کد خبر:3256
پ
IMG-20160128-WA0081

«منظومه اصلی و کرم» به دو زبان ترکی و فارسی منتشر شد

به گزارش سردار جنوب به نقل از هنرنیوز، دامون شش بلوکی پژوهشگر موسیقی و فرزند پروین بهمنی، ضمن اعلام این خبر گفت: «منظومه اصلی و کرم» جزء منظومه‌های موسیقی عاشقی همه ترک زبانان جهان محسوب می‌شود که در موسیقی قشقایی نیز این منظومه هم در رپرتوار آوازی و هم رپرتوارسازی قشقایی‌ها دیده می‌شود. وی افزود: […]

به گزارش سردار جنوب به نقل از هنرنیوز، دامون شش بلوکی پژوهشگر موسیقی و فرزند پروین بهمنی، ضمن اعلام این خبر گفت: «منظومه اصلی و کرم» جزء منظومه‌های موسیقی عاشقی همه ترک زبانان جهان محسوب می‌شود که در موسیقی قشقایی نیز این منظومه هم در رپرتوار آوازی و هم رپرتوارسازی قشقایی‌ها دیده می‌شود.
وی افزود: پروین بهمنی روایت‌های مختلفی را که از این منظومه در مناطق مختلف وجود داشته گردآوری کرده و پس از تطبیق‌هایی که انجام داده نزدیک‌ترین روایت به موسیقی قشقایی را از دل آنها استخراج و ترجمه کرده است. این در حالی است که محمدرضا درویشی پژوهشگر برجسته موسیقی نواحی کشورمان نیز در انتشار این این اثر همکاری کرده است؛ درویشی همچنین مقدمه‌ای نیز بر این کتاب نوشته که احتمالا تا پایان تابستان منتشر می‌شود.
دامون شش‌بلوکی ادامه داد: در تصحیح متن این کتاب محمدرضا درویشی به همراه سیروس جمالی که از اساتید ادبیات ترک زبانان محسوب می‌شود، همکاری کرده است. متن این کتاب به هر دو زبان ترکی و فارسی منتشر خواهد شد تا قابل استفاده برای هر دو گروه فارس زبانان و ترک زبانان باشد.
این پژوهشگر موسیقی قشقایی گفت: هم پروین بهمنی و هم محمدرضا درویشی نظرشان بر این است که این کتاب به همراه نمونه‌هایی از فایل‌های صوتی معتبر منتشر شود تا منبع پژوهشی کامل‌تری در اختیار علاقمندان قرار گیرد؛ منتهی این مسئله به اسپانسر کار و سرمایه‌ای که در این زمینه صرف می‌شود بستگی دارد

عنایتی: امیدوارم دربی شیراز زیبا شود/ دیاباته داخل باکس عالی است
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید