• برابر با : Thursday - 18 April - 2024
کل اخبار 1627
0

نگاهی به نهضت کازرون

  • کد خبر : 2008
  • 29 مهر 1394 - 20:38
نگاهی به نهضت کازرون

علاوه بر شاهدان زنده ای که قوه ی تحلیل وقایع را دارند آنقدر اسناد و مدارک از تحولات تاریخی میهنمان بعد از شهریور بیست  بر جای مانده است که خزعبلات و اباطیل برخی نتواند عملکرد به جا و روشن پدران ما را وارونه جلوه دهد. منظور همان کسانی است که برای دلخوش کنک بچه ها […]

علاوه بر شاهدان زنده ای که قوه ی تحلیل وقایع را دارند آنقدر اسناد و مدارک از تحولات تاریخی میهنمان بعد از شهریور بیست  بر جای مانده است که خزعبلات و اباطیل برخی نتواند عملکرد به جا و روشن پدران ما را وارونه جلوه دهد. منظور همان کسانی است که برای دلخوش کنک بچه ها وسرپوش گذاشتن بر ترس ذاتی و عقده های خود عملکرد قشقایی ها را وحشت آفرین جلوه داده و در اذهان امروزیها غارتگر معرفی شان میکند!

اگر خبر ورود جنگجویان قشقایی در نهضت جنوب به اطراف کازرون که قشلاق و خانه خودشان است در شما ایجاد وحشت نمود،این تقصیر قشقایی ها نیست ! بلکه ترس مشخصه ی ذاتی برخیهاست!

قشقایی ها در نهضت جنوب که خود بانی آن بودند،با همکاری ایلات بویراحمدی – حیات داودی- ممسنی و…..با قوام السلطنه نخست وزیر وقت ایران تبانی کرده و برای جلوگیری از جدایی آذربایجان و شکست فرقه ی دمکرات نهضت جنوب را راه اندازی کردند.

این طبیعی است که یک دانش آموز ابتدایی در آن دوران از جنگ و گریز هراسان شود! این مقوله را به همه ی مردم تعمیم ندهید. در ثانی قشقایی ها با همکاری دیگر ایلات برای تصرف پادگان کازرون میجنگیدند نه غارت کازرون که بیشتر جمعیتش قشقایی است. ریزبین ترین فرد از عامی و عارف تا به حال نتوانسته است سندی دال برغارت یک خانه ی کازرونی ارائه نماید. کازرون هم همانند سمیرم عمدتا ملک و خانه ی خود قشقاییهاست. کدامین فرد عاقل خانه ی خودش را غارت میکند؟

قشقایی ها با مظاهر استبداد پهلوی در کازرون که همان پادگان ارتش شاه باشد میجنگیدند. چه خوب بود که به جای مدفون کردنن اموال در لای جرز مردانه اسلحه به دست میگرفتند و همدوش به نیروهای ایلات با مظاهر استبداد مبارزه میکردن!

پنهان کردن اموال در لای دیوارها عملکرد نابجای عده ای ترسو بود که این عمل خود به خود وحشت می آفریند.قشقاییها هدفشان فقط و فقط پادگان کازرون بود نه مردم کازرون!

چرا بعضیها ترس ذاتی خود را در پشت نهضت ضد استبدادی و ضد تجزیاطلبی قشقاییها پنهان میکنند؟ ورود به حومه ی کازرون و دیگر شهرهای جنوب کار همیشگی قشقاییها بود. گویا نمیدانید که قشلاقها و بیشتر روستاهای اطراف کازرون و حتی شهر کازرون عمدتا ملک و خانه ی قشقاییهاست.

آنانی که در این مقوله قشقاییها را همطراز با اجنبی عنوان میکنند آیا جنگ چهار ساله ی قشقایی ها را علیه اجانب و انگلستان در دو جنگ جهانی را انکار میکنند؟ اگر قشقایی ها را اجنبی میدانستید چرا به جای دست به دعا شدن و در دل بچه ها وحشت آفریدن، وارد میدان مبارزه با غارتگران و اجانب نشدید؟

آنانی که مشغول وارونه جلوه دادن مبارزه ی قشقاییها علیه مظاهر استبداد هستند در آن وانفسا نه تنها علیه تجزیه طلبی دمکراتها و مظاهر استبداد پهلوی هیچ اقدامی نکردند ،بلکه بعضی از فرصت طلبان همدست با ارازل و اوباش به غارت ادارات از جمله اداره ی غله ی کازرون مبادرت ورزیدند و از قبل نانی که از آن غارت بدست آوردند زنده بمانند تا فرزندان خلفشان قشقایی ها را همدست اجنبی و غارتگر معرفی کنند.!

و در جای دیگر آن نو جوان ده –یازده ساله ای که حتی امروزه هم با نگاههای مشتاقش پرواز هواپیما را در آسمان تعقیب میکند در آن وانفسای جنگ و کشتار چگونه فهمید که هواپیماها را انگلیسی هستند؟ آیا از خود نمیپرسند که آن هواپیماها اگر انگلیسی هم بودند برای بمباران قشقاییها وارد صحنه شده اند نه پشتیبانی از آنان!

گویا هنوز تاریخ نهضت جنوب را به درستی مطالعه نکرده اند. هواپیماها مناطق قشقایی نشین از جمله تنگ چوکان را بمباران کردند که بسیاری از احشام قشقاییها تلف شد. هیچ زبان گویایی ولو با مغلطه نمیتوانند مبارزات قشقاییها را در نهضت جنوب و نجات آذربایجان عزیز از دست تجزیه طلبان را انکار و وارونه القاء نماید . مواظب گفتارتان باشید و بدانید که فرزندان آن نامداران تاریخ ساز سرزنده تر از همیشه بالنده هستند و به اسلامخواهی و ایراندوستی خود میبالند.

                   با سپاس، انجمن ادبیات قشقایی

مشاهده خبر...
بیوگرافی و زندگی نامه نادر قشقایی
لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=2008

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1
  1. احسنت استاد صفری کشکولی

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.