کد خبر:4655
پ
photo_2016-07-24_12-44-17

گزارش عملکرد جامع گروه قشقایی های شاهین شهر از سال ۱۳۸۸ + عکس

به گزارش سردار جنوب،گروه قشقایی های شاهین شهر با برنامه ریزی جامع و هدفمند از سال ۱۳۸۸ توسط تعدادی از افراد تحصیل کرده و دلسوز قشقایی های شاهین شهر تشکیل گردید. این گروه با هدف آشنایی قشقایی ها با یکدیگر و ایجاد ارتباط های سالم و سازنده در جامعه قشقایی شاهین شهر تشکیل گردید تا […]

به گزارش سردار جنوب،گروه قشقایی های شاهین شهر با برنامه ریزی جامع و هدفمند از سال ۱۳۸۸ توسط تعدادی از افراد تحصیل کرده و دلسوز قشقایی های شاهین شهر تشکیل گردید.
این گروه با هدف آشنایی قشقایی ها با یکدیگر و ایجاد ارتباط های سالم و سازنده در جامعه قشقایی شاهین شهر تشکیل گردید تا با استفاده از اشتراکات ایلی و نژادی بتوان، فعالیت های اجتماعی و فرهنگی قابل توجهی را شروع کرد.
اولین جلسات رسمی با اهداف متعالی فوق، در بنگاه املاک نادری قشقایی تشکیل گردید و طبق صورتجلسات موجود بیش از ۲۰ جلسه فشرده و طولانی در طی شش ماه تشکیل شده است.
جناب نادری قشقایی، جناب مهندس اله کریم عباس نیا، جناب مهندس مهران کریمی، جناب دکتر حافظ نیکبخت، جناب مهندس مرادپور، جناب مهندس محسن حیدری ٱرجلو،  از بینانگذاران اولیه این گروه بودند و بعد از یکسال از شروع فعالیتها، جناب مهندس بهرامی به عنوان یک نیروی اجرایی قوی، در موفقیت گروه نقش بی بدیلی را ایفا کردند و انصافأ شاید بدون پیگیری و فعالیت های ایشان، گروه در مراحل اولیه منحل می شد.
اولین خروجی این جلسات فشرده و طولانی؛ تصمیم به تشکیل هیأت فرهنگی مذهبی قشقایی های شاهین شهر بود که با نام حضرت ابوالفضل العباس تصویب و شروع بکار کرد.
این هیأت همسان و استاندارد و بعضأ قوی تر از دیگر هیات ها شروع بکار کرد. برگزاری مراسمات و جشن های مذهبی(جشن اعیاد و محرم) و حتی بزرگداشت روز معلم از افتخارات این هیأت هست که باعث شد جز ۱۰ هیأت برتر شاهین شهر انتخاب شود. البته انصافأ در بحث هیات باید به اطلاع برسانیم که زحمات و تلاش های حاج آقا سیدنورالدین حسینی و همچنین در استمرار هیأت، فعالیت های جناب مهندس بهرامی خارج از توصیف هست.
اعضای هیات مؤسس این هیأت به شرح ذیل است:
۱- ابراهیم محمدی
۲- علی حشمتی
۳- محمد عاطفت پیشه
۴- غلامرضا بهرامی
۵- ابراهیم ولی پور
۶- محسن حیدری ارجلو
۷- اله کریم عباس نیا
۸- مهران کریمی
یکی از محورهای اصلی و جدی این تحرکات و تصمیم گیری ها دانشجویانی بودند که سنگ تمام گذاشتند و هم از لحاظ فکری و هم فعالیت های اجرایی، گروه را با خلاقیت و ابتکار جوانی، رهبری کردند و بدون حضور این بزرگواران، هیچ اقدامی میسر نبود. جناب مهندس مهران کریمی، جناب دکتر حافظ نیکبخت و جناب مهندس مهرداد مرادپور. این بزرگواران به خاطر احترام به بزرگتر عصو هیات امنا نشدند.
در واقع همیشه فعالیت هایی موفق بوده اند که از حمایتهای فکری و اجرایی دانشجویان برخوردار بوده اند و خوشبختانه این دانشجویان مسلح و مجهز به تفکرات راهبردی و علمی بودند و همین موضوع نقطه قوت گروه بود.
تشکیل وبلاگ های قشقایی های شاهین شهر در محیط مجازی که توسط سرکارخانم مهندس پریساافشار انجام شد قابل تقدیر و ستایش هست که لاشه این وبلاگ هنوز موجود هست و گزارش حضور قشقایی های شاهین شهر در دهاقان در مراسم یکصدمین سال درگذشت یوسفعلی بیگ را در آن منتشر شده است. لازم به ذکر است که اولین گروهی که وبلاگ و سایت راه اندازی کرد گروه قشقایی های شاهین شهر بود که می توان گفت در استفاده از فضای مجازی نیز اول بوده است.
وبلاگ دوم مربوط به آقای اله کریم عباس نیا بود که تحت عنوان موسسه ورزشی ترلان قشقایی های شاهین شهر فعالیت می کند و روزانه بیش از ۳۰۰ نفر بازدبدکننده دارد.
فعالیت های فرهنگی گروه واقعا برجسته بود هم در بعد فعالیت های نمادین و هم در بعد رشد و توسعه فرهنگ با تأکید بر شاخصه های اصلی فرهنگ ایلیاتی.
در بعد فعالیت های فرهنگی نمادین جلسات خانوادگی، اردوهای تفریحی شرکت در مراسمات ایلی و کشوری بیشتر زحمات بر عهده جناب مهندس محسن حیدری بود که انصافأ عالی عمل کرد و بعد از رفتن ایشان در بعد جلسات خانوادگی و اردوهای تفریحی نتوانستیم موفق عمل کنیم.
اما در بعد درونی سازی شاخصه های فرهنگی، جلسات علمی با اندیشمندان قشقایی برگزار و از طرفی هم موفق به برگزاری همایش بزرگداشت استاد بهمن بیگی و کنسرت بزرگ موسیقی ایل قشقایی در شاهین شهر شدیم که در کشور بی نظیر بود و الگویی برای تحرکات اقوام در جهت حرکت در مسیر رشد و توسعه ملی با تاکید بر نظریه ” اقوام رنگواره های یک رنگی اصلی به نام ایران” شد.
شرکت در فعالیت های انتخاباتی و نشان دادن تاثیر قشقایی ها در انتخاب نماینده منتخب یکی از اصلی ترین خروجی عملکرد گروه قشقایی های شاهین شهر بوده است. در انتخابات مجلس و شورای شهر خوش درخشیدند و توانستند کاندیداهای خود را به مجلس و شورا بفرستند.
انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی از نقاط قوت گروه بوده است. جلسات هفتگی خانوادگی در محل های تفریحی و منازل اعضا و اردوهای خانوادگی، که انصافا یکی از نقاط عطف گروه هست تاثیر ویژه ای در رشد و توسعه گروه داشته است.
اولین اردو در روستای موروک در سال ۱۳۹۲ انجام شد و حدود ۶۰ خانواده قشقایی شاهین شهری شرکت کردند.
اردوی دیگری در سال ۱۳۹۳ نیز در منطقه وردشت برگزار شد که رضایت اعضا را در پی داشت.
یقینا اولین اردوی خانوادگی در سطح قشقایی ها همین اردوی موروک در سال ۱۳۹۲ بود و باعث شد الگوی برگزاری اردوی خانوادگی در سطح طوایف و ایل قشقایی نهادینه شود.
فعالیت های ورزشی و تأسیس موسسه ورزشی ترلان قشقایی های شاهین شهر یکی از افتخارات قشقایی های شاهین شهر است که نشان از همدلی آنها دارد.
دو بار قهرمانی فوتسال در سطح استان(آقایان و بانوان) و یکبار قهرمانی در سطح شاهین شهر از افتخارات فعالیتهای ورزشی گروه قشقایی های شاهین شهر است.
تشکیل مدرسه فوتبال اویان قشقایی های شاهین شهر تحت نظر موسسه ترلان قشقایی های شاهین شهر از فعالیت های ورزشی است که با حمایت های مردمی انجام شده است.
رییس هیات مدیره این مؤسسه جناب اله کریم عباس نیا و مدیرعامل جناب غلامرضا بهرامی و مدیر مالی جناب مهران کریمی هست.
اعضای هیأت مدیره به شرح ذیل است:
۱- یداله همتیان لرکی
۲- هوشنگ سلیم پور
۳- رضا صفی خانی
۴- خانم گلی قشقایی
۵- خانم زیبا کاویانی
۶- مهران کریمی
۷- اله کریم عباس نیا
۸- غلامرضا بهرامی
۹- نرگس شش بلوکی
در راستای قهرمانی تیم افراد زیادی زحمت کشیدند که در قهرمانی جام هییات مذهبی آقایان مهندس بهرامی، مهندس حیدری و مهندس کریمی بیشترین زحمات را متحمل شدند.
در قهرمانی دوم(جام دهه فجر) مهندس کریمی، مهندس بهرامی و مهندس عباس نیا و جناب امین مختاری تیم را راهبری کردند.
برگزاری کنسرت قشقایی های شاهین شهر با همکاری عزیزان قشقایی همچون مهندس مهران کریمی، مهندس غلامرضا بهرامی، جناب عنایت کاویانی، دکتر نیکبخت، مهندس سجاد نادری، مهندس یداله همتیان، مهندس هوشنگ سلیم پور، خانم زیبا کاویانی، خانم گلی قشقایی، خانم مهندس پریسا افشار، جناب آرمان کشکولی و جناب منفرد که در واقع در کمال شکوه و افتخار برگزار گردید.
تأسیس صندوق قرض الحسنه قشقایی با هدف اولویت رفتار انسانی در مسایل مالی در مرداد سال۱۳۹۳ تشکیل شد و در حال حاضر موجودی این صندوق بیش از ۲۵ میلیون تومان می باشد.
رئیس هیأت مدیره این صندوق: جناب مهندس اله کریم عباس نیا، حسابداران جناب علی حشمتی و قاسم فولادی وندا هستند.
اعضای هیأت مدیره صندوق به شرح ذیل است:
۱- اله کریم عباس نیا(رئیس هیأت مدیره)
۲- جناب نادری قشقایی(بازرس)
۳-هوشنگ سلیم پور(نایب رییس)
۴- علی حشمتی(حسابدار)
۵- قاسم فولادی وندا(حسابدار)
۶- محمود آقایی
۷- غلامرضا بهرامی
گروه قشقایی های شاهین شهر بطور ساختارمند و هدفمند حرکت کرده و برنامه ریزی راهبردی دارد.
همه قشقایی های شاهین شهر در این حرکت، موثر بوده اند و نمی توان اسم افرادی را به عنوان فرد اصلی یا فرعی نام برد ولی بعضی از عوامل در خط مقدم فعالیت های فکری و اجرایی بودند که جهت استفاده از تجربیات اجرایی این عزیزان،  معرفی می شوند تا گروههای دیگر بتوانند از این تجربیات استفاده کنند.
ما برای اداره عالی گروه، دو گروه فکری اجرایی تشکیل دادیم یکی شورای هماهنگی قشقایی های شاهین شهر که مسوولیت اصلی گروه به دوش این بزرگواران هست که از معتمدین قشقایی های شاهین شهر هستند و دیگری گروه اتاق فکر جوانان که جنبه مشورتی دارد و در هنگام عملیات نیز در خط مقدم فعالیتهای اجرایی هستند.
همه فعالیت های فوق بدون عزیزان و بزرگان قشقایی شاهین شهر که از جان و مال مایه گذاشتند و عوامل اجرایی و فکری را تشویق کردند میسر نبود.
عوامل اجرایی هم از قشقایی های شاهین بودند ولی آنچه باعث موفقیت گروه شده است پشتیبانی سالم، سازنده و همت عالی قشقایئ های شاهین شهر بوده است و عوامل اجرایی اوامر و خواسته های بزرگان را اجرا کرده است.
دست بزرگان قشقایی شاهین شهر را می بوسیم و به جوانان مان افتخار می کنیم.
بزرگانی همچون حاج هرمز نگهداری، مهندس هوشنگ سلیم پور، مهندس همتیان لرکی، مهندس اله کریم عباس نیا، جناب نادری قشقایی، مهندس غلامرضا بهرامی و بانوان پرافتخاری همچون سرکارخانم زیبا کاویانی، سرکارخانم گلی قشقایی، سرکارخانم گل اندام طیبی، سرکار خانم همیتان، سرکارخانم مهرانگیز کمال و جوانان عزیزی چون مهندس کریمی دکتر نیکبخت مهندس کاویانی که گروه مدیون مستقیم آنهاست و جوانانی که یاریگر گروه بودند همچون مهندس سجاد نادری، مهندس آرمان کشکولی، جناب احسان منفرد، مهندس سلیم پور و
خانواده بزرگ کمال: جناب حمید کمال، عطا کمال، خلیفه کمال و همچنین جناب انوشیروان حیدری، جناب مهندس محسن حیدری، سرکارخانم گلسا حیدری، سرکارخانم بهرامی، سرکارخانم فاطمه افشاری بزرگ، سرکارخانم فردیان، جناب الماس منفرد، سرکارخانم عربلو، سرکارخانم یاسمن سلیم پور، جناب ابراهیم ولی پور، سرکارخانم لیلی ولی پور
و خانواده بزرگ افشاری، خانواده بزرگ سلیمی و سلیم پور، خانواده بزرگ حیدری، خانواده بزرگ طیبی، تیره بزرگ کزنلو،
در مقابلتان سر تعظیم فرود می آوریم و اعلام می کنیم که مدیون شما بزرگ واران هستیم بدون شما بزرگواران هیچ کاری میسر نمی شد و دستتان را می بوسیم.
لازم به ذکر است هرسال به خاطر احترام به بزرگترها، در شروعع سال جدید قشقایی های شاهین طی جلسات هماهنگی شده به دیدار بزرگان قشقایی می روند که تصاویر جلسات ارسال شده است.
????????
عزیزانی خارج از شاهین شهر یاریگر ما بودند و مشوق.
ابتدا نام می برم از جناب ولی عشوری بزرگوار که در زمان های سرد و گرم با ما بودند و متعصبانه در جلسات محرم با حصور پررنگ خود، شکوهی خاص به جلسات دادند.
از جناب حسن طیبی عزیز باید تشکر کنم که هر زمانی که نیاز به هماهنگی در سطح قشقایی های اصفهان بود همکاری های مجدانه ای داشتند.

دی اسپورت خبر لغو بازی قشقایی را حذف کرد
مشاهده خبر...

پریسا افشار
دبیر اتاق فکر جوانان قشقایی شاهین شهر
از طایفه دره شوری تیره نفر

 

دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • روح اله رضایی ۳ مرداد ۱۳۹۵ / ۴:۱۸ ب٫ظ
  0 0

  سلام بر این گروه بسیار پرافتخار سه یال است که در پالایشگاه اصفهان مشغولم و الان این گزارش عملکرد قشقاییهای شاهین شهر را خواندم و کیف کردم و دوست دارم هر چه سریعتر عضو این گروه شوم لطفا آدرس و تلفن تماس
  روح اله رضایی رحیمی تایفه رحیملو

  • کریم ۴ مرداد ۱۳۹۵ / ۱۲:۵۵ ب٫ظ
   0 0

   سلام ۰۹۱۳۴۱۳۷۰۳۷
   باشماره فوق تماس بگیرید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید