کد خبر:2749
پ
۱۸۰۸۲۷۹

کتاب «گلیم‌بافی» در شیراز چاپ شد

شیراز – کتاب «گلیم‌بافی» به قلم ارژنگ ربیعی در شیراز چاپ شد.  این کتاب توسط انتشارات هنر بیستم در ۹۶ صفحه به صورت مصور منتشر شد. به گزارش جمعیت جوانان قشقایی،ارژنگ ربیعی از پژوهشگران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و عضو انجمن نخبگان ملی ایران که تا کنون کتاب های بسیاری […]

شیراز – کتاب «گلیم‌بافی» به قلم ارژنگ ربیعی در شیراز چاپ شد.

 این کتاب توسط انتشارات هنر بیستم در ۹۶ صفحه به صورت مصور منتشر شد.

به گزارش جمعیت جوانان قشقایی،ارژنگ ربیعی از پژوهشگران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و عضو انجمن نخبگان ملی ایران که تا کنون کتاب های بسیاری در زمینه هنرهای سنتی و صنایع دستی تالیف و منتشر کرده است.

 ربیعی بیان کرد: استان فارس یکی از مهم ترین مناطق ایران در زمینه بافت گلیم است، وجود ایلات و عشایر مختلف خصوصا عشایر ترک قشقایی سبب شده تا یکی از زیباترین تولیدات گلیم ایران در این استان صورت گیرد.

 گلیم های منحصربه فردی که زیبایی رنگ‌ها، اصالت نقوش و کیفیت بافتشان سبب شده از اقلام مهم صادراتی استان به اقصی نقاط دنیا به خصوص اروپا باشند.

علاقه وافر جوانان به فراگیری این هنر زیبا که هم از نظر اشتغالزایی بسیار با  اهمیت است و هم از نظر کمک به اقتصاد خانواده، استان و کشور دلیلی بر پژوهش و تالیف این کتاب بود.

کتاب گلیم بافی

این پژوهشگر بیان کرد: در این کتاب که به زبانی ساده و به صورت مصور تدوین شده سعی شده است تا با معرفی تاریخچه، مواد اولیه، ابزار کار، روش تولید و نقوش زیبای ذهنی باف منطقه همچنین آگاهی از عیوب گلیم در حین بافت، عواملی که مستقیم تا غیر مستقیم به گلیم آسیب می رسانند، نحوه تشخیص مرغوبیت گلیم و ویژگی های یک گلیم خوب علاوه بر بیشتر آشنا کردن  علاقه مندان به این هنر زیبا و ارزشمند آنها را به روش های اصولی بافت یاری کند.

گزارش تصویری دیدار تیم های فوتبال بانوان قشقایی شیراز و استقلال خوزستان
مشاهده خبر...

در حال حاضر در حال تحقیق بر روی قلمزنی مکتب شیراز هستم تا در آینده نزدیک قلمزنی شیراز را به صورت یک کتاب منتشر کنم.

 در زمینه معرفی لباس‌ها و تزیینات اقوام مختلف ایران اسلامی نیز با توجه به اهمیت و گستردگی این هنر زیبا پژوهش ها در سراسر ایران توسط هنرمندان عشایر هر منطقه که بیش از یک صد نفر هستند صورت می گیرد و سپس در کارگروهی مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت به صورت کتابی مصور و به دو زبان فارسی و انگلیسی چاپ می شود تا علاقه مندان هنرهای سنتی و صنایع دستی در تمام دنیا با داشته های فرهنگی اقوام ایران آشنا شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید