کد خبر:1038
پ
شهید نور محمد قره بیگی

شهید نورمحمد قره بیگی

زندگینامه شهید از زبان والدین شهید نور محمد متولد سال ۱۳۴۸ و فرزند ارشد این خانواده هشت نفره است. نور محمد نور چشم من و مادرش بود. ما پس از ازدواج سه سال از نعمت فرزند محروم بودیم تا اینکه همسرم در عالم رویا دیدند که امام زاده ای در خفر پادنا به ایشان الهام […]

زندگینامه شهید از زبان والدین

شهید نور محمد متولد سال ۱۳۴۸ و فرزند ارشد این خانواده هشت نفره است. نور محمد نور چشم من و مادرش بود. ما پس از ازدواج سه سال از نعمت فرزند محروم بودیم تا اینکه همسرم در عالم رویا دیدند که امام زاده ای در خفر پادنا به ایشان الهام کردند که اگر طالب فرزندی هستی به دیدار من بیا. خدا را شکر همان سال خداوند اولین فرزند پسرمان را به ما عطا فرمود و ما به برکت این امامزاده نام او را نور محمد گذاشتیم.

 دوران بچگی ایشان 

نور محمد یک انسان کامل و فرزندی رشید و مهربان بود. او در تمامی زمینه های علمی و ورزشی سرآمد بود. با همه صمیمی بود و برای همه دل می سوزاند.

یادم می آید اولین بار که می خواست به جبهه برود ۱۳ سال بیشتر نداشت. سه روز بود که مدام گریه میکرد تا اینکه متوجه شدیم این گریه ها و بهانه ها برای جلب رضایت ما برای حضور او در جبهه است. ظاهرا چاره ای نداشتیم و بالاخره رضایت دادیم که برود. بار اول که به جبهه رفت او را خیلی زود بازگرداندند و از سن بسیار کم او ایراد گرفته بودند. اما نور محمد دست بردار نبود. دوستانش به او گفته بودند که به خاطر قد رشید و جثه تنومندش شاید بتواند راهی برای حضور در جبهه پیدا کند.

بالاخره رهسپار جبهه شد. در یک دوره چهل روزه آموزشی شرکت کرد و برگشت. موقع امتحانات پایان سال بود. پدرش خیلی به او اصرار میکرد که حال که فقط ده روز به شروع امتحانات مانده به درست برس و اگر خواستی بعد از امتحانات دوباره به جبهه برو. نور محمد نیز پذیرفت. باور کنید فقط با ده روز درس خواندن و با وجود وقفه طولانی در درس و مشقش معدل بالای نوزده آورد.

مردم بدانند؛ هر کلاه «نمدی» قشقایی نیست
مشاهده خبر...

او در درس نمونه بود و بعضی وقت ها که معلم سر کلاس حاضر نمی شد او به همشاگردی ها یش درس می داد و بعضا بچه ها اذعان می کردند که او درس ها را برای بچه ها روشن تر توضیح می دهد.

در ورزش هم به خاطر اندام ورزشکاریش سر آمد بود و آبشارهای او در والیبال زبانزد دوستانش شده بود.

 دوران جبهه و جنگ و حضور شهید 

 پدرشهید:من خودم دو مرتبه برای ملاقات نور محمد به جبهه رفتم حتی بار دوم ۴۵ روز در جبهه حضور داشتم و او را یاری می کردم. حال و هوای جبهه حال عجیبی بود و نور محمد حقیقتا نور بالا میزد.

آخرین نامه ای که از ایشان داشتیم هنگامی بود که ایشان را به مهاباد فرستاده بودند . تاریخ این نامه ۲۳ فروردین ۱۳۶۶ است و شهادت ایشان ۲۷ همان ماه.

خبر شهادت نور محمد

در آن دوران روح مردم با روحیه شهادت طلبی فرزندانشان گره خورده بود. هر از چندگاهی پیکر مطهر چند شهید عزیز را به شهر می آوردند و بازماندگانشان را به نوعی از خبر شهادت عزیزشان مطلع می ساختند. به ما نیز توسط دوستانش اطلاع داده شد که ایشان شهید شده است منتها تا مدتها از پیکر پاک نور محمد خبری نبود. تا اینکه پس از رفت و آمد های مکرر به بنیاد شهید نورمحمد به خواب مادر امد و گفت که مادرم من آمدم بیایید.

همان روز اقدام کردیم و پیکر مطهر را دریافت کردیم. ایشان هم اکنون در روستای سر مشهد کازرون دفن هستند.

کلیدواژه : «ساخت مقبره جهانگيرخان قشقايي»315354Dağlar qarıyamqashqai musicQaşqayı Türkcesiniŋ örgedimiآنامینگ دیلهآنامینگ دیله باغله در جانوماآی دا کیم واراجرای اهنگ هجران در جشنواره موسیقی ترکان دنیا در اادبیات نو قشقایی احتیاج به حمایت معنوی دارداستاد برزو طیبی پوراعتراض قشقاییالفبای عرب یا الفبای لاتین کدام یک برای نوشتن ترکیالفبای معجزه گر منتشر شداموزش ترکی قشقاییانتشار ترجمهانتشار ترجمه ترکی قشقایی«رباعیات عمر خیام » در بازانجمن دانشجویان قشقاییانقلاب نیوزانلود موسقی قشقاییاهانت به قشقاییاهانت به قشقایی هااوزاق یولاولین تیم قشقاییايــرانـیـنـگ عـزتــي بــللي يــادگــارایران در شیراز بازسازی می شودایل قشقاییبازهم اصفهانی هابرپایی نمایشگاه صنایع دستی قشقایی در شهرستان آبادهپخش فيلم داستاني الفباي معجزه گرپژوهشگر و مدرس دانشگاه شیراز گفتتاریخ گمشده قوم قشقایی منتشر شدترکان قشقاییترکی قشقاییتصاویر قشقاییتوهین به قشقاییتوهین به قشقایی هاتوی قاشقایی ائلنداتیزر نیسان قشقاییتیمور گردانیجدول لیگ برتر بزرگسالان استان فارسdجمعیت جوانان قشقاییحرمتلی دیلداشلارخاطرات ملک منصورخان خان قشقاییخود آموز ترکی قشقاییخوداموز تورکی قاشقایدانشجویان قشقاییدانلود pdfدانلود pdf ایل قشقایی زنده در این سرزمیندانلود اهنگ قشقاییدانلود زندگینامه شاعر پر آوازه یوسفعلی بیک قشقاییدانلود عصر قشقاییدانلود موسقی قشقاییدانلودXeberlerدانمايشگاه لباسهای سنتی ايل قشقايی ايران و قوم ساپدر مسیر تند باددیدار انجمن دانشجویان قشقاییدیدار انجمن دانشجویان قشقایی با هنرمندان قشقاییدیوان کامل اشعار امیرتیموری گورکانی در دست چاپراه‌اندازی می‌شودرباعیات عمر خیامساز پرسوز فرودسایت یوسف علی بیگشاعر قشقاییضرب المثلهای ترکیعذرخواهی از قشقایی هاعروسی در ایل قشقاییعشایر قشقاییعکسعکس از نمایشگاه صنایع دستیعکس قشقاییفرهنگ نام های ترکیقاشقاییقره قانلوقره کشیقره کشیقشقاييقشقایی تویهقشقایی نام یك شهید تئاتر استقشقایی نگین تاج تاریخ فاخر جنوب ایران استقشقاییقشقاییکتاب سفره ایل قشقایی منتشر شدکتاب سیری در بوستان قشقاییکلاه قشقایی بر سر کی روشگاهنامه اینترنتی انجمن دانشجویان قشقاییماذوندان بیر شعرمتولد 1344 ایل قشقاییمزار شاعر نامدار عشایرمعرفی وبلاگ قاشقاییمقبره حکیم آیت الله جهانگیر خان قشقاییمقبره یوسفعلی بیگ قشقاییموسقی قشقاییموسیقی قشقایینقاره قشقايينمایشگاه ایل قشقایی در فیروزآبادهمایش بزرگداشت یکصدمین سال در گذشت شاعر بلند آوازههیچگاه توهین و بی حرمتی به هیچ قوم و طایفه ای نکرديادنامه شهید حسین قشقائی
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • فارسیمدان ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ / ۱۰:۲۶ ب٫ظ
    1 0

    اگر شهید نمیشد الان یکی از پزشکان سرآمد کشور بود , واقعا نمونه بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید