کد خبر:854
پ
mainheader

مقایسه تطبیقی ویژگی های کارآفرینی در کودکان قشقایی

موضوع کارآفرینی در حال حاضر از فراگیرترین مباحث اجتماعی و اقتصادی در هر جامعه ای است. چرخهای اقتصادی  جوامع توسعه یافته را کارافرینان می چرخانند و جوامع در حال توسعه هم در حال کاهش دیوانسالاری و پرورش کارافرینان می باشند. بی شک، بدون پرورش نسلی توانمند و کارافرین، امیدی به تحقق اهداف اقتصادی نمی توان […]

موضوع کارآفرینی در حال حاضر از فراگیرترین مباحث اجتماعی و اقتصادی در هر جامعه ای است. چرخهای اقتصادی  جوامع توسعه یافته را کارافرینان می چرخانند و جوامع در حال توسعه هم در حال کاهش دیوانسالاری و پرورش کارافرینان می باشند.
بی شک، بدون پرورش نسلی توانمند و کارافرین، امیدی به تحقق اهداف اقتصادی نمی توان بست. بنابراین وجود کارآفرینانی قدرتمند و ماهر از ارمانهای هر نظامی می باشد. اگر کارافرینی را به معنای فعالیتی توام با ریسک متعهدانه جهت خلق ارزش مادی یا معنوی بدانیم، می بایست تصدیق کنیم که کارافرینان دارای ویژگیهای فردی خاصی هستند. این ویژگیها عبارتند از خلاقیت، مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، ریسک پذیری و … غالب روانشناسان اعتقاد دارند شکل گیری ویژگیهای فردی فوق، تنها در سنین کودکی اتفاق می افتد. بنابراین، این ویژگیها در بستر شرایط زندگی و خانوادگی در سنین کودکی افراد شکل می گیرد.
شرایط زندگی در جامعه قشقایی و به خصوص ایلات عشایر به گونه ایست که روح مسئولیت پذیری را از سنین پایین در کودکان می دمد. کودکانی که بخشی از یک زندگی را رونق می بخشند از همان ابتدا مسئولیت پذیر بار می ایند. طبیعت، و جلوه های آن قوی ترین محرک خلاقیت در انسان است. کودکان عشایر خلاقترین کودکان در دنیا به شمار می روند. کودکانی که با اب و خاک و گل و سنگ برای خودشان اسباب بازی درست می کنند، استادان بی بدیل خلاقیت در دنیای کارآفرینی به شمار می روند. یکجانشینی افت خلاقیت است و کوچ محرک آن. کودکانی که مدام در گردش اند و با تغییر فصلها تغییر می کنند، ذهنی پویا و پرکار خواهند داشت.
خطر همراه  با ایلات کوچ می کند و همراه با انان اتراق. در واقع خطر بخش جدایی ناپذیر زندگی عشایریست. کودکانی که در این خانواده ها رشد می کنند همواره خطرپذیر خواهند بود.
تحقیقات نشان می دهد افرادی که دو زبانه هستند از ضریب هوشی بالاتری برخوردار می باشند. کودکان عشایر به دلیل داشتن چنین شرایطی هوش فوق العاده ای دارند.
خانواده های عشایری معمولا پرجمعیت اند و کودکان وابستگی زیادی به والدین ندارند، این کودکان روحیه عجیبی در استقلال طلبی دارند. بر خلاق کودکان شهری که شدیدا به والدین وابسته هستند و قدرت تصمیم گیری ندارند.
به طور کلی می توان گفت کودکان عشایری سرشار از ویژگیهای فردی کارافرینی از جمله خلاقیت ، ریسک پذیری و مسئولیت پذیری هستند.

جنبش انقلابی بهمن قشقایی
مشاهده خبر...

علی جمشیدی

کلیدواژه : «ساخت مقبره جهانگيرخان قشقايي»315354Dağlar qarıyamqashqai musicQaşqayı Türkcesiniŋ örgedimiآنامینگ دیلهآنامینگ دیله باغله در جانوماآی دا کیم واراجرای اهنگ هجران در جشنواره موسیقی ترکان دنیا در اادبیات نو قشقایی احتیاج به حمایت معنوی دارداستاد برزو طیبی پوراعتراض قشقاییالفبای عرب یا الفبای لاتین کدام یک برای نوشتن ترکیالفبای معجزه گر منتشر شداموزش ترکی قشقاییانتشار ترجمهانتشار ترجمه ترکی قشقایی«رباعیات عمر خیام » در بازانجمن دانشجویان قشقاییانقلاب نیوزانلود موسقی قشقاییاهانت به قشقاییاهانت به قشقایی هااوزاق یولاولین تیم قشقاییايــرانـیـنـگ عـزتــي بــللي يــادگــارایران در شیراز بازسازی می شودایل قشقاییبازهم اصفهانی هابرپایی نمایشگاه صنایع دستی قشقایی در شهرستان آبادهپخش فيلم داستاني الفباي معجزه گرپژوهشگر و مدرس دانشگاه شیراز گفتتاریخ گمشده قوم قشقایی منتشر شدترکان قشقاییترکی قشقاییتصاویر قشقاییتوهین به قشقاییتوهین به قشقایی هاتوی قاشقایی ائلنداتیزر نیسان قشقاییتیمور گردانیجدول لیگ برتر بزرگسالان استان فارسdجمعیت جوانان قشقاییحرمتلی دیلداشلارخاطرات ملک منصورخان خان قشقاییخود آموز ترکی قشقاییخوداموز تورکی قاشقایدانشجویان قشقاییدانلود pdfدانلود pdf ایل قشقایی زنده در این سرزمیندانلود اهنگ قشقاییدانلود زندگینامه شاعر پر آوازه یوسفعلی بیک قشقاییدانلود عصر قشقاییدانلود موسقی قشقاییدانلودXeberlerدانمايشگاه لباسهای سنتی ايل قشقايی ايران و قوم ساپدر مسیر تند باددیدار انجمن دانشجویان قشقاییدیدار انجمن دانشجویان قشقایی با هنرمندان قشقاییدیوان کامل اشعار امیرتیموری گورکانی در دست چاپراه‌اندازی می‌شودرباعیات عمر خیامساز پرسوز فرودسایت یوسف علی بیگشاعر قشقاییضرب المثلهای ترکیعذرخواهی از قشقایی هاعروسی در ایل قشقاییعشایر قشقاییعکسعکس از نمایشگاه صنایع دستیعکس قشقاییفرهنگ نام های ترکیقاشقاییقره قانلوقره کشیقره کشیقشقاييقشقاییقشقایی تویهقشقایی نام یك شهید تئاتر استقشقایی نگین تاج تاریخ فاخر جنوب ایران استکتاب سفره ایل قشقایی منتشر شدکتاب سیری در بوستان قشقاییکلاه قشقایی بر سر کی روشگاهنامه اینترنتی انجمن دانشجویان قشقاییماذوندان بیر شعرمتولد 1344 ایل قشقاییمزار شاعر نامدار عشایرمعرفی وبلاگ قاشقاییمقبره حکیم آیت الله جهانگیر خان قشقاییمقبره یوسفعلی بیگ قشقاییموسقی قشقاییموسیقی قشقایینقاره قشقايينمایشگاه ایل قشقایی در فیروزآبادهمایش بزرگداشت یکصدمین سال در گذشت شاعر بلند آوازههیچگاه توهین و بی حرمتی به هیچ قوم و طایفه ای نکرديادنامه شهید حسین قشقائی
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • رجایی ۴ شهریور ۱۳۹۴ / ۶:۵۱ ق٫ظ
    0 0

    سلام آقای جمشیدی مطالبتون عالی بود . تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید