کد خبر:4889
پ
۸۲۱۹۲۸۵۱-۷۰۹۴۶۰۲۹

معاون اوقاف فارس: شأن آرامگاه ماذون قشقایی حفظ می شود

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس گفت: ما در اوقاف استان به دنبال تخریب، حذف و یا بی توجهی و در حاشیه بردن چهره هایی مانند امامزاده شاه منصور و یا ماذون قشقایی نیستیم بلکه تلاش می کنیم شخصیت و جایگاه هر دو حفظ شود. […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی سردار جنوب،معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس گفت: ما در اوقاف استان به دنبال تخریب، حذف و یا بی توجهی و در حاشیه بردن چهره هایی مانند امامزاده شاه منصور و یا ماذون قشقایی نیستیم بلکه تلاش می کنیم شخصیت و جایگاه هر دو حفظ شود.
الیاس رضایی افزود: برای رفع مشکلات پیش آمده در خصوص آرامگاه ماذون قشقایی جلساتی برگزار شده است که مصوبه نهایی این جلسات اصلاح نقشه امامزاده شاه منصور است.
وی بیان کرد: نظر اوقاف استان بر حفظ جایگاه هر دو آرامگاه ماذون و امامزاده شاه منصور است لذا با این هدف طرح جدید برای توسعه امامزاده تهیه می شود.
رضایی اظهارداشت: در قضیه اتفاقی که برای آرامگاه ماذون قشقایی شاعر ایل قشقایی رخ داد برخی افراد تلاش کردند فضا جور دیگری نشان داده شود اما با اصلاح نقشه مشکلات این بخش حل می شود.
محمد ابراهیم فرزند سید علیرضا متخلص به «مأذون» مشهورترین شاعر ایل قشقایی است و از او با نام «میرزا مأذون» نیز یاد می شود. در میان شاعران ایل قشقایی که بیشتر آنان گمنام می باشند میرزا مأذون بسیار شناخته شده است. مأذون اشعار عارفانه و عاشقانه فراوانی دارد و او را بزرگترین شاعر قشقایی می دانند. او به زبان فارسی، لری و ترکی قشقایی شعر سروده است.
ماذون قشقایی این شاعر ایل قشقایی که حافظ قرآن کریم و عارف نیز بوده است، در سال ۱۲۴۶ هجری قمری از مادری از طایفه عمله (تیره قادرلوی بوربور) به دنیا آمد و در سال ۱۳۱۳ هجری قمری در شهر شیراز درگذشت.
آرامگاه ماذون قشقایی در خیابان تیموری شیراز قرار دارد.

گلر قشقایی: پنالتی‌ ها را آنالیز کرده‌ بودم
مشاهده خبر...
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید