کد خبر:5971
پ
۷۷۱۰۲۵_۱۱۲

معرفی گروه‌های موسیقی نواحی حاضر در جشنواره موسیقی

گروه فرهنگ و هنر| جدول برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر این روزها در حال کامل شدن است. ۱۱ روز به شروع سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر مانده و همین فرصت بهانه‌ای است برای کامل شدن جدول اجراهای این جشنواره، جدولی که بخشی از آن هم به اجرای گروه‌های مختلف موسیقی نواحی اختصاص دارد. پیش‌تر اعلام شده بود […]

گروه فرهنگ و هنر| جدول برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر این روزها در حال کامل شدن است. ۱۱ روز به شروع سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر مانده و همین فرصت بهانه‌ای است برای کامل شدن جدول اجراهای این جشنواره، جدولی که بخشی از آن هم به اجرای گروه‌های مختلف موسیقی نواحی اختصاص دارد. پیش‌تر اعلام شده بود که در این دوره از جشنواره ۱۳ گروه در این بخش و در فرهنگسرای نیاوران، تالار رودکی و برج آزادی به اجرای برنامه خواهند پرداخت. گروه «هاوا» منطقه قشقایی به سرپرستی پروین بهمنی، گروه «آوای موج» بوشهر به سرپرستی محسن آقایی، گروه «شاباش موقوم» از مازندران به سرپرستی ابراهیم عالمی، گروه «دیلمان» گیلان به سرپرستی محمود فرضی‌نژاد، گروه «ایل بانگ» بختیاری به سرپرستی کوروش اسدپور، گروه «ژیوار» به سرپرستی ژیوار شیخ الاسلامی (ویژه بانوان)، گروه «تُرمه نواحی» به سرپرستی نرگس مختاری، گروه خراسان شمالی به سرپرستی یلدا عباسی (ویژه بانوان)، گروه «چریکه» کرمانشاه (ویژه بانوان) ۱۱ گروهی هستند که نام آنها برای حضور در سی‌ودومین دوره جشنواره موسیقی فجر اعلام شد. در این بین نام گروه پیام عزیزی و گروه «لیان» بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان هم به عنوان یکی از گروه‌های حاضر در این دوره از جشنواره موسیقی فجر شنیده می‌شود. در بخش موسیقی نواحی هم قرار است تعدادی از پیشکسوتان موسیقی اقوام ایران از حوزه بخشی‌ها و عاشیق‌ها به همراه هنرمندانی از خراسان، گیلان، کردستان، آذربایجان و ترکمن در ایام جشنواره موسیقی فجر به اجرای برنامه بپردازند.
پیش از این تعدادی دیگر از اجراهای سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر هم اعلام شده بود. یکی از آنها اجرای ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان است. کنسرت ارکستر ملی در سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر به اجرای «نیلوفرانه» و «شور عشق» به خوانندگی علیرضا افتخاری اختصاص دارد. ارکستر سمفونیک تهران هم در این دوره از جشنواره موسیقی در کنار اجرای آثاری از احمد پژمان، کنسرت مشترکی با ارکستر سمفونیک ایتالیایی خواهد داشت. در بخش پاپ جشنواره موسیقی هم تاکنون حضور محمد علیزاده، اشوان و محسن یگانه در سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر قطعی شده است. کنسرت آریا عظیمی‌نژاد در بخش موسیقی تلفیقی جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در سالن برج آزادی یکی دیگر از برنامه‌های قطعی شده جشنواره امسال است. حجت اشرف‌زاده خواننده دیگری بود که در روزهای پایانی هفته گذشته اعلام کرد در این دوره از جشنواره حاضر است. حجت اشرف‌زاده با اعلام اینکه در سی‌ودومین جشنواره موسیقی قطعات جدیدی اجرا خواهد کرد، توضیح داد: «امسال علاوه بر آهنگ «برف آمد» که به تازگی و به مناسبت شب یلدا منتشر شده، سری کامل تیتراژهای ماه مبارک رمضان، به همراه چند قطعه نوستالژیک که بازسازی شده‌اند را برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر آماده کردم.» اما این روزها زمزمه‌هایی هم مبنی بر حضور ژیوان گاسپاریان، نوازنده دودوک، در سی‌ودومین دوره جشنواره موسیقی شنیده می‌شود. این خبری بود که هفته گذشته سایت موسیقی ما اعلام کرد: «مسوولان جشنواره سی‌ودوم مذاکرات جدی با گاسپاریان داشته‌اند و حضور او تقریبا در جشنواره امسال قطعی است.» حضور گاسپاریان در سی‌ودومین جشنواره موسیقی در حالی اعلام می‌شود که در جشنواره سال گذشته هم خبر حضور او در ایران به طور رسمی اعلام شد. اما تنها چند روز مانده به شروع جشنواره، گاسپاریان به آنفلوآنزای شدید مبتلا شد و با انتشار فیلمی اعلام کرد که توانایی جسمی لازم را برای برگزاری اجرای صحنه‌ای در ایران ندارد.

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی قشقایی در شیراز
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید