافی عشایر فارس اسفند ماه ۹۷ در شورای احیا و باز زنده سازی به تصویب رسید و مستند نگاری پرونده احیای رشته مسگری شیراز نیز مراحل پایانی خود را سپری می‌کند.

زاهدیان نژاد، با اشاره به تخصیص پنج میلیارد ریال تسهیلات به ۲ استاد مسگری اظهار داشت: این میزان تسهیلات با هدف تولید مواد اولیه مسگری سنتی و ساخت ظروف مسی در نظر گرفته شده است.

او گفت: تا پایان سال گذشته،  ۱۵ رشته منسوخ شده در استان فارس احیا شد، که شیشه گری فوتی سنتی، اویی بافی، جاجیم بافی، طلا سازی سنتی، شیشه درمه بافی و رشته دوره چین بافی، دلوچه دوزی کازرون، مسگری و چاقو سازی نی ریز، معرق، معرق کاشی، دواتگری و میناکاری شماری از این رشته‌هاست.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس ادامه داد: ۱۲۰ رشته صنایع دستی از ایام گذشته در این استان وجود داشته که هم اینک از این تعداد بیش از ۸۵ رشته فعال است.

عشایرکوچ نشین و زمستانی سرد
مشاهده خبر...
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید