• برابر با : Tuesday - 24 May - 2022
0

نقد و نظر پیرامون اشعار طنز آقای آرمان فرهنگ

  • کد خبر : 7201
  • 21 مهر 1396 - 12:36
نقد و نظر پیرامون اشعار طنز آقای آرمان فرهنگ

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب، جلسه تخصصی نقد که در تاریخ ۱۹ مهرماه یکهزار و سیصد و نود و شش با حضور اساتید ، شاعران و علاقمندان ادبیات ترکی قشقایی برگزارشد نوید روزهای خوبی برای ادبیات قشقایی می دهد . در این جلسه مدیریت دفک ابتدا از پیشکسوت ادبیات و تاریخ قشقایی جناب آقای […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب، جلسه تخصصی نقد که در تاریخ ۱۹ مهرماه یکهزار و سیصد و نود و شش با حضور اساتید ، شاعران و علاقمندان ادبیات ترکی قشقایی برگزارشد نوید روزهای خوبی برای ادبیات قشقایی می دهد .

در این جلسه مدیریت دفک ابتدا از پیشکسوت ادبیات و تاریخ قشقایی جناب آقای دکتر منوچهر کیانی برای ایراد سخنانی در باب طنز در قشقایی دعوت به عمل آوردند که ایشان با ذکر این نکته که اکثریت قریب به اتفاق قشقایی ها طناز هستند و تاریخ گواه این مساله است ادامه دادند مرحوم نادر فرهنگ پدر آرمان فرهنگ از شاعران خوب و بنام قشقایی بودند که ما زود او را از دست دادیم . ما باید قدر داشته هایمان را بدانیم و در رشد و ارتقای این نوع نگاه ادبی که ریشه در فرهنگ ما دارد کوشاتر شویم . در ادامه جلسه آرمان فرهنگ به ایراد سخنانی درباره شعرطنز و نگاه به مقوله طنز پرداخت ، و گلایه آمیز در مورد نگاه هم زبانیهای خود به شعر طنزش اشاره کرد که من این راه را تا زنده ام خواهم رفت و همیشه دنبال یاد گرفتن و یادگرفتن هستم . اشعار من اگر یک مخاطب فهیم هم داشته باشد برای من کافیست .بعد از ایراد این بیانات شاعر طناز و مدرن ترکی قشقایی یکی از آخرین سروده های خود با نام ” واتساپ و تلگرام” را قرائت کردند که مورد توجه حضار قرار گرفت . از دیگر افراد حاضر در این جلسه استاد محمدرضا شهریاری بودند که با پرداختن به مقوله طنز در فرهنگ قشقایی و شاعران طنازی چون دانشور ها وتیمور گردانی و….مقدمات لازم را برای ورود منتقدان این جلسه( کامبیز نجفی ، رامین خسروی )به نقد اشعار طنز جناب فرهنگ را فراهم کردند .
آقای کامبیز نجفی ابتدا با اشاره به فاکتورهای طنز در ادبیات فارسی و سپس ترکی در تحلیلی مقایسه ای رویکردهای اشعار شاعر را بیان کردند که از ان جمله اطناب شعرهای مورد بحث بود که باعث مخاطب گریزی و درنهایت خوانده نشدن شعر می شود . این منتقد قشقایی که خود تسلط به اشعار فارسی دارد ادامه داد ما باید نقد را جدی گرفته و از اصول علمی نقد در محافل ادبی تبعیت کنیم .نقد و نظر من در مورد اشعار این شاعر مکتوب است و خواندن کامل آن مستلزم زمان و حوصله مخاطب است . آرمان فرهنگ از شاعران خوب و مسلط قشقاییست با آرزوی توفیق برای او امیدوارم این نقطه عطفی برای شروع راهی تازه در شعر طنز قشقایی باشد .
مجری و مدیر دفک رامین خسروی که یکی دیگر از منتقدان حاضر در جلسه بود ابتدا به اهداف دفک که از اوایل سال ۹۵ در خانه فرهنگ قشقایی تشکیل شد پرداخت . این شاعر و منتقد که او هم همانند منتقد دیگر مسلط به ادبیات فارسی و ترکی است ایراد فرمودند “دفک ” در جهت مدرنیزه کردن شعر و ادبیات قشقایی با برگزاری ۱۱ ماه جلسات تخصصی این افتخار را دارد که می تواند به جهان شمولی ادبیات ترکی پس از چندین و چند جلسه کمک کند. همکاری‌ افراد خبره و متخصص می تواند این جلسات را پر بارتر و پر بارتر بکند . این منتقد و شاعر که کارگاه شعر فارسی ” کولاژ” را هم با قدمت ۱۰ سال در شیراز اداره می کند به نقد و نظر پیرامون اشعار آرمان فرهنگ پرداخت . ایشان با بیان این نکته که تک دوربینی و قافیه محوری از آسیبهای این دست شعرهاست ادامه دادند که اشعار این شاعر راه تازه ای به روی شعر طنز قشقایی باز کرده است . میتوان گفت آرمان فرهنگ بدعت گذار طنز نوین قشقایی با رویکردی اجتماعی – سیاسی – فرهنگیست . البته نباید از کنار معایبی همچون اطناب و تک دوربینی ، ضرب آهنگی بودن بیش از حد و سوار بودن قافیه بر مفهوم بیت و محاسنی همچون حفظ اصالت زبانی ، زیست بوم بودن ، مدرن تر شدن فضای اشعار نسبت به دیگر شعرای ماقبل قشقایی ، انتخاب موضوعات بدیع و بی تکرار در قشقایی و …. گذشت . برای مدرن شدن شعر آیتمهای زیادی باید کنار هم قرار بگیرند تا بتوان به آن برچسب مدرن زد . آرمان فرهنگ شاعری با رویکرد مدرن است که میتوان امیدوار بود چراغ تازه ای را در شعر طنز مدرن ترکی قشقایی روشن کرده است . با آرزوی توفیق او و همشعرانش .

مشاهده خبر...
مدل جدید نیسان قشقایی/تصاویر

این جلسه که با همکاری موسسه آوای هنر صولت قشقایی به مدیریت آرش صفری در خیابان عفیف آباد برگزار شد با حضور هنرمندانی همچون حسین ضامنی ، حسین حیدری ،منصور نصیری طیبی ، ارسلان میرزایی ، پیران درخشان ، بابک طیبی ، محمدحسین طیبی ، داریوش زندی ، دومان اژدری ، علی فریدونی ،سعید جواندل ،شهرام طهماسبی ، افشین حاتمی ، درنا حیدری و دیگر عزیزان اعتبار بیشتری به این جلسه داده بود.

لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=7201

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.