کد خبر:7223
پ
۵۷۳۸۰۶۸۳

هفتمین شب شعرعاشورایی عشایر کشوربرپا می شود/شناسایی ۳۰۰شاعر عشایر

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،شهر صدرا از شامگاه پنجشنبه میزبان هفتمین شب شعر عاشورایی عشایر کشور است. به گزارش سردار جنوب و به نقل از خبرنگار مهر ، دبیر ستاد هفتمین شب شعر عاشورایی عشایر کشور سه شنبه شب در جمع خبرنگاران از برگزاری این شب شعر خبر داد و گفت: این مراسم از […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،شهر صدرا از شامگاه پنجشنبه میزبان هفتمین شب شعر عاشورایی عشایر کشور است.

به گزارش سردار جنوب و به نقل از خبرنگار مهر ، دبیر ستاد هفتمین شب شعر عاشورایی عشایر کشور سه شنبه شب در جمع خبرنگاران از برگزاری این شب شعر خبر داد و گفت: این مراسم از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه پنج شنبه ۲۷ مهرماه ۹۶ در شهر جدید صدرا برگزار می شود.
امین الله قربانی کشکولی با اعلام اینکه پرداختن به فضای معنوی در تقویت مسائل فرهنگی و مذهبی در میان عشایر از جمله اهداف این سوگواره است، افزود: شناسایی شاعران عشایر و همچنین معرفی کردن زاویه ای دیگر از جامعه عشایری از دیگر اهداف این برنامه فرهنگی است.
وی از استقبال اغلب استان های کشور خبر داد و با وجودی که در این شب شعر ۱۲ شاعر معرفی می شوند، عنوان کرد: ۱۴۰ شعر در قالب ۲ بیتی و غزل از ۴۰ شاعر جدید به دبیرخانه این شب شعر رسیده و تاکنون ۳۰۰ نفر شاعر عشایر شناسایی شده و ۷۵۰ شعر جمع آوری شده است.
قربانی کشکولی با بیان اینکه اشعار به گویش ها و یا زبان های ترکی قشقایی، ترکی آذری، لری بختیاری، لری لرستان، لری خوزستان، لری بویراحمد، عربی خوزستانی، عربی ایل خمسه و فارسی به دبیرخانه این سوگواره رسیده است، ادامه داد: اقوام یک فرصت بسیار مناسب هستند که باید از آن استفاده کرد و اگر استفاده نشود به طور حتم مورد تهاجم فرهنگی دشمن قرار می گیرند، چرا که دشمن همواره می خواهد اقوام و قومیت ها را مورد هجمه قرار دهد چرا که بیگانگان از عشایر زخم خورده هستند.
قربانی کشکولی سکونت ۱۲ درصد عشایر کشور در فارس را فرصتی برای غنای فرهنگی دانست و افزود: سوگواره شب شعر عاشورایی عشایر هر سال در آخرین پنج شنبه ماه محرم برگزار می شود و قصد داریم شهر صدرا را به عنوان یک شهر عاشورایی الگو و نمونه معرفی کنیم.
وی در عین حال بیشترین شعرهای این سوگواره را به زبان فارسی برشمرد و گفت: پس از آن به زبان عربی، ترکی قشقایی و لری قرار می گیرد که از هر زبانی ۲ شعر انتخاب می شود.
دبیر هفتمین شب شعر عاشورایی عشایر کشور در ادامه پیرامون بودجه این برنامه فرهنگی هم گفت: بخشی از آن، از کمک خیرین جذب می شود و بخش دیگری هم برخی از سازمان ها قول همکاری داده اند اما تاکنون کمکی نکرده اند؛ این در حالیست که باید این برنامه فرهنگی به عنوان یک برنامه ملی ثبت و ردیف بودجه برای آن در نظر گرفته شود.

کناره گیری جلیل دوران از تیم فوتبال قشقایی شیراز
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید