کد خبر:440
پ
۲۰۱۵۰۷۲۸۱۰۵۹۴۴۸۹۷

فرهیختگان قوم قشقایی تجلیل شدند

شماری از فرهیختگان و برگزیدگان علمی، هنری و ورزشی قشقایی در آیین جشن هشتمین سال تاسیس صندوق قرض الحسنه امام زمان (عج) قشقایی در کیان آباد شیراز تجلیل شدند. به گزارش خبرگزاری پانا، در این آیین با اهدای لوح سپاس و هدایایی از خانم بی بی سکینه کیانی همسر مرحوم استاد بهمن بیگی بنیانگذار آموزش […]

شماری از فرهیختگان و برگزیدگان علمی، هنری و ورزشی قشقایی در آیین جشن هشتمین سال تاسیس صندوق قرض الحسنه امام زمان (عج) قشقایی در کیان آباد شیراز تجلیل شدند.

به گزارش خبرگزاری پانا، در این آیین با اهدای لوح سپاس و هدایایی از خانم بی بی سکینه کیانی همسر مرحوم استاد بهمن بیگی بنیانگذار آموزش عشایری در ایران و آقایان کاویانی، حسین علی قائمی، ارسلان میرزایی، حسن خجسته، ناصر حضرتی، کیان جعفری، بهمن بیگلو، کیوان سلمانی زاده از فعالان عرصه موسیقی، هنر و فرهنگ قوم قشقایی قدردانی شد.
فتانه مرادی از نویسندگان قوم قشقایی، منوچهر کیانی از محققان و پژوهشگران این قوم، تیمور جویبار دبیر ریاضی برگزیده در سطح کشور و لطفعلی جویبار کارشناس برگزیده حقوق از دیگر تجلیل شدگان در این آیین بودند.
بی بی سکینه کیانی همسر مرحوم استاد محمد بهمن بیگی بنیانگذار آموزش عشایری در ایران در بیان خاطره ای از همسر فقیدش در خصوص توجه به جایگاه زن در جامعه گفت: محمد بهمن بیگی در یکی از بازدیدها از مدارس عشایری متوجه شد که شاگردان آن مدرسه همه پسر بودند و از این قضیه ناراحت شد و مدرسه را تعطیل کرد و سال بعد اطلاع دادند که بیش از ۲۳ نفر از دانش آموزان آن مدرسه از دختران هستند و این امر سبب شد که آن مدرسه دوباره بازگشایی شود.
مدیر صندوق قرض الحسنه امام زمان (عج) قشقایی نیز در این آیین با اشاره به آغاز فعالیت این صندوق از سال ۱۳۸۶ با هدف کمک به نیازمندان، گزارشی از اقدامات این صندوق در کمک به افراد کم درآمد و بی بضاعت، پرداخت تسهیلات، کمک بلاعوض به نیازمندان، قدردانی از هنرمندان و بزرگان فرهنگ و هنر قشقایی و برگزیدگان علمی، هنری، ورزشی، دانشجویان و دانش آموزان ارایه کرد.
هاشم شمشیری افزود: این صندوق قرض الحسنه علاوه بر این اقدامات و همچنین در نظر گرفتن هدایا برای عروس و دامادهای عضو صندوق در عرصه فرهنگ سازی نیز اقداماتی را در دستور کار دارد.
وی گفت: این صندوق قرض الحسنه پیام هایی فرهنگی مبنی بر ضرورت بکار نبردن اسلحه در عروسی ها برای شادمانی، مبارزه با اعتیاد و دفاع از حقوق زنان عشایر به ویژه در موضوع ارث را ترویج کرده است.
براساس این گزارش اجرای برنامه های موسیقی ، ساز و نقاره موسیقی اصیل ترکی و لری همراه با هنرنمایی مردان و زنان ایل از دیگر برنامه های این جشن بزرگ بود.
همچنین در حاشیه این آیین، نمایشگاهی از کتاب های نویسندگان قوم قشقایی برپا شده بود.

نباید خودمان را با برگزاری یک یا چند جشنواره موسیقی نواحی در سال گول بزنیم
مشاهده خبر...
کلیدواژه : قشقایی
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • علی محمد ۶ مرداد ۱۳۹۴ / ۱۰:۱۰ ق٫ظ
    0 0

    سلام دست شما دلسوزان قشقایی درد نکنه،،امیدوارم واقعأ دست مستحق برسه،،،چون جاهای دیگه بنام قشقایی بکام آقایان شد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید