Tuesday, 26 October , 2021
0

امرالله یوسفی : بهمن بیگی سواد را عمومی و اجباری کرد

  • کد خبر : 4652
  • ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰
امرالله یوسفی : بهمن بیگی سواد را عمومی و اجباری کرد

به گزارش سردار جنوب،یک نویسنده و دانش آموخته مدارس عشایری گفت : استاد محمد بهمن بیگی معروف به پدر تعلیمات عشایر ایران توانست با راه اندازی نهضت الفبا و دائر کردن مدارس سیار نهال سوادآموزی در دورترین نقاط کشورمان که گاها پیش از انقلاب به علت سخت گذر بودن منطقه در طرح سرشماری هم قرار […]

به گزارش سردار جنوب،یک نویسنده و دانش آموخته مدارس عشایری گفت : استاد محمد بهمن بیگی معروف به پدر تعلیمات عشایر ایران توانست با راه اندازی نهضت الفبا و دائر کردن مدارس سیار نهال سوادآموزی در دورترین نقاط کشورمان که گاها پیش از انقلاب به علت سخت گذر بودن منطقه در طرح سرشماری هم قرار نمی گرفتند را بارور سازد.به گزارش سردار جنوب و به نقل از ایرنا ، امرالله یوسفی شامگاه پنجشنبه در آئین تقدیر از نخبگان ایل شش بلوکی درشیراز افزود: استاد فقید زنده نام محمد بهمن بیگی درد آشنای جامعه دهه ۴۰ ایران بخصوص ایلات کوچرو در سال ۱۳۲۲ همزمان با کسب مدرک حقوق از دانشگاه تهران اقدام به ارائه تئوری با سواد کردن ایلات در نخستین اثر مکتوبش یعنی عرف و عادت در ایلات نمود و در حقیقت بخوبی توانست از دانش و هوش و ذکاوت بی مانند خود درعملی کردن این تئوری موفق ظاهر شود.
وی ادامه : استاد بهمن بیگی پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه حرفه معلمی را برگزید و بعنوان معلم بزرگ ایل توانست با عزمی راسخ در طول حدود سه دهه از بهترین لحظات عمرش ، با در نوردیدن دشتها و کوهها و مناطق سخت گذر خود را با عشایر ایران از هر طایفه و قوم همراه سازد و ضمن خلق بنیانی وحدت آفرین میان ایلات مختلف مشعل سواد جهل ستیز را در محرومترین نقاط و در واقع لایه های زیرین جامعه نیز نهادینه و پایدار سازد.
این نویسنده براین باور است عمومی کردن سواد در جامعه ایرانی کاری بود که وزارت آموزش و پرورش از پس آن برنیامد و به دنبال آن حتی برخی مفاخر این سرزمین از جمله خواجه نظام الملک ، رشدیه و امیرکبیر بنا به دلایلی موفق نشدند ولی استاد بهمن بیگی توانست با پشتکار لازم و به بهای عمرگرانمایه خود به این مولفه جهل ستیز جامه عمل پوشانده و جالب آنکه در دوران حیات خود نیز ثمرات این اقدام شیرین را ببیند و با تمام وجود احساس کند.
یوسفی افزود: این موفقیت استاد را بخوبی می توان در فرازهایی از آثار نفیس متعددش دریافت که توانست ازمیان همین بچه های ایلات خانه به دوش صدها پزشک ، مهندس ، قاضی و افسر تحویل جامعه دهد .
وی اضافه کرد: البته همراهی و هم قدمی بانو سکینه کیانی همسر استاد محمد بهمن بیگی در موفقیت بدست آمده در باسوادی ایلات عشایر را باید موثر دانست چرا که خود استاد بهمن بیگی یکی از رازهای موفقتش را همراهی همسرش دانسته و جمله معروفی در این زمینه دارد و آن اینکه سکینه آفتابی بود که در خانه من طلوع کرد.
** بهمن بیگی پایه گذار تعلیمات عشایر ایران
این نویسنده و پژوهشگر نیز با اشاره به برخی نامهربانی هایی که این روزها در فضای مجازی نسبت به استاد محمد بهمن بیگی روا داشته می شود که اصل چهار ترومن موجب پایه گذاری مدارس عشایری بوده ، اظهار داشت : بهمن بیگی در سال ۱۳۲۲یعنی ۱۰سال قبل از آغاز اصل ترومن در کتاب عرف و عادات در ایلات خود در کنار زیبایی های عشایر به تنگناها و مشکلات آنان پرداخته و راهکار رفع این مشکلات و محرومیت ها را در باسوادی عشایر با ایجاد مدارس عشایری عنوان کرده است ..
وی با اشاره به اینکه این اثر فاخر عرف و عادات در آن زمان موجبات دوستی استاد بهمن بیگی را با نویسندگان بزرگ معاصری چون جلال ال احمد و صادق هدایت رقم زده است تصریح کرد: استاد در واقع ۱۰سال تحقیق و تفحص کرده و سپس بر مبنای تحقیقات میدانی صورت گرفته کلید تعلیمات عشایرزده می شود و این درحالیست که اصل چهار در سال ۱۳۳۰ می آید.
یوسفی ادامه داد: تیزهوشی و عشق و علاقه ای که بهمن بیگی داشت موجب گردید تا ایشان از سال ۱۳۳۱تا ۱۳۳۲خود را در کنار مجریان اصل ترومن قرار بدهد تا بتواند از قبل این طرح تجربه و امکاناتی برای شروع حرکتش بدست آورد.
وی گفت : استاد بهمن بیگی بر مبنای زحمات ۱۰ساله پژوهش میدانی انجام شده اش به دولت وقت فهماند که امکان آوردن بچه های عشایری و تحصیل در مدارس شهری موفقیت آمیز نیست بلکه باید مدارس را به نقاط دور افتاده ودر دامان طبیعت برد که چنین هم شد.
این تحصیلکرده مدارس عشایری اضافه کرد: لذا با رفتن اصل ترومن که عمری کوتاه و یکساله داشت می بینیم که کار بهمن بیگی اوج می گیرد و در نقاط سخت گذر عشایری دارالفنون های کوچکی را بنا می گذارد که کسی جرات و تاب رفتن به آن مناطق را نداشت .
وی در خاتمه چنین نتیجه گیری می کند که برخلاف ادعاهای طرح شده در شبکه های اجتماعی از جانب برخی ها ، اصل چهار پایه گذار تعلیمات عشایر در ایران نبوده بلکه این محمد بهمن بیگی بود که با عزمی خستگی ناپذیر این اقدام فاخر را انجام داد و مصداق و سند مکتوب ان هم انتشار کتاب عرف و عادات این انسان فرهیخته یک دهه قبل از بحث اصل چهار می باشد .
*حمایت از افراد مستعد و نخبگان جامعه یک سرمایه گذاری سودآور و پایدار
سکینه کیانی همسر استاد محمد بهمن بیگی هم در آئین تقدیر از سرآمدان و نخبگان ایل که توام با مراسم جشن و سرور بود گفت : شناسایی دانش آموزان مستعد و حمایت و تقدیر از آنان در مقاطع مختلف تحصیلی بمثابه یک سرمایه گذاری پایدار و مطئمن است که نتایج آن در نهایت به سود جامعه و مردم خواهد بود.
وی ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این مراسم افزود: بدون شک استمرار چنین برنامه های شاد همراه با قدردانی از نخبگان ضمن ایجاد نشاط بخشی به جامعه موجبات صیانت از آداب و رسوم و سنت های نیک و کهن ایلی را فراهم و به انتقال این سنتها به نسل آینده کمک می کند.
براساس این گزارش مهندس کاویانی از دانش آموختگان مدارس عشایری هم دیکلمه و اشعاری را به زبان ترکی در وصف خصال نیکوی مردم ایل بخصوص استاد محمد بهمن بیگی و همراهان ایشان که در عمومیت بخشیدن به سواد و سواد آموزی نقش ماندگاری در عرصه گیتی بر جا نهادند نیز سرود که با تشویق حاضران رو به رو گردید.
مدیر اجرایی صندوق خیریه و قرضه الحسنه امان زمان (عج ) قشقایی در این آئین گفت : نهمین سالی است که داریم با مشارکت اعضای صندوق این مراسم جشن و سرور را برگزار می کنیم .
هاشم شمشیری افزود: هدف اصلی از تاسیس صندوق و برگزاری چنین مراسم هایی علاوه بر ایجاد فضایی بانشاط ووحدت آفرین برای مردم ایل و تقدیر از افراد مستعد دانش آموزی و دانشجویی، به افراد گاها نیازمند هم در مواقع بحرانی کمک مالی داشته باشیم .
اجرای متنوع گروههای موسیقی محلی همراه با آواز و رقص زنان و مردان ایلی ، سرود دانش آموزی و اهدای لوح تقدیر و هدایا به افراد موفق ایل شش بلوکی در حرفه های مختلف کاری و دانش آموزی و دانشجویی به رسم سالانه از دیگر جمله برنامه های این آئین جشن بود .
ایل قشقایی یکی از ایلات مهم ترک زبان ایران است .مرکز اصلی این ایل فارس است . قشقایی ها در دوره های مختلف بتدریج به این سرزمین کوچیده و در آن ساکن شده اند .
ایل قشقایی به طوایف دره شوری ، فارسی مدان ، کشکولی بزرگ ، کشکولی کوچک ، شش بلوکی و عمله تقسیم می شود.

مشاهده خبر...
اجرای ۳۵ عملیات اصلاحی با هدف تسهیل در فرایندهای فراورشی

 

لینک کوتاه : https://www.sardarjonoub.ir/?p=4652

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.