کد خبر:496
پ
۱wedsgf

مراسم افتتاحیه نمایشگاه خوشنویسی استاد جهانشاهی در اصفهان

نمایشگاه آثارخوشنویسی استاد جهانشاهی درموزه هنرهای معاصراصفهان باحضورچهره های برترهنری استان  اصفهان گشایش یافت.   به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی و به نقل از مجله اینترنتی قشقایی آنلاین ، ساعت ۱۰صبح روز پنجشنبه  ۸ مرداد ماه موزه هنرهای معاصر اصفهان پذیرای چشمهای مشتاقی بودکه ازچندروزقبل بی صبرانه منتظرگشایش نمایشگاه استادبودند. استادان ،علاقمندان وهنرمندان […]

نمایشگاه آثارخوشنویسی استاد جهانشاهی درموزه هنرهای معاصراصفهان باحضورچهره های برترهنری استان  اصفهان گشایش یافت.

 

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی جمعیت جوانان قشقایی و به نقل از مجله اینترنتی قشقایی آنلاین ، ساعت ۱۰صبح روز پنجشنبه  ۸ مرداد ماه موزه هنرهای معاصر اصفهان پذیرای چشمهای مشتاقی بودکه ازچندروزقبل بی صبرانه منتظرگشایش نمایشگاه استادبودند. استادان ،علاقمندان وهنرمندان رشته های مختلف یکی یکی واردفضای زیبا و تاریخی موزه شدند تا لحظه قیچی کردن روبانهای قرمزنمایشگاه فرارسید.
استاد شمس الدین ابوالوفاحسینی ازپیسکسوتان هنرخوشنویسی اصفهان که سابقه ای طولانی دراین هنردارد و از استادان مطرحی است که دهها شاگرد هنرمند و استاد در این رشته پرورش داده است ودرزمینه پژوهش دراین هنر نیز صاحب نظراست روبانهای نمایشگاه راقیچی کرد و سیل مشتاقان هنرخوشنویسی واردگالری شماره ۶ موزه درضلع غربی محوطه ی زیبا و وسیع موزه شدند . دریکی ازسالن های نمایشگاه تعداد زیادی صندلی منظم چیده شده بودکه به دلیل ازدیاد جمعیت فقط تعداد اندکی توانستند بر روی صندلی بنشینند و بقیه درسالن مجاورگالری سرپا ایستادند. بعدازتلاوت آیاتی ازکلام الله مجید ، مجری برنامه جناب آقای علیرضانقوی پشت تریبون قرارگرفت وپس ازخواندن ابیاتی ازترجیع بند معروف هاتف اصفهانی وعلام برنامه از استاد شمس الدین ابوالوفاحسینی درخواست کردندکه برای حاضران سخن بگویند استادحسینی نیز درباره ویژگی های خط استادجهانشاهی و قالبهای بکارگرفته شده درآثارخلق شده توسط این هنرمند مطالبی رابیان کردند . ایشان افزودند امروزه هنرمندان خوشنویس باکمترین حمایت و بخاطر علاقه و اشتیاق به هنرخویش و با صرف هزینه های فراوان آثار ارزشمندی را خلق  میکنند و هدف آنان ترویج وگسترش این هنر والاست . این استاد خوشنویس به قابلیت وپیچیدگی قالب هنری چلیپا در خط نستعلیق که اغلب آثاراستاد جهانشاهی را در بر میگیرد اشاره کردند و افزودند قالب چلیپا مشکل ترین و هنری ترین قالب درخط نستعلیق است که برای سنجش توانمندی هنرمند خوشنویس ازدوره های عالی تا استادی ازآن استفاده میشود و خوشبختانه استادجهانشاهی دراین قالب بسیارموفق و توانا هستند.
سخنران بعدی برنامه دکترجعفررهایی ازاستادان برجسته ادبیات وازدوستان قدیمی استادجهانشاهی بود.ایشان ضمن برشمردن خصوصیات اخلاقی وشخصیتی استاد غلامرضا جهانشاهی به ویژگی منحصر به فرد آثارخوشنویسی استاد جهانشاهی پرداختند و گفتند این استاد در انتخاب اشعار و مطالب برای خوشنویسی دقت و وسواس خاصی دارند و از اشعار شاعران کمتر شناخته شده ولی ارزشمندکه ازنگاه دیگر هنرمندان دور مانده است استفاده میکنند و به دور از هیاهوها و غوغاسالاری های هنری واجتماعی زمانه به وظیفه و رسالت هنری خویش که همانا خلق آثار و تربیت هنرمندان خوب و توانمند میباشد می پردازند و بی مهری های روزگاراندک خللی دراندیشه وهدف ایشان ایجاد نمی کند.
دکتر رهایی در ادامه به همراهی و همگامی خانواده استاد جهانشاهی با ایشان اشاره کردند و گفتند: اگر هنرمندی فضای آرام هنری درخانواده نداشته باشد نمی تواند آثار ماندگار خلق کند و خوشبختانه این موهبت الهی نصیب استادشده است و فرزند برومند ایشان نیز از هنرمندان نامی در زمینه موسیقی است.
پس ازسخنان دکتررهایی استاد جهانشاهی پشت تریبون قرارگرفت وپس ازخواندن ابیاتی ازغزل حافظ با این عنوان:

تصاویر/یک روز زندگی در کنار عشایر قشقایی
مشاهده خبر...

خلوت گزیده رابه تماشاچه حاجت است/ چون کوی دوست هست بصحراچه حاجت است
ای مدعی بروکه مراباتوکارنیست/احباب حاضرندبه اعداچه حاجت است

سخنان خود را آغاز کردند و از همکاری صمیمانه مسؤولان موزه هنرهای معاصرتشکر نمودند.ایشان درادامه صحبت های خود از استادان ، هنرمندان ، پیشکسوتان ، هنرجویان وعلاقمندان حاضردرنمایشگاه سپاسگزاری نمودند و افزودندکه دربرگزاری این نمایشگاه هنرمندان تذهیب کارآموزشگاه آزادخوشنویسی هامون خانم ها صدری وخادمی ودر رنگ آمیزی کاغذها خانم همت باایشان همکاری داشته اند.
پس ازپایان مراسم افتتاحیه ، حاضران برای دیدار از آثار استاد جهانشاهی وارد غرفه های گالری ۶ موزه شدند.
لازم به توضیح است که دراین نمایشگاه تعدادی ازاستادان خوشنویس اصفهان همچون علی مقارن عسگری و محمدعلی شادمان و نگارگر معاصراستاد صادق زاده نیزحضورداشتند.رییس انجمن خوسنویسان بروجن به همراه جمعی ازخوشنویسان این شهرستان نیزدرجمع دیده میشد.ازانجمن خوشنویسان شهرضا نیز مدیراین انجمن به جمع پیوست.
ضمناازدوستان قشقایی نیزعلاوه برتعدادی ازهنرجویان خوشنویس ،آقایان دکتررجایی پناه،رجب فرهمندیان،گودرزگودرزی و مسؤولان مؤسسه حکیم جهانگیرخان قشقایی و جمعی ازقشقایی های علاقمندحضورداشتند.
از موارد جالب توجه که درمراسم گشایش این نمایشگاه حضورتعدادی ازتوریست های کشورهلند بودکه با شوق و علاقه به تماشای آثار می پرداختند . در آیین گشایش نمایشگاه استاد جهانشاهی کارت پستال زیبایی ازیکی از تابلوها به شکل نفیس چاپ شده بودکه به هنگام ورودبه تمام حاضران اهداشد .
مراسم گشایش نمایشگاه ساعت۱۳پایان یافت اما نمایشگاه تا ۸ شهریور ادامه خواهد داشت و پذیرای چشمهای مشتاق دوستداران این هنرشریف می باشد.

کلیدواژه : قشقایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید