کد خبر:1051
پ
IMG-20150903-WA0004

برخی خدمات قوم قشقایی به مهین عزیزمان ایران

قشقایی ها در طول تاریخ خدمات بسیاری برای این مرز و بوم انجام داده اند. برخی از مهمترین آنها عبارتند از: ۱_ اخراج پرتقالی ها از بندر گمبرون (بندر عباس کنونی) و جزایر اطراف آن توسط امامقلی خان قشقایی والی مقتدر فارس و بنادر که فرزند الله وردی خان قشقایی است که سپه سالار شاه […]

قشقایی ها در طول تاریخ خدمات بسیاری برای این مرز و بوم انجام داده اند.
برخی از مهمترین آنها عبارتند از:
۱_ اخراج پرتقالی ها از بندر گمبرون (بندر عباس کنونی) و جزایر اطراف آن توسط امامقلی خان قشقایی والی مقتدر فارس و بنادر که فرزند الله وردی خان قشقایی است که سپه سالار شاه عباس صفوی بود.

۲_ کمک بسیار به گسترش تشییع زیرا قشقایی ها اسکلت اصلی سپاه صفویه را تشکیل می دادند.

۳_ مبارزه با استعمار پیر انگلیس در جای جای نیمه ی جنوبی کشور از اصفهان و آباده تا سواحل نیلگون خلیج فارس در هرمزگان، بوشهر و خوزستان  به فرماندهی اسماعیل خان (صولت الدوله قشقایی) با اتکا به بیش از ۲۰ هزار سوار مسلح و حمایت برادران تنگستانی، دشتستانی، حیات داوودی،  لار و لامرد و خنج و کازرون، ممسنی و بویراحمد، آباده، لنگه،آغاجاری و سایر هموطنان غیرتمند و پیروزی نهایی بر متجاوزین انگلیسی و اخراج آنها از سرزمین آریایی

۴_ پشتیبانی بی قید و شرط و از دکتر مصدق در نهضت ملی شدن صنعت نفت. به گونه ای که تنها نیروی مسلح حامی دکتر مصدق، سواران قشقایی به فرماندهی ناصرخان قشقایی و برادرانش بود.
همین پشتیبانی پس از سقوط دکتر مصدق به ضرر خوانین قشقایی و قشقایی تمام شد و املاک و دارایی های بسیاری از آنان مصادره و در اصلاحات ارضی واگذار شد.
همچنین با فشار به قشقایی ایل راه ها و مراتع ایل قشقایی به تدریج به دیگران واگذار گردید. و در نهایت سران ایل قشقایی به خارج از کشور تبعید شدند که تا پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت های ضد رژیم پهلوی را از خارج از کشور ساماندهی و پیگیری می کردند.
۵_ شاید بزرگترین و مهمترین خدمت قشقایی ها به کشور توسط استاد محمد بهمن بیگی بنیانگذار آموزش عشایر صورت گرفت.
این استاد فرزانه و باهوش با ایجاد مدارس سیار عشایری برای تمامی عشایر ایران اعم از ترک، لر، عرب، بلوچ، بختیاری، کرد، ایلسون،شاهسون، ترکمن و سایر عشایر سراسر ایران و حتی در سالهای آخر برای برخی از روستاها  میلیون ها تن از فرزندان این مرز و بوم را با سواد کرد.  بسیاری از آنان پزشک، مهندس، قاضی، وکیل، نماینده مجلس،  کارشناسان خبره، استاد دانشگاه، مدیران ارشد دستگاه های دولتی  و … شدند.
همچنین تربیت بیش از ۱۰۰۰۰ نفز معلم از فرزندان عشایر سراسر کشور از جمله کارهای بزرگ این بزرگمرد می باشد.

نامه ای به اسماعیل خان صولت الدوله قشقایی
مشاهده خبر...

به اعتقاد بسیاری از جامعه شناسان اگر بهمن بیگی بزرگ نبود جامعه ایران همانند جامعه افغانستان و پاکستان دچار اختلافات قومی و قبیله ای ناشی از جهل و بی سوادی بود.

بسیاری از جامعه شناسان اعتقاد دارند که این آموزش و با سواد کردن میلیون ها تن از فرزندان  عشایر و غیر عشایر این مرز و بوم به صورت مستقیم و غیر مستقیم، زمینه های اجتماعی لازم  را برای تغییر رژیم پهلوی و نیز پذیرش بدون خون و خونریزی انقلاب اسلامی و تثبیت آنرا فراهم کرد.
بدیهی است که اگر بهمن بیگی بزرگ به جای تفنگ و فشنگ به دستان فززندان عشایر کشور قلم و گچ سفید نداده بود،   ایران نیز همانند افغانستان، پاکستان و سایر کشورهای دارای قدرت های محلی بود که برای خود نیروهای مسلح تشکیل می دادند.

۶_ یکی دیگر از خدمات قشقایی به میهن عزیزمان تقدیم بیش از ۲۴۰۰ شهید در جنگ تحمیلی بود.
همانطور که میدانیم به دلیل اینکه قشقایی ها در دامان طبیعت پرورش یافته بودند دارای آمادگی بدنی فوق العاده ای بودند. همچنین تبحر بسیاری در استفاده از سلاح و بویژه تفنگ در جنگ و نیز نجات جان خود از مهلکه داشتند که در جنگ تحمیلی بسیار موثر واقع شد. در غیر اینصورت تعداد شهدای قشقایی شاید از مرز ده ها هزار نفر میگذشت.

در پایان باید بگویم که قشقایی ها همیشه و در همه حال آماده فدا کردن جان و مال خود برای دفاع از میهن عزیزمان بوده، هستند و خواهند بود.

زنده باد ایران. زنده باد ایرانی

سیاوش هنری

دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • وحید ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ / ۶:۵۲ ق٫ظ
    0 0

    ایران سرزمین کثیر اقوام است نه آریایی مهاجر
    ایران سرزمین اقوامی چون سومر .عیلامی‌ها. کاسیان .هیتی ها .لولوبی .آغوز ها .مانناها. سکاها .. با تاریخ وقدمت هفت هزار ساله وهمگی التصاقی زبان ودر ردیف زبان تورکی هستند بیشتر بدانیم برادر در مورد خدمات قشقایها نوشتید شاید ۲۰ درصد باشه بقیه اش هم بروید تاریخ مطالعه کنید شاید بیشتر فهمیدید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید