کد خبر:3934
پ
۱۱۲۴۹۸_۴۰۰

آداب کشتی گرفتنش

از همان کودکی و دبستان جسم وجان بیژن با ورزش عیاق شده بود. از دوران دبستان به علت استعداد زیادی که در فوتبال داشت به تیم های مطرح فوتبال فیروز آباد راه پیدا کرد. اما استعداد اصلی بیژن جای دیگری بود، روی تشک کشتی، جایی که سالها بعد با ضربه فنی کردن حریف آمریکایی افتخاری […]

از همان کودکی و دبستان جسم وجان بیژن با ورزش عیاق شده بود. از دوران دبستان به علت استعداد زیادی که در فوتبال داشت به تیم های مطرح فوتبال فیروز آباد راه پیدا کرد. اما استعداد اصلی بیژن جای دیگری بود، روی تشک کشتی، جایی که سالها بعد با ضربه فنی کردن حریف آمریکایی افتخاری ماندگار برای کشور آفرید. در کشتی آداب خاص خودش را داشت، با بسم الله پا در میدان مبارزه می گذاشت، هر کجا دچار ضعفی می شد نام مولا و مقتدایش امام علی(ع) را بر زبان جاری می ساخت و هنگام خروج از تشک کشتی با نام و یاد پیامبر(ص) از زمین خارج می شد. ورزش باستانی، تیر اندازی و سوار کاری نیز ورزش هایی بود که بیژن دستی در آن ها داشت و همه باعث شد به عنوان مسول تربیت بدنی فیروز اباد انتخاب شود.

بیژن دارای نیروی جسمانی و آمادگی بدنی فوق العاده ای بود. از خصوصیات منحصر به فرد او استفاده همزمان از هر دودست بود، آن هم با کیفیت مشابه. به راحتی می توانست با هر دو وست بنویسد و تیر اندازی کند. برای بیژن فرقی نمی کرد، جهت سنگرشچگونه باشد و دشمن با چه زاویه ای و از کدام سمت به سمت او باید، به راحتی با هر دو دست نارنجک پرت می کرد و تیر اندازی می کرد. و همیشه خدا را به خاطر این نعمت سپاسگذار بود.

شهید بیژن بهلولی قشقایی در آذر ماه سال ۱۳۳۷ در فیروز آباد به دنیا امد و در تاریخ ۳۱ شهریور سال ۱۳۶۱ با سمت فرماندهی گردان ۹۴۹ تیپ المهدی(عج) به شهادت رسید.

گزارش تصویری از مراسم تشییع پیکر استاد شهبازی
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید